A babaváró hitelt 68 százalékban ingatlanvásárlásra fordítják az ügyfelek a Duna House felmérése szerint. A Bankmonitor szakértői szerint a lakáscélú felhasználás népszerűségének egyik oka az, hogy ennél olcsóbb kölcsön jelenleg nincs a piacon, de az is fontos előny, hogy a babaváró bizonyos feltételekkel önerőként használható egy lakáshitel felvételekor.
Hirdetés
Hirdetés
Mennyi babavárót vettek fel eddig a magyarok?
Az MNB adatai szerint az indulás évében 49 ezer, tavaly pedig 63,6 ezer babaváró hiteligénylést hagytak jóvá a pénzintézetek, átlagosan 9-10 millió forint értékben. Idén március végéig összesen 1192 milliárd forintot tettek ki a babaváró hitelek, és ezzel már a lakossági hitelállomány 14 százalékát teszik ki. A babaváró népszerűségét jól szemlélteti, hogy ugyanebben az időszakban 1616 milliárd forint lakáscélú jelzáloghitelt folyósítottak a pénzintézetek.
Hogyan használható fel önerőként egy lakáshitelhez?
A lakást hitellel vásárlók számára az egyik legnagyobb kihívás a hitelhez szükséges önerő előteremtése, ugyanis a megvásárolni kívánt ingatlan forgalmi értékének legfeljebb 80%-áig hiteleznek a bankok. Ráadásul ez csak a jogszabályi maximum, a bankok ennél óvatosabbak is lehetnek, így reálisabb 50-70%-os hitelfedezeti aránnyal számolni. Ez pedig azt jelenti, hogy például egy 50 millió forint értékű ingatlan esetében – 70%-os hitelaránnyal számolva – legfeljebb 35 millió forint lakáshitelt adnak a bankok, 15 millió forintot pedig önerőből kell tudni előteremteni.
Teljes egészében önerő önerőnek számít egyébként a meglévő gyermekekre igényelt csok támogatás, ami három gyermeknél 10 millió forint forrást jelent, de a babaváró hitel 75%-át is önerőként veszik figyelembe, míg 25% hitelnek minősül.
Ez nem azt jelenti, hogy a babaváró teljes összege nem fordítható a lakás megvásárlására, hanem arról van szó, hogy ha valaki a lakáshitel igénylést megelőző 90 napban babavárót vett fel, akkor a babaváró 25%-át már hitelként veszi majd számításba a bank, csökkentve ezzel a felvehető plusz lakáshitel összegét. Például, ha a család 10 millió forint babaváró hitelt vett fel, majd megvásárolná a fentebb említett 50 milliós ingatlant, akkor már csak (35-2,5 millió forint) 32,5 millió forint lakáshitelt kaphatnak. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a teljes babavárót (10 millió Ft) a lakásvásárlásra fordítják, akkor 7,5 millió Ft önerőt kell még tudniuk előteremteni. Ez lehet saját megtakarítás, vagy akár a már említett csok támogatás. Hasonló a helyzet akkor is, ha a család a babavárón felül nem piaci lakáshitelt, hanem kedvezményes, fix 3% kamatú csok hitelt venne fel, ugyanis a hitelfedezeti arány itt is legfeljebb 80% lehet.
Bankmonitor tipp: az egyes bankok eltérően határozzák meg, hogy az egyes településeken, a különböző típusú ingatlanok esetében a forgalmi értékhez képest mennyi hitelt adnak maximálisan. Éppen ezért érdemes hitelszakértő tanácsát kérni, aki jól ismeri a banki gyakorlatokat.