Sokszor hallani, hogy az építkezések – különösen nagy projektek esetében – a vártnál tovább tartanak. Az utóbbi időben nem volt ritka akár a fél éves csúszás sem, ám a kivitelezési munkálatok még inkább elhúzódhatnak a jelenlegi fertőzésveszélyes helyzetben. Ez azért is nagy gond lehet, mert jövőre megváltoznak az ingatlanok energetikai besorolásával kapcsolatos elvárások.
Az építkezések az utóbbi időben sok esetben elhúzódtak, ami érinti a lakást építtetőket és az új lakást vásárolókat egyaránt. A Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint a jelenlegi járványveszély és az azt követő gazdasági visszaesés még akár ronthat is a helyzeten.
Hiszen az emberek egy része jelenleg otthonról végzi munkáját, nem dolgozik. Ha kivitelező, mesteremberek tovább folytatják is a munkájukat, elképzelhető, hogy a szükséges alapanyagok nem állnak rendelkezésükre, ugyanis az építőipari alapanyagok gyártására és szállítására is hatással lehet a járvány. Emellett a különböző engedélyek beszerzésében is lehetnek fennakadások, bár rengeteg dolgot már el lehet intézni elektronikus úton is.
Hirdetés
Hirdetés
Mi történhet, ha az építkezés elcsúszik?
Előfordulhat, hogy nem tudsz beköltözni a házadba vagy a lakásodba a tervezett időpontban. Hiszen egy költözés a jelenlegi járványveszély miatt nem egyszerű dolog, de a birtokba adás eltolódása is közbeszólhat. Emiatt viszont tovább kell fizetned albérletedet – amennyiben ott laksz jelenleg -, vagy meg kell oldanod a lakhatásod másképpen. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a jelenlegi helyzet a lakást kiadóknak sem kedvez, vélhetően könnyebb meghosszabbítanod jelenlegi bérleti szerződésedat.
Elképzelhető, hogy a csúszás miatt a kivitelező kötbért fizet neked. Az erre vonatkozó feltételeket érdemes átnézni a kivitelezői szerződésben. Ugyanakkor fontos kihangsúlyozni, hogy a jelenlegi veszélyhelyzet tekinthető akár vis maiornak is, vagyis az építkezés a kivitelező hibáján kívül tart tovább, emiatt pedig nem lesz köteles kötbért fizetni.
A lakáshitelt igénylők is nehéz helyzetbe kerülhetnek, hiszen a hitelösszeg folyósításának, kifizetésének van egy határideje. Ezen időszakon belül kell, teljesíteni valamennyi feltételét annak, hogy a pénzt a kivitelező, eladó megkapja. Ha ezt a határidőt átléped, akkor bizony külön meg kell állapodnod a bankkal az új határidőről – ez általában szerződésmódosítással is jár -, azonban a pénzintézetek eddigi gyakorlata eléggé rugalmas volt hasonló helyzetekben. Nem nagyon találkoztunk eddig olyan esettel, amikor egy bank a fenti helyzetben felmondta volna a lakáshitelt.
Ha lakásod átadása átcsúszna a jövő évre, akkor bizony még komolyabb következmények is lehetnek, ami miatt a költségek is megemelkedhetnek akár egy millió forinttal is.
Szigorúbb feltétellel kaphat 2021. januárjától egy ingatlan használatbavételi engedélyt
2021-től ugyanis már csak közel nullás energiaigényű, „BB” besorolású ingatlan kaphat használatbavételi engedélyt, annak megfelelő dokumentumot – jelenleg korszerű, „CC” besorolású ingatlanok épülhetnek.
Ez egy fontos változás, hiszen ez azt jelenti, hogy alacsonyabb energiaigényű, korszerűbb lakások épülhetnek a jövő évtől. A jobb energiafelhasználás pedig magasabb építési költségeket jelenthet. Ráadásul a „BB” besorolás eléréséhez feltétel, hogy az energiafelhasználás legalább 25%-a megújuló erőforrásból származzon, vagyis valamilyen napelem, napkollektor, hőszivattyú beépítésére lenne szükség.
Nem elég tehát a vastagabb szigetelés, a modernebb nyílászáró, sok esetben az egész elektromos és fűtési rendszert is át kell tervezni ahhoz, hogy a megfelelő minősítést megkaphassa a házad. Ennek pedig jelentős – akár több millió forintos – költsége lehet. Fontos, hogy nem az építési engedély kiadásának dátuma számít: 2021-től minden újonnan elkészülő ingatlannak meg kell felelnie az új szabályoknak.
Mit tehetsz a jelenlegi helyzetben?
Érdemes megnézned lakásod, házad építési tervét. Ha ez számodra nem egyértelmű, akkor egyeztess a kivitelezővel. Ugyanis sok ingatlan esetében már előre betervezték a „BB” energetikai besoroláshoz szükséges feltételeket. Vagyis számos esetben nem szükséges semmit változtatni épülő lakásodon.
Természetesen az sem biztos, hogy a munkálatok megcsúsznak, vagyis simán kaphat még használatbavételi engedélyt idén is a lakásod. Ettől függetlenül érdemes tisztázni ezeket a dolgokat, nehogy jövő év elején szembesülj a megváltozott körülményekkel.
A szigorúbb energetikai elvárás alacsonyabb rezsiköltséget eredményez
Az alacsonyabb energiafelhasználás természetesen megjelenik a rezsiköltségekben is, hiszen kevesebbet kell költened fűtésre, olcsóbb lesz a villanyszámlád. Ez bizony havi szinten egy 60 négyzetméteres lakásnál akár több ezer forint megtakarítást eredményezhet.
Amennyiben építkeznél, lakást vásárolnál, melyhez hitelre is szükséged lenne használd a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorát. Néhány adat megadása mellett megtalálhatod a számodra legkedvezőbb ajánlatokat.