A KSH adatai alapján februárban évi 3,7 százalékkal emelkedtek az árak, vagyis tovább lassult a drágulás az év második hónapjában. Vajon az új kölcsönök kamata is hasonló mértékben csökkent?
A KSH adatai alapján az éves infláció februárban 3,7 százalék volt. Sokak számára meglepő volt ez az adat, hiszen még a januári igen kedvező 3,8 százalékos értékénél is alacsonyabb. Az áremelkedés tehát tovább mérséklődik.
Érdemes a drágulást az egyes termékek, termékcsoportok szintjén is megnézni:
- Az élelmiszerek ára 2,2 százalékkal nőtt egy év alatt.
- A háztartási energia 9,0 százalékkal mérséklődött az elmúlt egy évben.
- A szolgáltatások ára éves szinten 10,0 százalékkal növekedett.
- A szeszes italok, dohányáruk ára 5,3 százalékkal emelkedett 2023. februárjához képest.
- A tartós fogyasztási cikkekért viszont 2 százalékkal kevesebbet kellett februárban fizetni, mint egy évvel korábban.
Vajon a hitelkamatokkal mi a helyzet, hogyan változtak az elmúlt időszakban?
Hirdetés
Hirdetés
Lakáshitelt olcsóbban, személyi kölcsönt drágábban kaphatunk, mint egy éve
Nézzük meg az új kölcsönök árváltozását egy-egy példán keresztül.
Induljunk ki abból, hogy 30 millió forint lakáshitelt szeretnénk igényelni 20 éves futamidőre, a jövedelmünk nettó 1 millió forint. Egy évvel ezelőtt a legkedvezőbb legalább 10 évig fix kamatozású ajánlat THM értéke 8,54%, az induló törlesztőrészlet 255 336 forint, a kölcsönre visszafizetendő teljes összeg pedig 61 385 816 forint volt. Jelenleg hasonló kölcsönt 6,10 százalékos THM mellett kaphatunk. Az induló törlesztő 214 209 forint, a teljes visszafizetés pedig 51 425 516 forint. Egy év alatt tehát összességében 9,9 millió forinttal lett olcsóbb egy ilyen hitel. Ez a teljes visszafizetés 16,3 százalékos csökkenését jelenti.
Ugyanakkor az elmúlt hónapban már a kamatcsökkenés megállt. A kérdéses lakáshitel kamata, teljes hiteldíj mutatójának értéke nem mérséklődött február elejéhez képest.
Tételezzük fel, hogy 6 millió forint személyi hitelre lenne szükségünk, melyet 7 éves futamidőre vennénk fel, a jövedelmünk nettó 1 millió forint. Egy évvel ezelőtt a kölcsön THM értéke 11,04% volt, az induló törlesztőrészlet 101 208 forint a kölcsönre visszafizetendő teljes összeg pedig 8 501 466 forint. Jelenleg drágábban kaphatunk személyi kölcsönt, mint egy éve: hasonló feltételek esetén a THM értéke 12,02%, az induló törlesztőrészlet 104 021 forint a kölcsönre visszafizetendő teljes összeg pedig 8 737 730 forint lenne.
Viszont a fedezetlen hiteleknél most szakadt át valami: februárban ugyanis még drágábban kaphattunk személyi kölcsönt, mint március elején. A példában szereplő feltételek mellett még 12,91 százalék lett volna a teljes hiteldíj mutató értéke. A törlesztő 106 582 forint, a teljes visszafizetés pedig 8 952 949 forint volt.
Azt ki kell hangsúlyozni, hogy az infláció alakulása csak közvetetten hat a hitelkamatokra. Az MNB az alapkamatot emeli védekezésül a magas infláció ellen, viszont az új lakossági hitelek kamatára a hosszú futamidejű hozamok hatnak. Az alapkamat viszont inkább a rövid hozamok nagyságát befolyásolja.
Mindettől függetlenül már a kölcsönöknél is megindult a kamatcsökkenés. Bár ez az egyes konstrukciók és bankok esetén nem egységes. De hát az infláció sem egységesen fedi le az egyes termékek, szolgáltatások árváltozását.