Bár sokat fehéredett a gazdaság még ma is sok vállalkozó, illetve cég a bevételek eltitkolásával, be nem jelentett alkalmazottakkal és hasonlóan kreatív eszközökkel próbál adót és járulékot spórolni. Nos, úgy tűnik, hogy ez egyre kevésbé éri meg. A hatóságok szeme elől egyrészt egyre nehezebb elbújni, másrészt az átlátható működésnek lehetnek előnyei is.
Gyanús az adóhivatalnak a tartósan veszteséges működés
Jó tudni, hogy az adóhivatal figyeli az olyan adózók tevékenységét, amelyek a bevallásaik alapján folyamatosan veszteségesen működnek. Így jutottak el ahhoz a Tüzép-telepet üzemeltető egyéni vállalkozóhoz is, aki (ahogy az a későbbi vizsgálat során kiderült) 37 millió forint bevételt titkolt el. A vállalkozó személyi jövedelemadó (szja) bevallásában több mint 30 millió forint veszteséget mutatott ki. Amikor azonban a NAV revizorai alaposan átvizsgálásták az iratokat, számos jel arra mutatott, hogy a veszteség csak papíron létezik.
A NAV közleménye a figyelmeztető jelek között említette meg
- a házipénztár tartósan negatív egyenlegét, amely arra utal, hogy a vállalkozó a kiadásait rendszeresen úgy fizette, hogy arra nem volt lekönyvelt fedezete.
- Az értékesítési és a beszerzési számlákat összevetve lényegesen nagyobb haszon volt kimutatható, mint amit a könyvelés tartalmazott.
Az adatokból végül kiderült, hogy a vállalkozó valójában nyereségesen működött, csak a bevételek jelentős részéről nem adott számlát, és nem is könyvelte le azokat. A vállalkozó önellenőrzéseket nyújtott be, pótlólag 37 millió forint eltitkolt bevételt vallott be, és közel 10 millió forint adót fizetett meg. (Arra, hogy kapcsolódott-e az eljáráshoz büntetés, és volt-e egyéb szankció, a közlemény nem tért ki.)
A példa jól mutatja azt, hogy a hatóságoknak már egyre hatékonyabb az eszközrendszere ahhoz, hogy a gazdaság szürke szereplőit megtalálják. Az esetleges morális fenntartásokon túl, nem csak a lebukás veszélye miatt érdemes azonban a vállalkozóknak és a cégeknek szabályszerűen működni.
Hirdetés
Hirdetés
Megéri az átlátható működés
Aki vállalkozik tudja: vannak olyan időszakok, amikor elképesztően nagy szükség lenne pénzre a túléléshez, a növekedéshez, átmeneti nehézségek áthidalásához, bővüléshez… és az okokat akár sorolhatnánk itt holnap reggelig is. Persze egy jó ötlethez azért általában finanszírozót is lehet találni, a kérdés jellemzően csak azt, hogy mennyiért kapjuk meg átmenetileg vagy hosszabb időre a szükséges tőkét.
Nos, most olyan időszak van, amikor sok vállalkozónak lehet szüksége tőkére. Jó hír, hogy az olcsó forrásban sincs hiány: a Széchenyi Kártya Program MAX+ konstrukciók a hitelcélok széles körére igényelhetőek évi fix 5 százalék kamat mellett. (A részletekről korábbi összefoglalónkból tájékozódhatsz.) Az ajánlat a 20 százalék fölötti inflációs környezetben rendkívül kedvező, ám a pénzintézetek csak azoknak a vállalkozásoknak hiteleznek, amelyek tevékenysége pénzügyi beszámolóikból nyomon követhető.