Egy Budapest belvárosi albérlet három havi foglalójának összege meghaladhatja az 1 millió forintot, de a nagyobb vidéki városokban is 600 ezer forint feletti egyszeri kiadásra számíthat az, aki többszobás lakást venne ki. Ha bútorozatlan az ingatlan, akkor a berendezések megvásárlása is komoly költség lehet, amit nem mindenki tud a megtakarításaiból megfinanszírozni. Ebben az esetben lehet megoldás egy nem túl nagy összegű kölcsön. A kérdés az, hogy ez mennyi idő alatt érkezhet meg a pénz, illetve milyen költséggel jár a finanszírozás.
Hol tartanak az albi árak?
Sokan fiatal kezdi albérletben az életét, hiszen saját erőből lakást vásárolni óriási kihívás, a szülők pedig nem mindenkinek tudnak ebben segíteni. De sok család is albérletben él, vagy azért, mert nincs pénzük saját otthont vásárolni, vagy azért, mert emiatt nem szeretnének több évtizedre eladósodni. De bármilyen oka is legyen az elbérletbe költözésnek, az minden esetben közös, hogy általában 3 hónapot egy összegben, előre ki kell tudni fizetni. Ez pedig mind nagyobb tétel, hiszen az Ingatlan.com elemzése szerint országosan 22, míg Budapesten 24 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak 2022. és 2021. szeptembere között.
A Numbeo adatai szerint a kaució egy nagyobb alapterületű Budapest belvárosi lakás esetében 1 millió forint fölötti kiadást jelent, de szinte minden nagyvárosban legalább 600 ezer forintra van szüksége egy bérlőnek ahhoz, hogy ki tudja fizetni a kauciót.
Ezen felül egy bútorozatlan albérlet bebútorozása is akár milliós tétel lehet, de az ár persze függ a lakás méretétől és a lakók igényeitől egyaránt. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy valamikor a bérlőnek kell beköltözéskor a tisztasági festésről is gondoskodnia, ami saját kivitelezésben, csak anyagköltséggel számolva is több százezer forintos tétel lehet, nem beszélve arról, ha mesterembert fogadunk.
Hirdetés
Hirdetés
Mi jelenthet megoldást a finanszírozásra?
Az új albérlet kauciójának, az esetleges festésnek és bútorozásnak a költségét nem mindenki tudja saját megtakarításól előteremteni, ebben az esetben hitelre lehet szükség. 1-2 millió forint összegnél a személyi hitel lehet megoldást, ami szabad felhasználású konstrukció, vagyis a bank nem köti meg az igénylő kezét a pénz elköltését illetően. A jelenleg elérhető személyi kölcsönök kamata szinte minden esetben a futamidő végéig rögzített, ami azt jelenti, hogy a kamat és a havi törlesztő nem változhat. Ennél a hiteltípusnál az átlagos átfutási idő jellemzően 2-6 munkanap attól számítva, hogy az igényléshez szükséges dokumentumokat eljuttattuk a bankhoz.
A személyi hitelek költsége a felvett összeg és a teljes visszafizetés különbözete, ami 2 millió forint hitelösszeg és 2 éves futamidő esetén (300 ezer forint jövedelemmel) banktól függően 445 000 és 776 000 forint között lehet. A 2 millió forintnak ebben az esetben 68 000 és 77 000 forint között lehet a havi törlesztője, ami a futamidő meghosszabbításával lefaragható, ám ha így teszünk, akkor tovább használjuk a bank pénzét, emiatt végül nagyobb összeget kell visszafizetni a banknak.