Novák Katalin három kérdésre válaszolt az otthonfelújítási támogatással kapcsolatban. A Bankmonitor szakértői pedig hozzátették, hogy az adott élethelyzetben mire fontos még figyelnie a támogatást igénylő családoknak.
Az otthonfelújítási támogatás jelentős segítséget jelent a gyermeket nevelő családok számára, ugyanis a felújítási munka költségeinek felét, de legfeljebb 3 millió forintot utólag visszakaphatnak az államtól. A munkálatok megfinanszírozására – a támogatást utólag kaphatják meg – pedig bevezetésre került az úgynevezett támogatott otthonfelújítási hitel. A kölcsön összege legfeljebb 6 millió forint, a futamidő maximum 10 év, a kamat pedig a futamidő végéig fix 3%.
Igen nagy az érdeklődés a támogatás iránt, rengeteg kérdést tesznek fel a felújítást tervező családok. Ezek közül válaszolt most háromra Novák Katalin.
Hirdetés
Hirdetés
1. Kinek a nevére szólhat a számla?
Minden munkálatról, költségről számlát kell benyújtani a támogatás igényléséhez, az egyik kérdés pedig arra irányult, hogy kinek a nevére szólhatnak a számlák:
Kérdés: Házastársak esetén, amennyiben együttes az igénylésünk, megoldható-e, hogy az én és a férjem nevére is legyenek számlák kiállítva, vagy mindenképpen csak az egyikünket kell választani?
Válasz: Természetesen igen, a számla bármely igénylő nevére szólhat.
Bankmonitor szakértői összeszedték, mikor válnak a házas-, élettársak együttes igénylővé:
- Egy helyen kell laknia a párnak. A lakcímkártya szerinti állandó lakcím számít ebből a szempontból. Fontos, hogy nem válik egy házaspár automatikusan együttes igénylővé. Akkor sem válik a pár minkét tagja igénylővé, ha egyiküknek csak a tartózkodási címe a kérdéses ingatlan.
- Nem kell mindkét félnek tulajdonjoggal rendelkeznie. A rendelet alapján az igénylőknek és kiskorú gyermekeiknek legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük a felújítandó ingatlanban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindkettőjüknek tulajdonrésszel kell rendelkezniük, például az is megfelelő, ha egyikük kizárólagos tulajdonosa a lakásnak. (Ettől függetlenül a pár együttes igénylőnek fog minősülni, ha az állandó lakcímük megegyezik.)
- Ha most bejelentkezik a pár egyik tagja állandó lakcímmel oda, ahol a másik fél lakik, akkor már együttes igénylővé válnak. A felújítandó ingatlanban azonban az igénylőknek legalább egy éve bent kell lakniuk. Ha most jelentkezne oda be a pár egyik tagja, akkor egy év múlva válhatnak jogosulttá a felújítási támogatásra. (Az egy éves bentlakási szabály alól kivételt képezhet az az eset, ha a család éven belül vásárolta a lakást.)
2. Szólhat a kivitelező nevére anyagköltség számla?
Kérdés: Előfordulhat, hogy az anyagokat a megbízott kivitelező vásárolja meg. Ilyen esetben gond-e, hogy ezek a számlák a kivitelező nevére szólnak?
A konyhánkat szeretnénk felújítani és az a probléma merült fel, hogy az asztalos jelezte, hogy az anyagköltséget az ő nevére számlázzuk, ő ezek után kiállít egyébként egy számlát nekünk az anyagköltségről és a munkadíjról is. Kérdés az, hogy probléma-e, hogy az eredeti beszerzésnél az asztalos nevére állítottuk ki a számlákat?
Válasz: Nem probléma, fontos azonban, hogy az asztalos által – az igénylők nevére – kiállított számlán szerepeljen megfelelően az anyagköltség és a munkadíj. Kvázi tovább kell számlázni az anyagköltséget.
De miért is fontos, hogy legyen megfelelő anyagköltség számlája az igénylőknek? A Bankmonitor szakértői ezt a kérdést is megválaszolják: a támogatás összegének fele-fele arányban kell tartalmaznia anyagköltséget és munkadíjat. (Ez nem azt jelenti, hogy a teljes költségvetésnek is fele-fele arányban kell tartalmaznia a két költségelemet.) Ha például 1,5 millió forint anyagköltség mellé 4,5 millió forint munkadíj társul, akkor a maximális 3 millió forintot már megkaphatja az igénylő.
A fenti kérdés éppen ezért volt fontos, mert ha nem lenne anyagköltség számlája az igénylőnek, akkor nem kaphatna támogatást. Viszont az anyagköltség számlát kiállíthatja a megbízott kivitelező is, ebben az esetben azonban a számlán pontosan fel kell tüntetni ezeket a tételeket is.
3. Terasz bővítésére fordítható a támogatás?
Kérdés: Meglévő terasz bővítésére és korlát kiépítésére is fordítható a támogatás?
Szüleim meglévő teraszuk kibővítésére vennék fel a támogatást alapkiállással, kiépítéssel. A kérdésem, hogy van-e erre lehetőségük, és hogy ilyenkor a korlát beépítése is elszámolható-e?
Válasz: Igen, erre van lehetőség. A terasz kiépítésére fordítható a támogatás, amelybe a korlát kialakítása is beleszámít. A jogszabály alapján ugyanis a terasz, loggia, erkély, előtető építése is támogatott munkálatnak minősül.