Lakáshitelt szeretnél igényelni, de nem szeretnéd, hogy a házastársad is bekerüljön a hitelügyletbe? Alapesetben a párodat a bankok adóstársként szerepeltetnék a hiteledben, ez azonban akár az igénylés sikerét is veszélyezteti. Szerencsére a legtöbb pénzintézetnél van mód a házas/élettárs kihagyására.
Egy bank lakáshitel igénylésnél elvárja, hogy házas/élettársad is bekerüljön a hitelügyletbe adóstársként. Egy háztartásban éltek, közös költségvetésből gazdálkodtok, emiatt jogosnak tűnik a kérés, hogy a kölcsön terheit is közösen viseljétek.
Elképzelhető, hogy nem szeretnéd, hogy a párod bekerüljön a lakáshiteledbe, mert teljesen függetlenek vagytok pénzügyileg. De sajnos az is előfordulhat, hogy házasságod megromlott és pont azért lenne szükséged hitelre, hogy kifizethesd a volt párod tulajdoni hányadát. Ezekben a helyzetekben bizony meg is hiúsulhat a hiteligénylés, ha ragaszkodik a bank a házas/élettárs hitelügyletbe bevonásához.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen feltételekkel hagyható ki a párod a hitelügyletből?
Szerencsére erre a helyzetre is van megoldás és a legtöbb banknál hitelképes lehetsz a párod bevonása nélkül is. Nézzük milyen lehetőségek vannak erre:
1. A fedezetül felajánlott ingatlan nincs a tulajdonotokban.
A lakást egy harmadik személy ajánlja fel fedezetként, az nem a Ti tulajdonotokban van. Természetesen ez azt jelentené, hogy azt a harmadik személyt kellene bevonni a hitelügyletbe adóstársként, fedezet tulajdonosaként. Ha lakást vásárolnál magadnak, akkor pedig nem lehet az az ingatlan a fedezet, hiszen abban az esetbe máris bekerülne a hitelügyletbe a házastársad is.
Az viszont elképzelhető, hogy lakást vennél és a szüleid meglévő ingatlana lenne a szükséges lakáshitel fedezete. Ebben az esetben te lehetsz az adós, a szüleid pedig a fedezet tulajdonosai, zálogkötelezettek. Viszont az élettársadat, házastársadat ki lehetne hagyni a hitelből.
2. Meglévő házasság előtt szerzett lakásod ajánlod fel fedezetként
A házasság előtt szerzett lakás nehezebben válhat közös vagyonná, abból válás esetén a másik fél nem követelhet tulajdonrészt, ezért ilyen ingatlan fedezete mellett akár egyedül – párod kihagyásával – is igényelhetsz lakáshitelt.
3. Örökléssel, ajándékozással szerzett ingatlanod lenne a hiteled fedezete
Ha ilyen módon került a tulajdonodba lakásod és azt ajánlanád fel fedezetként, akkor párodat nem kell adóstársként a hitelbe bevonnod.
Az azonban jól látható, hogy mindhárom eddigi lehetőséghez szükség van a vásárlásra kinézett lakáson felül egy további ingatlanra is, amely a hitel fedezete lenne. Van azonban olyan megoldás is, amelynél erre nincsen szükség.
4. Vagyonközösség megszűntetéséről szóló szerződést köthetsz a pároddal
Megállapodást köthettek a pároddal – melyet ügyvédi vagy közjegyzői okiratba kell foglalni -, ez alapján kihagyható párod a hitelügyletből. A megállapodásnak tartalmaznia kell, hogy a fedezetül felajánlott lakás a te különvagyonodba kerül. Továbbá a hitel törlesztését is a te külön jövedelmedből fogod rendezni és ezzel kapcsolatban a jövőben sem lesz követelésetek egymással szemben.
5. Folyamatban van a válással kapcsolatos bírósági eljárás
Ha már annyira megromlott a kapcsolat, hogy válásra kerül a sor, akkor sem szükséges megvárnod a jogerős válási végzést. Viszont be kell nyújtanod a bank felé is a bíróságnak beadott dokumentumokat, amelyekből ki kell derülnie hogyan is szeretnétek meglévő vagyonotokat megosztani egymás között.
Nem biztos, hogy valamennyi pénzintézet elfogadja az összes fenti lehetőséget. Érdemes lehet a bank kiválasztása előtt egyeztetni a Bankmonitor szakértőjével. Ha pedig a számodra legkedvezőbb ajánlatot szeretnéd megtalálni, akkor használd a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorát.