Sokan fellélegeztek, amikor a kormány 2023 végéig meghosszabbította az újépítésű ingatlanokra vonatkozó 5%-os áfakulcs alkalmazását. A magánszemélyek által épített családi házakra vonatkozó 5 millió forint értékhatárig visszaigényelhető áfa 2019 végi kivezetéséről azonban mintha megfeledkeztek volna.
Korábban már írtunk az újépítésű ingatlanoknál alkalmazható kedvezményes áfakulcs meghosszabbításáról. Az eredeti szabályozás szerint a feltételeknek megfelelő újépítésű lakások értékesítése után az 5%-os kedvezményes áfakulcsot csak 2019. december 31-ig lehetett volna alkalmazni. A kormány lépett az ügyben: 2023. december 31-ig meghosszabbították a határidőt, de kizárólag azoknál a projekteknél, amelyek 2018. november 1-én végleges építési engedéllyel rendelkeztek, illetve amelyeknél az építést bejelentették.
Közben azonban mintha megfeledkeztek volna az új ingatlant (jellemzően családi házat) építő magánszemélyekről, akik 2016 óta maximum 5 millió forint levonásig 5%-os áfát alkalmazhatnak jelenleg. (A kedvezmény az 5%-os és a 27%-os áfa különbözetéből jön össze.) Ez egy bruttó 25,4 millió Ft értékű ingatlan esetében 4,4 millió Ft jóváírást jelenthet.
Egy 20 millió Ft+áfa költségvetésű családi ház építésének költsége a kedvezményes áfa érvényesítésével, illetve anélkül:
27%-os áfával: 25,4 millió Ft
5%-os áfával: 21 millió Ft
A jogszabály itt is szabott azonban határidőt a kedvezményes áfával elérhető kedvezmény érvényesítésére: a 2015. január 1-jén vagy azt követően kiállított számlák alapján legkésőbb 2019. december 31-ig volt visszaigényelhető a lakásáfa. Ez azt jelentette volna, hogy amennyiben egy építkezés átcsúszik 2020-ra, akkor az ezt követően kiállított számlákra már 27%-os áfakulcsot kellene alkalmazni. Ez nem csak az építtetőket, hanem a projekteket lakáshitellel finanszírozó bankoknak is gondot okozott, hiszen egy elhúzódó építkezés esetén a magasabb áfakulcs plusz költsége sok családot fizetésképtelenné tehetett volna.
A Pénzügyminisztérium friss állásfoglalása szerint azonban a családi házat építők egészen 2023 végéig benyújthatják számláikat, ezek alapján pedig 5 millió Ft összeghatárig visszaigényelhetik az 5% feletti áfát. A döntés több tízezer magyar családot érint, hiszen Magyarországon évente körülbelül 7 ezer családi házat építenek magánszemélyek.
Ha kíváncsi vagy a lakásépítésre, használt vagy újépítésű lakásokra felvehető lakáshitelekre, akkor a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával összehasonlíthatod a bankok ajánlatait.