Sokan teszik fel a Bankmonitor szakértőinek a kérdést, hogy a kormány által meghatározott úgynevezett preferált településeken kizárólag falusi csok vehető igénybe, vagy ha az előnyösebb, választhatják a „normál” csok-ot is? Utánajártunk a dolognak, és megnéztük azt is, hogy mikor merülhet fel egyáltalán ez a kérdés?
A falusi csok a csok (családok otthonteremtési kedvezménye) speciális típusa, ami tanyák és meghatározott kistelepüléseken jelent komoly támogatást egy felújítandó vagy korszerűsítendő ingatlan megvásárlásához, valamint egy meglévő lakás bővítéséhez, korszerűsítéséhez. A szóba jöhető települések listáját itt találod meg.
Vagyis két nagyon fontos megkötés van a falusi csok-nál:
1. A falusi csok kizárólag használt ingatlanhoz igényelhető.
2. Vásárlásra a támogatás maximum 50%-a fordítható, a többit felújításra és/vagy korszerűsítésre kell költeni.
A megkötésekért cserébe persze vannak plusz előnyök is:
1. Magasabb támogatási összeg igényelhető, mint a használt lakásos „normál” csok-nál.
2. Meglévő ingatlan korszerűsítésére is igényelhető pénz, míg a „normál” csok-nál mindenképp új lakáscél kell. (Sőt, olyan ingatlanra is igényelhető, amit korábban csok támogatás igénybevételével vásároltak meg.)
3. Nem lakható ingatlanra is igényelhető azzal a kikötéssel, hogy a korszerűsítés végeztével meg kell felelnie a lakhatóság feltételeinek.
A falusi csok összege vásárlás és egyidejűleg bővítés/korszerűsítés esetén:
– 1 gyermek: 600 ezer Ft
– 2 gyermek: 2,6 millió Ft
– 3 vagy több gyermek: 10 millió Ft
A falusi CSOK összege meglévő lakás bővítés/korszerűsítés esetén:
– 1 gyermek: 300 ezer Ft
– 2 gyermek: 1,3 millió Ft
– 3 vagy több gyermek 5 millió Ft
De mit tehet az, aki a kormányhatározatban meghatározott preferált települések valamelyikén szeretne újépítésű ingatlant vásárolni, esetleg építkezne? A Miniszterelnökség Bankmonitorhoz beérkező állásfoglalása szerint ilyenkor a család választhat, hogy csok-ot vagy falusi csok-ot kíván igénybe venni. Vagyis, ha újépítésű ingatlant vásárolnának, építkeznének, vagy csak kizárólag vásárlásra fordítanák a támogatást, akkor választhatják a „normál” csok-ot is.
Hirdetés
Hirdetés
Csok-ból vásárolni, majd falusi csok-ból felújítani, korszerűsíteni?
Tegyük fel, hogy valaki lakható állapotú használt lakóházat vagy lakást vásárolna az egyik preferált kistelepülésen 2 meglévő gyermekkel. Ebben az esetben érdemes lehet először a „normál” csok-ot választaniuk, ami 1 430 000 Ft vissza nem térítendő támogatást jelent. Később ugyanennek ingatlannak a korszerűsítésére/bővítésére megigényelhető a falusi csok is, ami ebben az esetben további 1,3 millió Ft-ot jelent.
Ha a család 2 gyermekére egy másik ingatlan megvásárlásához még igénybe vették a csok-ot, ám később úgy döntenek, hogy vidékre költöznek, ahol házat vásárolnának, akkor is szóba jöhet még a falusi csok. Ám ebben ez esetben a korábbi támogatási összeget (1 430 000 Ft) le kell vonni a falusi csok összegéből (2 600 000 Ft), vagy 1 170 000 Ft-ra lesznek jogosultak, aminek a fele fordítható vásárlásra.