Már hat hazai bank kínálatába került be a támogatott lakásfelújítási hitel, mellyel azok is kihasználhatják a felújítási támogatás „ingyen” millióit, akik nem tudják a munkálatokat önerőből megfinanszírozni. Bár a jogosultsági feltételeket kormányrendelet rögzíti, az egyes bankok hitelbírálata mégis eltér némileg egymástól. A Bankmonitor.hu szakértői ezért összegyűjtötték azokat a szempontokat, amelyeket érdemes figyelembe venni a bank kiválasztásakor.
2021-től a legalább egy gyermeket nevelők részére a Magyar Államkincstár utólag visszafizeti a felújítási és korszerűsítési költségek 50%-át, legfeljebb 3 millió forintot. Mivel a benyújtott számlák kifizetését követően, utólag lehet megigényelni a vissza nem térítendő támogatást, azok tudják csak kihasználni a lehetőséget, akik rendelkeznek elegendő saját megtakarítással. Ebben segíthet a február 1-től elérhető támogatott lakásfelújítási hitel, amit már a munkálatok megkezdése előtt meg lehet igényelni, az utólag megkapott támogatási összeg pedig automatikusan betörlesztésre kerül, csökkentve a tőketartozást és a havi hiteltörlesztő összegét.
A támogatott felújítási hitel legfontosabb általános jellemzői:
- Maximum 6 millió Ft hitel vehető fel.
- Legfeljebb 10 év lehet a hitel futamideje.
- A hitel kamata a teljes futamidő alatt 3%.
- Azok számára érhető csak el, akik jogosultak a lakásfelújítási támogatásra.
- A felújítási támogatás (maximum 3 millió Ft) Kincstár általi kifizetése automatikusan csökkenti a fennálló hiteltartozást.
A jogszabály által biztosított február 1-jei induláskor öt bank (OTP Bank, K&H Bank, Gránit bank, Takarékban, Erste) kínálatában érhető el az állami támogatású kölcsön. Ehhez csatlakozott a Raiffeisen Bank, ahol február 5-től érhető el az új otthonfelújítási hitel. Bár a jogosultsági feltételeket kormányrendelet rögzíti, az egyes pénzintézetek között mégis találni különbségeket, amelyeket érdemes a választásnál is figyelembe venni.
1. A bankok jellemzően nem állnak be jelzálogjoggal más pénzintézet mögé, ezért ha az igénylő ingatlanján van már jelzáloghitel – például azért, mert lakáshitellel vásárolta azt korábban –, akkor célszerű azt a bankot megkeresni, amelyik azt nyújtotta.
2. Az egyes bankok esetében eltérő a minimálisan felvehető hitel nagysága, így ha kisebb összegű kölcsönre van szükségünk, ez is szempont lehet választáskor.
3. A hitelek minimális futamidejében is vannak eltérések, ami akkor lehet érdekes, ha valaki már előre tudja, hamar vissza fogja fizetni a kölcsön összegét, ráadásul a rövid futamidő miatti magas törlesztők kifizetése sem jelent problémát számára. Természetesen a hitelt lehetőség van a futamidő előtt bármikor elő- vagy végtörleszteni, ám ennek általában költsége van, ami bankonként ugyancsak eltérhet.
4. A bankok minden esetben maguk határozzák meg a hitelezhetőséghez elvárt minimális jövedelem nagyságát, ami általában a minimálbér szokott lenni, de ezt illetően is lehetnek eltérések. (A K&H Banknál és a Raiffeisen Banknál például ennél magasabb az elvárt jövedelem összege.) Ezért előfordulhat, hogy valaki ugyanazzal a jövedelemmel az egyik banknál hitelezhető, míg a másiknál nem.
A cikket 2021.02.08-án frissítettük.