Meghozták a magyarok vásárlási kedvét az új otthonteremtési támogatások, ugyanis februárban a Duna House becslése alapján csúcsot döntött az ingatlan adásvételi szerződések száma. A vevők döntését ugyanakkor látszólag nem befolyásolja a legnépszerűbb támogatási elem, az otthonfelújítási támogatás. Ez egy kihagyott ziccer, vagy racionális döntés? A Bankmonitor szakértői ennek jártak utána.
Számos otthonteremtési támogatás indult el 2021 év elején – például az illetékmentesség, az áfa csökkentés, az adó-visszatérítés -, talán ennek is köszönhető, hogy februárban a Duna House becslése alapján 14 569 adásvételi szerződést kötöttek. (Ennyi használt lakást még az igen erős 2019-es évben sem vásároltak egy hónap alatt.) Kérdés azonban, hogy milyen hatást gyakorolhatott a házat keresőkre a jelenleg legnépszerűbb új támogatási elem, a lakásfelújítási támogatás.
Hirdetés
Hirdetés
Nem számolnak a vevők a felújítási támogatással
Joggal merülhet fel a kérdés, hogy miért is befolyásolhatná egy korszerűsítési, felújítási célra fordítható támogatás az ingatlanvásárlásokat? A helyzet azonban könnyen megmagyarázható: egy rosszabb állapotú lakást olcsóbban meg lehet vásárolni, mely később részben a támogatás felhasználásával modernizálható.
A lakásfelújítási támogatás összege a munkálatok költségének fele, legfeljebb 3 millió forint lehet. Ez az összeg pedig már igenis jelentősen befolyásolhatja egy vásárlás előtt álló személy döntését is.
A felújítási támogatás feltételeiről, részleteiről itt olvashatsz bővebben.
A Duna House Barométer adatai alapján azonban a vásárlók nem igazán kalkulálnak ezzel a kedvezménnyel: ez az érdeklődők ingatlannal kapcsolatos minőségi elvárásaiban mutatkozik meg leginkább.
A tavaly februári adatokhoz képest alig történt változás: a vevők nagyjából ugyanolyan állapotú lakásokat keresnek, mint korábban. (Egyedül Nyugat-Magyarországon keresnek kicsivel több rosszabb állapotú házat.) Ha ténylegesen kalkulálnának a vevők a felújítási támogatással a vásárlás során, akkor a közepes, vagy annál rosszabb állapotú ingatanok iránt megnövekedne a kereslet.
Kihagyják a lehetőséget, vagy racionálisan döntenek a családok?
A kérdést nem is olyan egyszerű eldönteni, ez ugyanis azon múlik, hogy a vételáron megspórolt pénz és a támogatás összege elégséges-e a lakás felújítására. A vételárkülönbözet adott, azt természetesen mindenki ismeri két eladó lakás esetén.
Ugyanakkor a két lakás állapotát nagyon nehéz összehasonlítani – még akkor is, ha szakembert visz magával a vevő -, emiatt az esetleges felújítási költségeket is nagyon nehéz megbecsülni. Ez azt is jelenti, hogy azok a vevők, akik a felújítási támogatásra is számítanak a lakásvásárlásuk során, bizony egy elég komoly bizonytalanságot, kvázi kockázatot is bevállalnak.
Éppen ezért nehéz megítélni azt is, hogy rosszul döntenek-e a magyarok akkor, amikor nem veszik figyelembe az otthonfelújítási támogatást a vásárlás során. A Bankmonitor szakértői ugyanakkor azt javasolják, hogy érdemes a rosszabb állapotú lakások között is keresgélni: lehet, hogy a vételáron spórolt összeg és a felújítási támogatás bőven fedezi a lakás renoválását. (Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a felújítás előfinanszírozására is kínál a legtöbb bank támogatott otthonfelújítási hitelt.)
De mindenképpen körültekintően kell eljárni: érdemes szakértővel, kivitelezővel is megnézetni a lakást. Ha pedig a rosszabb állapotú lakás nem elég olcsó – egy jó állapotúhoz képest -, akkor valóban jó megoldás lehet a kiemelkedő minőségű ingatlan megvásárlása.