A KSH adatai alapján májusban a kedvezmények nélküli átlagbér 377 600 forint volt. Egy év alatt a 17,9 százalékkal emelkedett a nettó átlagkereset, ami dinamikus növekedés, de elmarad a 21,5 százalékos inflációtól. A bérek vásárlóereje tehát csökkent a tavasz utolsó hónapjában, de vajon egy átlagos keresetű ember hitelfelvételi képessége is romlott májusban?
A KSH adatai alapján a bruttó átlagbér 567 800 forint volt hazánkban 2023. májusában, ez azt jelenti, hogy a kedvezmények nélküli nettó átlagbér 377 600 forint, míg a kedvezményekkel számolt nettó átlagkereset 391 500 forint volt a tavasz utolsó hónapjában. A bruttó és a kedvezmények nélküli nettó átlagbér 17,9 százalékkal nőtt, míg a kedvezményekkel számolt nettó átlagbér 17,7 százalékkal emelkedett egy év alatt.
Ez igen jelentős emelkedésnek számít, ettől függetlenül a bérek vásárlóereje csökkent, ugyanis a májusi infláció mértéke 21,5 százalék volt. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos fizetéssel rendelkező magyar kevesebb árut tudott vásárolni 2023. májusában, mint egy évvel korábban. Nagyságrendileg 3 százalékkal csökkent az átlagbér vásárlóereje egy év alatt.
Hirdetés
Hirdetés
Mennyi hitelre elég az átlagbér?
A fizetésünk vásárlóereje tehát csökkent, az viszont egy másik kérdés, hogy a hitelképességünk hogyan változott egy év alatt? Úgy is feltehetjük a kérdést, hogy mekkora törlesztőrészlet bevállalására elegendő az átlagbér, és az mekkora hitelösszeghez tartozik? Itt természetesen a fizetés változása mellett lényeges a hitelkamatok alakulása is az elmúlt időszakban.
A kedvezmény nélküli nettó átlagbér 377 600 forint, ennek legfeljebb felét, 188 800 forintot lehet fordítani biztonságos – legalább 10 évig fix kamatozású – kölcsön felvételére, vagy fix kamatozású személyi hitelre. A bankok alkalmazhatnak ennél szigorúbb feltételeket is: egyes pénzintézeteknél a fizetést nem engedik ilyen mértékig megterhelni. A személyi kölcsönök átlagkamata májusban 19,07% volt, így fedezetlen hitelből 8 millió forintot igénylésére volt elég az átlagbér, amennyiben 6 éves futamidőt választottunk.
Az MNB statisztikái szerint 9,52 százalék volt a májusban igényelt lakáshitelek átlagkamata. Ilyen kamat mellett 20,2 millió forint 20 éves futamidejű lakáshitel felvételére lenne elég az átlagbér.
A Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján azonban ennél kedvezőbb feltételekkel is elérhető lakáscélú jelzáloghitel: májusban az átlagbérrel elérhető legkedvezőbb ajánlat kamata 8,6%. Az átlagbér 21,6 millió forint felvételére lenne elégséges ezen kölcsön esetében. A futamidő ebben az esetben is 20 év.
Jelzáloghiteleknél jelentősen romlott a helyzet egy év alatt
Egy év alatt jelentősen emelkedett a nettó átlagbér, 2022. májusában 322 300 forintot kapott kézhez egy átlagos magyar. Viszont a lakáshitelek kamata is érdemben emelkedett egy év alatt. Tavaly tavasz végén 5,1 százalék volt a lakáscélú jelzáloghitelek átlagos kamata. Sajnos a kamatemelkedés hatása nagyobb volt, mint a fizetésnövekedésé: egy évvel ezelőtt még 24,2 millió forint 20 éves futamidejű lakáshitelre volt elég az átlagos fizetés. Vagyis a jövedelem emelkedése ellenére nagyságrendileg 4 millió forinttal kevesebb lakáscélú kölcsönt kaphat egy átlagos keresetű magyar.
Személyi kölcsön esetében a helyzet fordított, a jövedelem emelkedésének hatása ellensúlyozza a kamatnövekedést. (A legnépszerűbb fedezetlen hitel átlagkamata egy év alatt 14,22 százalékról 19,07 százalékra emelkedett.) Ettől függetlenül az átlagbérrel igényelhető összeg emelkedett: 2022. májusában 7,7 millió forint, míg idén tavasz végén 8 millió forint 6 éves futamidejű személyi hitelre volt elég az átlagbér.
Személyi hitelnél még fontosabb a legolcsóbb kölcsön felkutatása: a legkedvezőbb ajánlat kamata idén májusban 13,25% volt, ilyen kamat mellett pedig 9,3 millió forint 6 éves futamidejű fedezetlen hitel igénylésére volt elég az átlagbér.
A jelzáloghiteleknél is látszik már a fény az alagút végén
Ha rövidebb időtávra tekintünk, akkor már a lakáshiteleknél sem olyan borús a kép: áprilisban a kedvezmények nélküli nettó átlagbér átlagos lakáshitelkamattal 20,1 millió forint kölcsönre volt elég. Jelen esetben is 20 éves futamidővel számoltunk. Vagyis rövid távon a helyzet már javulásnak indult. (A fizetések érdemben nem változtak, ugyanakkor a kamatok minimálisan csökkentek: 9,59 százalékról 9,52 százalékra.)
A mélypont 2023. januárjában volt, akkor a lakáshitelek átlagkamata 10,66% volt, míg a kedvezmények nélküli nettó átlagbér csupán 351 100 forint volt. Év elején ez a fizetés ilyen kamatszint mellett csupán 17,4 millió forint 20 éves futamidejű lakáshitelre volt elég.
Vagyis a helyzet még korántsem olyan rózsás, mint egy évvel ezelőtt, de a januári mélypontot is elhagytuk. Év elejéhez képest az átlagbérrel igényelhető lakáshitel összege már 2,8 millió forinttal emelkedett.