A tavaly őszi mélyponthoz képest a cégek és a lakosság pesszimizmusa is csökkent a GKI konjunkturaindexe felmérése szerint. A fogyasztói bizalom viszont tovább csökkent – a vállalkozások termékei és szolgáltatások iránti kereslettel lehetnek tehát gondok, amire célszerű tudatosan is készülni.
A gyenge rendelésállomány aggasztja az építőipari cégeket
Az ipari bizalmi index az áprilisi jelentős csökkenés után márciusi szintjére lépett vissza. Jobb lett az elmúlt időszaki termelés, a rendelésállomány és a készletek megítélése, kedvezőbbé váltak a termelési kilátások. Az exportrendelésekről alkotott vélemény ugyanakkor kissé romlott.
Az építőipari termelők hangulata májusban érezhetően rosszabb lett: utoljára 2020 tavaszán, a Covid-járvány időszakában volt a mostaninál kedvezőtlenebb. A termeléssel való elégedettség hibahatáron belül javult, a rendelésállományok értékelése viszont lényegesen romlott.
A kereskedelmi bizalmi index ugyan kéthavi csökkenés után májusban nyolchavi csúcsára emelkedett, de az építőipar után továbbra is ez az ágazat messze a legpesszimistább. Az eladási pozíció megítélése közepes, a rendelésállományé jelentősen javult, s a készletekről alkotott vélemény is kissé kedvezőbb lett.
A szolgáltatói bizalmi index májusban kissé emelkedett, ami az általános üzletmenet és a forgalmi várakozások javuló megítélésének köszönhető a felmérésről készült összefoglaló szerint.
Hirdetés
Hirdetés
Nőtt a létszámbővítést tervező cégek aránya
Májusban a vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága már hetedik hónapja erősödött, s bár egy-egy hónap javulása minimális, a bővítést tervező cégek aránya már harmadik hónapja ismét magasabb a csökkentést tervezőknél. Az egyetlen kivétel az építőipar, ahol ráadásul májusban tovább romlott a foglalkoztatási hajlandóság. Májusban kissé csökkent a lakosság munkanélküliségtől való félelme is.
Ebben a hónapban az üzleti szférában megállt az áremelési törekvés fél éve tartó jelentős fékeződése. Leginkább a kereskedelemben erősödött az áremelési szándék, ez azonban így is sokkal kisebb a korábbinál. Az építőiparban viszont, egyedüliként, májusban az áprilisinál is visszafogottabb lett az ágazatok közül egyébként is legszerényebb áremelési törekvés.
Tovább romlott a fogyasztók pénzügyi helyzete
A fogyasztók inflációs várakozása májusban érezhetően erősödött, de a korábbi hónapokénál sokkal alacsonyabb. A magyar gazdaság jövőbeli helyzetének megítélése némi hullámzás mellett az üzleti szférában és a lakosság körében is hetedik hónapja javul, az őszi-téli nagy javulás azonban jelentősen vesztett erejéből.
A GKI fogyasztói bizalmi index a február-márciusi jelentős emelkedést követően áprilisban, majd májusban is csökkent. Májusban a lakosság saját jelenlegi pénzügyi helyzetét az áprilisban mértnél valamivel, a következő évben várhatót jelentősen rosszabbnak érezte. Májusban romlott az emberek nagyértékű fogyasztási cikkekre költhető pénzükről alkotott véleménye is. Kissé rosszabb lett a jelenlegi megtakarítási helyzet megítélése is, a következő 12 hónapra vonatkozó viszont kissé javult az áprilisihoz képest.
Figyelni kell a likviditásra
Bár mérsékelt javulásra utalnak a GKI friss felmérésének az adatai, a fogyasztói várakozásokra is figyelemmel, számottevő bizonytalanság jellemzi majd a következő hónapokat is. Ilyen helyzetben a stabil likviditás kiemelten fontos. Ennek megteremtésében hatalmas segítséget jelenthet egy jól megválasztott folyószámlahitel.
A jó hír az, hogy a Széchenyi Kártya Program keretében egyész évben, évi fix 5 százalékos kamat mellett rendelkezésre áll kamattámogatott folyószámlahitel. A Bankmonitor szakértői szerint ezzel a lehetőséggel mindenképpen érdemes számolni.
A jelenleg elréhető Széchenyi Folyószámlahitel MAX+ futamideje 1, 2 vagy 3 év lehet. A hitelkeret összeg 1-250 millió forint között alakulhat. Ha elakadnál a bankválasztás során. Esetleg kérdésed lenne keresd bizalommal a Bankmonitor szakértőit, akik ismerik a banki gyakorlatot, folyamatosan nyomon követik a piaci fejleményeket. Segítünk a választásban akár kisebb, akár nagyobb összegű hitelre lenne szükséged.