Ha egy közeli hozzátartozónk ingatlanát hitel segítségével szeretnénk megvásárolni, akkor alaposan körbe kell járnunk a banki szabályokat: nem minden pénzintézet ad ilyen célra lakáshitelt, ráadásul az elvárások is nagyon eltérőek lehetnek.
Némi előítéletesség tapasztalható a bankok részéről, ha közeli hozzátartozók között zajlik le az ingatlan adásvétele. Ugyanis számos esetben fennáll a visszaélés lehetősége: az egyik családtag a másik részére kedvez például azzal, hogy a piaci árhoz képest egy jóval alacsonyabb vételárat határoz meg. Az is elképzelhető, hogy a család így szeretne kedvezőbb kamatok mellett szabad célú hitelhez jutni, bár itt kalkulálniuk kell a vásárláshoz kapcsolódó egyéb költségekkel is. A szabálytalan vásárlás elkerülése érdekében a bankok külön további szabályokat határoztak meg egy standard adásvételhez képest.ó
Már említetten nem minden bank finanszírozza, hogy a közeli hozzátartozók állnak eladó-vevő viszonyban. Azok, amelyek nyitottak az ilyen típusú ügyletre különösen kitérnek az ingatlan terheltségére vagy hogy miből ered a meglévő tulajdonrész és annak mértéke. Jó hír, hogy ezen a téren is vannak szigorúbb és engedékenyebb bankok, így érdemes egy előminősítés keretében előre átvizsgálni hitelszakértővel a tervezett vásárlás paramétereit.
Alapvetően a finanszírozó bankok közül a legtöbb a tehermentes ingatlant preferálja feltételként, de van köztük olyan, ahol benyújtható a hiteligénylés úgy, hogy a befogadás pillanatában még terhelt az ingatlan, ebben az esetben is két megoldás lehetséges:
- Önerőből kifizetik a fennálló terhet, így a hitel folyósítására már rendeződik ez a probléma.
- A bank a kölcsönből kifizeti az eladó tartozását. Itt elég komoly elvárások vannak – a rokoni viszony miatt -, például ellenőrizhetik az eladó fizetési múltját is. Illetve ezt a lehetőséget nem minden esetben csinálják meg a bankok.
Jelen esetben is az önerőre vonatkozó eddig ismert szabályok érvényesek: az ingatlan forgalmi értékének 80%-ig finanszíroz a bank. Elképzelhető, hogy már volt tulajdoni hányadod az ingatlanban, az kvázi helyettesítheti az önerőt. Ha nem éri el már meglévő tulajdoni hányd mértéke a 20%-ot, akkor ebben az esetben szükséges további saját forrást bevonni a hitelezhetőség érdekében. Viszont ahhoz, hogy tudjuk elegendő-e az önerő, érdemes tisztázni a forgalmi értéket is.
Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy mennyit ér az ingatlan, akkor érdemes a választott bankon keresztül egy előzetes értékbecslést rendelnünk. Amennyiben a becslés eredménye pozitív, akkor azt felhasználhatjuk a hiteligényléshez is. Így nem kell újra rendelni azt.
Ingatlan túlárazására a bankok kifejezetten ügyelnek, elkerülve a visszaéléseket. Nincs külön szabály arra vonatkozóan, hogy mennyi eltérést engedélyez a bank a vételár és a forgalmi érték között. Amennyiben értékarányosság szemet szúróan eltérő, akkor a bank elállhat a finanszírozástól.
Fontos hangsúlyozni, hogy minden ügylet egyedi, ezért érdemes már a tervezés időszakában felvenni velünk a kapcsolatot, segítünk elkerülni a lehetséges buktatókat.
Ha további segítséget kérsz akkor jelentkezz az alábbi oldalon: gabosnikolett.bmpartner.hu