2022. március 22-én az MNB a jegybanki alapkamat emeléséről döntött. Ezzel a lépéssel az alapkamat 2022-ben elérte a 4,4%-os szinten. Ez a szint a 2021 nyár eleji 0,6 százalékos érték ismeretében tűnik igen magasnak. Ráadásul a jegybank tájékoztatása alapján a magasabb alapkamat akár tartós is lehet. Milyen hatása lehet ránk ennek a lépésnek?
Mi az a jegybanki alapkamat?
A jegybanki alapkamat az MNB-nél a kereskedelmi bankok által elhelyezett kéthetes kötvények után megfizetett kamatszint. Ez alapján akár azt is mondhatnánk az életünkre igen csekély hatása lehet, hiszen mi közvetlenül ezzel a kamatszinttel nem fogunk találkozni. A helyzet azért ennél jóval bonyolultabb.
A jegybanki alapkamat ugyanis a gazdaság, pénzpiac számára irányadó kamatszintnek tekinthető. A pénzpiaci hozamokat, a bankok által meghatározott hitelkamatokat mind az alapkamat ismeretében állapítják meg. A rövid futamidejű pénzpiaci hozamokat igen gyorsan befolyásolja az alapkamat változása, ez érthető is, hiszen az alapkamatnál kedvezőbb feltételekkel miért adna egyik bank kölcsönt a másiknak.
Jelenleg hazánkban az alapkamat mellett az MNB egyhetes betéti kamata tekinthető még irányadónak. Ez a kamatszint az, amelyet a kereskedelmi bankok a jegybanknál elhelyezett betétjeik után kapnak meg. Ennek mértéke jelenleg 5,85%, vagyis meghaladja az alapkamat mértékét.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen hatása lehet a jegybanki alapkamat emelésének?
A mostani döntéssel az MNB 3,4%-ról 4,4%-ra emeli az alapkamatot. Ezáltal az irányadó kamatláb nem változik, annak értéke még mindig 5,85%. Ettől függetlenül a döntésnek komoly hatása lehet. Pláne, ha az MNB döntéssel kapcsolatos kommunikációját, tájékoztatóját is figyelembe vesszük:
- Márciusban az infláció tovább emelkedhet, mértéke elérheti a 8,5-9,0%-ot.
- Az MNB inflációs várakozásai alapján 2022-ben az áremelkedés mértéke 7,5-9,8% lehet. (A gazdaságban rejlő magas bizonytalanság az inflációs várakozásokban is megjelenik.)
- A növekvő inflációs kockázatok miatt a kamatemelési-ciklust az MNB nagyobb lépésekben folytatja.
- Az egyhetes betéti kamat emelkedése is folytatódni fog.
- Az alapkamat a későbbiek során utol fogja érni az egyhetes betéti kamatok, ezzel a két irányadó kamatszint összezár.
- A jelenlegi gazdasági környezetben a magasabb kamatszint hosszabb ideig velünk maradhat.
Korábbiak alapján a pénzpiaci eseti hatások kezelésére szolgált az egyhetes betét, míg az alapkamat a tartós, hosszú távú folyamatokra reagált. Az alapkamat érdemi emeléséből az látszik, hogy a hosszú távon is magas az inflációs nyomás.
Emelkedhetnek a betéti kamatok
A betétek eddig érdemben nem követték le a jegybank kamatemelését. Az MNB kimutatása alapján 2022. januárjában a betétek átlagos éves kamata 1,97% volt. Ez azért messze elmarad az irányadó kamatlábtól, sőt az alapkamattól is. A várakozások szerint az infláció magasabb lesz és hosszabb ideig velünk marad. Ez azonban azt is jelenti, hogy a magasabb kamatszinteket is tovább fent kell tartani. Vagyis egy idő után a bankoknak is lépniük kell. Hiszen a januári betéti kamatszint messze elmarad az inflációtól – ami azt is jelenti, hogy a pénz vásárlóereje csökken -, sőt az irányadó kamatoktól is.
Bankmonitor tipp: vannak olyan betétek, amelyek kamata az alapkamat aktuális mértékétől függ. Jelenleg ezek kamata a többi konstrukcióhoz képest igen kedvező.
Az új lakáshitelek, személyi kölcsönök is drágulhatnak
Az irányadó kamatok 3,8-5,1 százalékkal emelkedtek tavaly nyár eleje óta. Ezzel szemben egy év alatt a lakáshitelek durván 2 százalékponttal, a személyi hitelek pedig 0,5 százalékponttal drágultak. Ebből azért jól látszik, hogy a bankok a kamatváltozásokat hiteloldalon sem adták át teljes mértékben.
Azonban a tartósan magasabb kamatkörnyezet miatt erre a jövőben sor kerülhet. Akár 1,0-1,5 százalékpontos kamatemelés is jöhet az elkövetkező hónapokban, ami bizony komoly hatással lehet a hiteligénylés előtt állókra. Ez 20 millió Ft összegű, 20 éves futamidejű kölcsönre visszafizetendő teljes összeg 2,7-4,1 millió forinttal emelkedhet.
Bankmonitor tipp: Aki gyorsan dönt megelőzheti a kamatok emelkedését. Fontos azonban egy komoly pénzügyi döntés – például lakásvásárlás – előtt mérlegelni a jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetből eredő kockázatokat is.
A meglévő hiteleket a kamatstop meddig védi?
Szerencsére a hosszú kamatperiódusú kölcsönök kamatát csak akkor befolyásolják a jelenlegi pénzpiaci folyamatok, ha a közeljövőben lesz esedékes a kamatforduló. Emiatt kevesebb ilyen kölcsönnel rendelkező családnak kell a törlesztőrészlet emelkedésétől tartania.
Ugyanakkor a meglévő változó lakáshitelek kamata közvetlenül a BUBOR értékétől függ. (Ez az a kamatszint, amelyen a kereskedelmi bankok rövid futamidőre kölcsönt adnak egymásnak.) Az irányadó kamatok emelése gyorsan begyűrűzött a BUBOR értékébe. Ez a változás eddig csak a kamatstop miatt nem meg teljes egészében 470 ezer család törlesztőrészletében. A magasabb hozamok azonban várhatóan hosszabb ideig velünk maradnak: a kamatstop június végi lejártát követően is magas szinten lesz a BUBOR, ami hatással lesz 470 ezer család törlesztőrészletére.
Bankmonitor tipp: Az érintett családoknak érdemes lehet elgondolkodniuk kölcsönök lecserélésén. Egy új hosszú kamatperiódusú kölcsönnél ugyanis nem kell tartani a kamatok gyors emelkedésétől.
Összegzés
Az alapkamat mai 1 százalékpontos emelése önmagában nem növeli az irányadó kamatot, annak mértéke továbbra is 5,85%. Ugyanakkor már jól mutatja, hogy hosszabb távon is magasabb kamatszint várható. Ezt a várakozást pedig az MNB tájékoztatása beigazolta: az infláció rövid távon még tovább emelkedhet, annak mértéke pedig csak lassan, fokozatosan mérséklődhet. Mindezek miatt a magasabb MNB kamatok hosszabb távon is velünk maradhatnak.
A tartósan magas kamatkörnyezetre pedig érdemben reagálnia kell a bankoknak, hiszen eddig a betéti és hiteloldalon is csak részben jelent meg a kamatokban az irányadó kamatszint növekedése. Ezzel párhuzamosan felértékelődhet az állami támogatások, támogatott hitelek szerepe, melyek kamatmentesen, vagy épp alacsony, futamidő végéig fix kamat mellett nyújtanak forrást az igénylőknek céljuk megvalósításához.