Sokan kérdezik a Bankmonitor szakértőitől, hogy mire számíthatnak hiteligényléskor, ha éppen táppénzen vannak, esetleg az elmúlt időszakban hosszabb-rövidebb ideig betegeskedtek? A válasz nem egyszerű, ugyanis az egyes bankok gyakorlata nagyon különböző, annyit előre elárulhatunk, hogy ez nem számít jópontnak a bírálat során.
Teljesen természetesen, hogy időnként megbetegszünk, olyankor pedig táppénzre megyünk. Nem elég azonban az emiatt lecsökkenő jövedelem, a dolog hitelfelvételnél is problémákat okozhat. Ha az igénylés pillanatában táppénzen vagy, akkor a legtöbb bank el fog téged utasítani, legyen szó személyi kölcsönről, Babaváró hitelről vagy éppen lakáshitelről. Azt sem minden bank szereti azonban, ha éppen dolgozol, ám az igénylés hónapjában betegeskedtél: van olyan pénzintézet, ahol ebben az esetben várni kell, hogy az igénylés a következő hónapra essen. Olyannal is találkozhatunk, ahol már az is negatívum, ha az elmúlt három hónapban sokat voltál táppénzen, és a „sok” itt csak napi 1-2 napot jelent.
A táppénznek azonban az igazolt nettó jövedelem szempontjából is van káros mellékhatása: ezeken a napokon a bevételünk a normál kereset mindössze 50-60%-a. Alacsonyabb jövedelemnél emiatt az is előfordulhat, hogy az igénylő nettó jövedelme nem éri el a hitel felvételéhez szükséges minimumot, ami többnyire a minimálbér szokott lenni. Ebben az esetben pedig a bank nem hitelez.
Ha az elvárt minimumot az igénylő teljesíti, akkor is okozhat nehézséget a dolog, hiszen az igazolt jövedelem alapján határozza meg a bank, hogy mekkora lehet a maximálisan bevállalható havi törlesztő összege. (A JTM-szabály – jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató – alapján egy 500 ezer Ft alatti jövedelemből általában maximum 50%-ot lehet hiteltörlesztésre fordítható. Részletesebben itt tájékozódhatsz a JTM-ről.)
Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a bankok más-más módon számolják a jövedelmet. Van, ahol az utolsó három hónapot nézik, ha pedig ebben az időszakban volt táppénz, az természetesen lehúzza az igazolt jövedelmet. Olyan is akad, ahol a három hónapból a táppénzest nem vizsgálják, így másik kettő hónap átlagjövedelmével számolnak. Arra is van példa azonban, hogy a három hónap közül kizárólag a legalacsonyabb jövedelműt veszik alapul, így ha valaki hosszabb táppénzen volt, szinte biztosan ez lesz az.
Láthatod, hogy a hitelfelvétel (személyi kölcsön, Babaváró hitel, lakáshitel, autóhitel stb.) sikeres igénylése egyáltalán nem egyszerű feladat, mert az egyes bankok elvárásai nagyon különbözőek. Ezért segíthetnek a Bankmonitor hitelszakértői, akik naprakészen ismerik a banki gyakorlatokat, így oda irányíthatnak, ahol sikerre számíthatsz, illetve ahol jó eséllyel megkaphatod a szükséges hitelösszeget. Ehhez ezt kell tenned: számolj a Bankmonitor kalkulátorokkal, majd add meg az elérhetőséged, hogy felvehessék veled a kapcsolatot. A szolgáltatás számodra ingyenes.
Babaváró hitel kalkulátor
Személyi hitel kalkulátor
Lakáshitel kalkulátor
Autóhitel kalkulátor
Támogatott otthonfelújítási hitel kalkulátor