Hiába látjuk a számokon, hogy nagyon alacsonyak a magyar lakáshitel kamatok, európai összehasonlításban mégis Magyarországon adják a bankok legdrágábban a hiteleket. Közben a hitellel terhelt ingatlanok aránya pedig nálunk az egyik legalacsonyabb.
Számszerűsítve mit is jelent ez?
Amennyiben 10, 20 vagy 25 millió Ft lakáshitelt vennél fel 20 éves futamidővel, akkor 400 ezer Ft igazolt jövedelem mellett ilyen havi törlesztőrészletre számíthatsz, ha a különböző kamatperiódusok legkedvezőbb ajánlatait vesszük alapul:
10 millió Ft hitel: 53 905 Ft – 69 092 Ft/hó
20 millió Ft hitel: 104 473 Ft – 143 675 Ft/hó
25 millió Ft hitel: 141 130 Ft – 172 730 Ft/hó
Bár a fenti ábrán a 2019 januári számokat még nem láthatjuk, azért az érzékelhető, hogy a kamatok emelkedése már elindult, az MNB kommunikációja alapján pedig a trend folytatódhat. Ez leginkább a változó kamatozású hiteleseket érintheti rosszul, akik törlesztői a jövőben nőhetnek majd. Itt írtunk arról nemrég, hogy ez konkrétan hogyan érintheti a forintosított devizahiteleket, illetve a fix kamatú hitelre váltás milyen pénzügyi előnyt jelenthet számukra a jövőben.
Érdekes ellentmondást találtunk ugyanakkor, mégpedig azt, hogy hiába vannak csaknem történelmi mélységben a magyar lakáshitel kamatok, európai összehasonlításban mégis drágábbak a hitelek.
A 2018. első negyedévi adatok alapján ugyanis a magyarországinál csak a román kamatok magasabbak (lásd az ábránkat), míg a lengyelekkel nagyjából azonos szinten vagyunk. A nyugat-európai országok többségében a lakáshitelek kamatszintje 1,5-2% között van, de Dániában például csak 0,9% volt ugyanez.
Ugyanakkor a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorának adatai alapján azt is látjuk, hogy nem feltétlenül kell a hitelt keresőknek a fenti ábra szerinti kamatot fizetniük. Ehhez azonban tudatosságra van szükség a részükről, ugyanis nagyok a különbségek a banki ajánlatok között, így a jó választás kulcsfontosságú.
A Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátor szerint például már 2,65%-os kamattal is találni lakáshitelt (igaz, egy éves kamatperiódussal), de a legkedvezőbb 5 éves rögzített kamatért sem kell a legjobb ajánlat esetében 3,55%-nál többet fizetni.
Jól látható ugyanakkor, hogy 2017-es adatok alapján Nyugat-Európa legtöbb országában lényegesen magasabb a jelzáloggal terhelt ingatlanok aránya a teljes állományon belül. Míg Magyarországon az ingatlanok 85,3%-a hitelmentes volt 2017-ben, addig például Németországban 51,4%, Ausztriában pedig 55% volt ez az arány.