Érdekes helyzet alakult ki a magyarországi újépítésű lakások piacán, hiszen miközben tíz éves rekordot döntött a befejezett lakások száma, az eladások harmadával csökkentek, így 2020. végén már 1200 eladósorban lévő ingatlan kereste gazdáját. Persze számítani lehet a helyzet rendeződésére, hiszen számos új és régi támogatási lehetőség segíti azokat, akik újépítésű lakásba költöznének.
Hirdetés
Hirdetés
Ezekben a kerületekben indult el tavaly a legtöbb építkezés
Tavaly mintegy 180 társasházi beruházás értékesítése indult el újonnan, összesen 4700 megépülő lakással, tehát az átlagos projektméret 26 lakásos. Minden kerületben indult új értékesítés, de a legtöbb lakásépítő fantáziáját jelenleg a III. kerület mozgatja meg, ahol 27 társasházi projektet kezdtek el. Ezt a XVI., majd a XI. kerület követi, ugyanakkor az előbbiben mindössze ötlakásos az átlagos projektméret. Lakásszámot tekintve viszont a XIII. kerület áll az élen, ahol tavaly 970 új lakás jelent meg a kínálatban. A III. kerület ebben ezüstérmes lett 670 lakással, s még a VIII. kerület fért fel a dobogóra 550 ingatlannal, ahol ez ráadásul csak négy új beruházás keretében épül, tehát itt az egyik legnagyobb, 138 lakásos az átlagos projektméret.
Minden 4. budapesti lakást a XIII. kerületben adták át tavaly
Lakásátadási volumenekben sem borul a papírforma. Az adataink szerint 2020-ban a fővárosban átadott (ez nem egyenlő a használatba vételi engedéllyel!) 8600 társasházi lakás közel negyede (2070 lakás) a XIII. kerületben épült fel, s a XI. és XIV. kerületekkel kiegészült dobogós hármas az összes új építés 55%-át adta.
A jelen állás szerint idénre várható 7900-as újonnan megépülő volumenből – amiből végül, a piacot még mindig jellemző csúszások miatt akár ezres nagyságrendben tolódhat át az átadás a következő évre – viszont a XI. kerület részesedése a legnagyobb, éppen kétezer darab felett. Ezen kívül 1500-2000 közötti új lakás átadása még a XIII. és a IX. kerületben várható.
A XIII. és a XIV. kerületek vezetik az eladási toplistát
Ahogy az új kínálatban, a keresletben is a XIII. kerület volt a favorit tavaly, immár hagyományosan. A négyezer eladott társasházi lakásból minden negyedik itt talált gazdára. A dobogó másik két fokán álló XIV. és IX. kerületekben ennél jóval kevesebb, egyenként mintegy 430-430 lakást értékesítettek 2020-ban.
Milyen támogatások vannak 2021-ben az újépítésű lakásokra?
- 5%-os lakásáfa: Minden újépítésű lakásra érvényes, feltételek nélkül.
- 5%-os lakásfa visszaigényelhetősége: A csok-kal vásárlók utólag visszaigényelhetik az 5%-os áfát is.
- Csok támogatás: A gyermekes vagy gyermeket vállaló családok a gyermekek számától függően akár 10 millió Ft vissza nem térítendő csok támogatást kaphatnak.
- Csok lakáshitel: A legalább két gyermeket nevelő vagy két gyermeket vállaló családok a csok támogatás mellé kedvezményes (max. 3% kamatú) csok-hitelt is igényelhetnek.
- Jelzáloghitel-elengedés: Az újépítésű lakást hitelből vásárlókra is vonatkozik a gyermekek után járó jelzáloghitel-elengedés, ami a 2. gyermeknél 1 millió Ft, míg a 3. gyermeknél 4 millió Ft adósságelengedést jelent.
- Babaváró hitel: A Babaváró hitel akár egy újépítésű ingatlan megvásárlására is fordítható, ráadásul lakáshitelnél a Babaváró összegének 75%-át önerőként veszik figyelembe.
2021-ben is olcsó maradt a lakáshitel
Bármennyire is jelentős tételt jelenthetnek a lakásvásárlási támogatások, a vevők pozícióját meghatározza az is, hogy mennyibe kerülnek éppen a lakáshitelek. Jó hír, hogy a legnépszerűbb hiteltípusok – a 10 évig illetve a futamidő végéig rögzített kamatú konstrukciók – esetében maradtak a kamatok. Egy 20 millió forint összegű, 10 éves kamatperiódusú és 20 éves futamidejű lakáshitel – 300 ezer Ft nettó jövedelem és 40 millió Ft értékű ingatlanfedezet mellett – THM-e például akár 3,63% is lehet, ami 117 ezer Ft-os havi törlesztőrészletet jelent. Ugyanez végig fix kamattal a Bankmonitor lakáshitel kalkulátor szerint jelenleg 5,65%-os THM-től érhető el, amihez 137 ezer Ft havi törlesztő tartozik. (2020-ban ugyanezen hitelek havi törlesztője 116 ezer Ft-nál illetve 137 ezer Ft-nál kezdődött.) Persze, ahogy azt mindig elmondjuk, az egyes bankok ajánlatai között óriási lehet a különbség, ezért nagyon fontos az okos hitelválasztás.