Az esztendő végéig pályázhatnak az energiaintenzív feldolgozóipar kis- és középvállalkozások költségtámogatásra. A nyertes cégeknek energiahatékonyság-javító beruházást is végre kell hajtaniuk – a Kavosz ma arra hívta fel a figyelmet, hogy ehhez rendkívül kedvező 0,5 százalékos kamatozású hitelt is igényelhetnek a Széchenyi Kártya Program keretében.
Hirdetés
Hirdetés
Költség és önerőtámogatás
A pályázat keretében vissza nem térítendő támogatást kérhetnek a cégek a 2021-es és 2022-es negyedik negyedév energia árkülönbözetéből eredő költségnövekmény kompenzálására. Az állam az október, november, decemberi többletkiadások felét (50 százalékát) vállalja át.
A sikerrel pályázóknak vállalniuk kell, hogy az idei harmadik negyedévi statisztikai állományi létszámuk nem csökken tíz százaléknál nagyobb mértékben 2023 szeptember végéig. Ezen túlmenően energiaköltség-csökkentő beruházást kell végrehajtaniuk 2024 végéig, amelyhez 15 százalék önerő támogatás is kérhető.
Kedvezményes hitel 0,5 százalékos kamattal
A pályázathoz kapcsolódóan ma a Széchenyi Kártya Programot irányító Kavosz Zrt. arra hívta fel a figyelmet, hogy a beruházások támogatásánál a vállalatok dönthetnek úgy, hogy Széchenyi Beruházási Hitel MAX hitelt vesznek fel.
Az önerőt kiegészítő vissza nem térítendő közvetlen támogatással érintett Széchenyi Beruházási Hitelre vonatkozó kérelem ugyanakkor csak a Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022 elnevezésű Felhívás szerinti sikeres regisztrációt követően, a támogatásra való jogosultság megállapítását követően nyújtható be – jelezték a közleményben. A beruházáshoz kapcsolódó önerőt kiegészítő támogatás csak azon vállalkozások számára nyújtható, amelyek a felhívásban szereplő „energiaköltség növekmény támogatásra” vonatkozóan támogatói okirattal rendelkeznek.
Széchenyi Beruházási Hitel MAX energiahatékonyságjavítást és technológiaváltást segítő alkonstrukció (a Kavosz közleményében „GEKKO” rövidítéssel szereplő módozat) kamata a magasabb támogatási mértéknek köszönhetően fix évi nettó 0,5 százalék. Legfeljebb 10 évre igényelhető, maximum 400 millió forint összegben. Azok a cégek kérhetik, amelyeknek nincs lejárt köz-, illetve hiteltartozása, rendelkeznek legalább 1 lezárt üzleti évvel, megfelelnek továbbá a Széchenyi Kártya Program üzletszabályzatában meghatározott feltételeknek.
A GEKKO konstrukció jelenleg a Kavosz honlapja szerint igényelhető a CIB Bank Zrt., a Citibank Europe plc Magyarországi Fióktelepe, az Erste Bank Hungary Zrt., a Gránit Bank Zrt., a K&H Bank Zrt., a MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt., az MKB Bank Nyrt., a Oberbank AG Magyarországi Fióktelepe, az OTP Bank Nyrt., a Raiffeisen Bank Zrt., a Takarékbank Zrt. és az Unicredit Bank Zrt. fiókjaiban.
Közel a határidő
A Kavosz egy korábbi közleményében a Széchenyi Beruházási Hitel MAX esetében a befogadási határidőt 2022. november 30-áig hosszabbította meg. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az irodákban előzetes regisztráció szükséges. Emellett jó tudni, hogy a kérelmek befogadása nem automatikus, előfordulhat, hogy elutasításra kerül az.