Céges hitelkiváltás bővülő hitelkeret és alacsonyabb banki költségek mellett? Igen!

Céges hitelkiváltás bővülő hitelkeret és alacsonyabb banki költségek mellett? Igen!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2019-09-19 Frissítve: 2024-08-09
 

Sokkal többet is nyerhet egy cég hiteleinek kiváltásával, átstrukturálásával, mint azt sokan gondolnák. Például, akár magasabb hitelösszeget, mégpedig alacsonyabb havi fizetési kötelezettség mellett. Mindez persze akkor éri meg, ha a hitelköltségünk is alacsonyabb lesz, de ez egyáltalán nem lehetetlen, sőt!! Mutatunk egy konkrét példát.

Az időről-időre felmerülő plusz forrásigény a fejlődő cégek természetes velejárója. Különböző időpontokban felvett folyószámla- és forgóeszköz hitele, esetleg egy-egy beruházási hitele ma már sok vállalkozásnak van, ezek futamideje és persze árazása pedig jó eséllyel különböző. Egy idő után a kötelezettségek káosza azonban átláthatatlanná válik, nem beszélve arról, hogy a költséghatékonyságtól is folyamatosan távolodunk.

Van egy pont, ahol meg kell állni, mert megéri tabula rasát csinálni, megvizsgálni meglévő hitelállományunkat:

  • Mekkora összegű banki forrás áll a rendelkezésünkre? – Működésünk (bővülésünk, terjeszkedésünk) igényelne még további banki forrás bevonást?
  • A hitelstruktúránk kényelmesen szolgálja a működési forrás igényünket? – A napi kapkodásban nem követtünk-e el olyan hibát, hogy hosszabb távon megtérülő beruházásainkat rövidebb futamidejű hitellel oldottuk meg?
  • Mindezt a banki forrást milyen költségek mellett kapjuk meg? – Itt fontos, hogy a hitelhez kapcsolódó egyéb díjakat – pl. kezelési költség – se hagyjuk ki a számításunkból!
  • Mekkora összegű a törlesztést (tőke és kamat) jelent ez havi vagy éves szinten a cégünknek? – Ezt a rendelkezésünkre álló hitelnagyság mellett a hitelek futamideje is meghatározza.
  • A rendelkezésünkre bocsátott banki forrásokért cserébe milyen kötelezettségeket vállaltunk – pl. kellett-e ingatlanfedezetet biztosítanunk valamelyik hitel mögé, esetleg magántulajdonunkban lévő értékpapírjainkat lekötni jó pár évre egy lombard hitelkonstrukcióban.

Hirdetés

Hirdetés

Hol van az a pont, amikor el kell kezdeni a rendrakást?

Kettőnél több hitel esetében már érdemes elkezdeni ezen gondolkozni. Főként, ha azokat a hiteleket korábban vettük fel, illetve ha éppen újabb hiteligényünk jelentkezik. Az újabb hiteligénnyel – melyet kifeszített finanszírozás esetén meglévő bankunk már nem is biztos, hogy teljesíteni kíván számunkra – ajánlott párhuzamosan több bankot is megkeresni, és ajánlatot kérni tőlük.

A mai banki környezetben sokszor találkozhatunk azzal, hogy egy új ügyfél megszerzése érdekében sokkal több mindenre hajlandók a bankok – magasabb hitelösszeg, alacsonyabb kamatozás –, mint amit a már meglévő ügyfelek megtartásáért bevállalnak. Tisztelet persze a kivételnek, amikor ráébrednek a bankok arra – vagy épp versenytársak bevonásával mi magunk ébresztjük rá őket -, hogy akár el is veszíthetik eddig biztosnak számító jó ügyfelüket.

Az új hiteligénnyel párhuzamosan indított hitelcsomag felülvizsgálat meglepő eredményeket hozhat:

  • Megemelt teljes hitelkeret
  • Alacsonyabb kamatszint
  • Mindez havi/éves szinten alacsonyabb hiteltörlesztő részletek mellett
  • Egyszerűbb, követhetőbb hitelstruktúra

+ Ha figyelünk rá, bónuszként még bankszámla költségeinken is nagyot foghatunk!

Nézd meg kalkulátorunk segítségével, hogy céged mekkora hitelösszegben gondolkozhat meglévő hitelinek kiváltása mellett:

Nézd meg, hogy mennyi hitelt kaphat a céged!
NHP
Bankmonitor

Milyen eredményeket hozhat az átstrukturálás? Jöjjön egy konkrét példa!

Egy éves szinten 300 millió forint árbevétellel rendelkező társaság már kimaxolta 83 millió forintos összes hitelkitettségét, ami 6 különböző hitelből állt össze: Széchenyi Forgóeszköz hitelek (3 különböző időpontban felvett), folyószámlahitel (saját banki konstrukció), hosszú távú eseti hitel (szintén saját banki konstrukcióban), illetve a ráadás egy lombard hitel, melynek felvételét a tulajdonosok által biztosított értékpapírfedezet tette lehetővé. Utóbbi tehát tulajdonosi szempontból biztosítéki oldalon egy lekötött forrás.

A bankok versenyeztetését követő újrastrukturálás eredményeként az új, letisztult hitelszerkezetben nagyobb rendelkezésre álló összes banki forrás mellet két olcsóbb hitele lett a vállalkozásnak: egy folyószámlahitel és egy forgóeszköz hitel. Mindez tárgyi fedezetek bevonása nélkül, a korábbi lombard hitel fedezetéül szolgáló lekötött banki betétek felszabadításával, miközben a havi fizetési kötelezettség is alacsonyabb lett:

  • +30% banki forrás
  • -30%-os kamatszint
  • -20% havi tőke+kamat fizetési kötelezettség
  • +bónusz 30%-os éves költségmegtakarítás a bankszámla költségeken!

Hirdetés
Hirdetés