Lassan 10 éve, hogy kitört a válság, viszont a hitelfelvételi kedv csak az utóbbi években kapott újfent magára. Továbbra is sereghajtók vagyunk a régióban, ha a lakosság eladósodottságát nézzük. Számításaink szerint csak a régiós átlagot elérve, minden dolgozónak 1 millióval több hitele lehetne.
Bármennyire is úgy tűnik, hogy beindult a nagyüzemi hitelfelvétel az utóbbi hónapokban, találhatunk olyan statisztikát, ami alapján még van tér bőven a hitelkihelyezések növelésére. Tudni kell, hogy a válságot követően teljesen logikus lépés volt az emberek részéről, hogy meghúzták a gyeplőt és inkább a hiteleik visszafizetésére vagy éppenséggel a megtakarításokra fókuszáltak.
A válság kitörése viszont lassan egy évtizede történt, a hitelezésben bekövetkező fordulat ellenér még most is alacsony az eladósodottsága a lakosságnak. A számításaink szerint a hitelek likvid megtakarításokhoz mért aránya hazánkban 27% körül található, ami nem kevesebb, mint 14 éves mélypontnak felel meg.
Az OECD adatai alapján ezt össze tudjuk vetni a környező országok számaival. Mint látható, ha a környező országok átlagát vesszük alapul, akkor 43%-on is állhatna az eladósodottság. Ehhez képest:
- 16%-ponttal vagyunk elmaradva,
- így a hitelek összértéke 4700 milliárd forinttal lehetne magasabban,
- vagyis más szóval minden foglalkoztatottra kicsivel több mint 1 millió forinttal több hitel juthatna.
Ne feledjük azonban, hogy az utóbbi években több egyedi tényező is hozzájárult, hogy ilyen szinten állunk a régióban:
- a 2011 végi-2012 eleji végtörlesztés 1354 milliárd forinttal csökkentette a lakosság hiteleit, amivel a jelzáloghitel állomány közel negyedével csökkent,
- a 2015-ös devizahitelesekkel való elszámolás körülbelül 1000 milliárd forinttal csökkentette a háztartások adósságát.
Ezzel együtt azt várhatjuk, hogy fokozatosan nő a lakosság hitelfelvételi hajlandósága, ami egy idő után meg fog mutatkozni az eladósodottságban is. Ehhez viszont az kell, hogy a megtakarítások csak kisebb mértékben bővüljenek, mint ahogy a hitelek.
Ámbár attól még, hogy akkor sem lenne tragédia, ha minden dolgozó 1 millió forinttal nagyobb adósságon ülne, most is él az a tétel, miszerint nagyon fontoljuk meg, ha friss hitelfelvételre kerül sor. Jelenleg magas a kockázata a kamatok megemelkedésének, ezért lehetőség szerint olyan hitelt válasszunk, ami minél tovább (akár évekre vagy évtizedekre) rögzíti a hitelkamatot.
Nézd meg lakáshitel kalkulátorunkkal, hogy melyek a legjobb ajánlatok számodra!