Az amerikai Vanguard friss tanulmánya a megtakarítási egyenlegekben kimutatható, nemek közti különbségekre hívja fel a figyelmet. Elmondásuk szerint számos tényező hátráltatja a nőket, de bizonyos egyszerű lépésekkel mérsékelhetik a lemaradásukat.
A Vanguard befektetési vállalat friss elemzése szerint a nők és férfiak medián IRA-egyenlegei között szignifikáns különbség van, amely az idő előrehaladtával egyre szélesedik.
A tanulmány szerint a nemek közötti szakadék minden korcsoportban kimutatható, és az életkor előrehaladtával egyre szélesedik. A Z-generációsok körében a nők mediánegyenlege a férfiakénak 98%-át teszi ki, az Y-generációban ugyanez az arány 88%, az X-generációban 81%, a baby-boomerek korosztályában pedig már alig 63%.
Hirdetés
Hirdetés
Mik okozzák a nemek közötti különbséget?
A kutatásban 74 ezer befektetőt vizsgáltak, akik a 2015-től 2022-ig terjedő időszakban nyitottak IRA-számlát a Vanguardnál. A nemek szerinti megoszlás kb. 52-48% volt a férfiak javára. A számlaegyenlegek közti különbséget két fő tényező magyarázta. Egyrészt a nők idősebb korban kezdték a nyugdíj-előtakarékosságot: a 2015-ben induló férfiak átlagos belépési éve 30 év volt, a nőké 32 év. Másrészt a nők ritkábban fizettek be a számlájukra: a 7 évből csupán 5 alkalommal, miközben a férfiak 6 alkalommal. (A befizetett összegek mértékéről nincs információ.)
Az is gyakori hibának tekinthető a Vanguard elemzése szerint, mégpedig nemtől függetlenül, hogy a befektetők parlagon hagyják a más típusú megtakarításokból áthozott pénzeket. Az ilyen eseti befizetések alapesetben készpénz-jellegű, minimális hozamú eszközökbe kerülnek, így nem tudnak számottevő nyereséget biztosítani az évek során.
A nőkre sajnos erősebben jellemző ez a mulasztás: 56%-uk egy éven keresztül nem fekteti be az ilyen módon áthozott megtakarításait, miközben ugyanez a férfiak 44%-ára igaz. Akik pedig 7 évnyi hozamot szalasztottak el, ők a nők közül 33%-ot tettek ki, míg a férfiak körében 23%-ra volt tehető az arányuk.
Jó hír viszont, hogy a nők hajlamosabbak professzionális segítséget igénybe venni, és jól diverzifikált portfóliót kialakítani a pénzügyi céljaik eléréséhez. 2022-ben a vizsgált női megtakarítók 44%-a rendelkezett a nyugdíjba vonulása időpontjához igazodó stratégiát követő „céldátum” befektetési alappal vagy kiegyensúlyozott portfólióval, vagy vett részt a tanácsadási szolgáltatásban. Ugyanez a férfiak körében kevésbé volt elterjedt, náluk 40%-ra voltak igazak ezek az állítások.
A nőknek fokozottan törődniük kell a nyugdíjkilátásokkal
A Bankmonitor korábban bemutatta, hogy a nők nyugdíjhelyzete alapvetően rosszabbnak tekinthető a férfiakénál. Magyarországon 17,5% a nemek közötti bérkülönbség, ami az Európai Unió egyik legrosszabb adata. Ehhez hozzátevődik, hogy a nők a szolgálati idő tekintetében is hátrányban vannak, a férfi nyugdíjasok 38,2 évével szemben átlagosan mindössze 33,5 évvel rendelkeznek. Mindezekből következik, hogy a nők nyugdíja is alacsonyabb, kb. 15,8% a nemek közti szakadék nagysága.
A nők csoportján belül további differenciáló tényező a gyermekvállalás: a Magyar Államkincstár 2019-es adatai szerint a „Nők40” korkedvezményt kihasználók körében a gyermektelen nőkhöz képest az egygyermekes nők 9%-kal, a kétgyermekesek 15%-kal, a háromgyermekesek pedig 20%-kal alacsonyabb nyugdíjban részesülnek.
A nyugdíjas évek anyagi megpróbáltatásaival szemben hatékony védekezési módszer lehet a nyugdíj-előtakarékosság. Egy kellően korán elindított megtakarítás segítségével akár kisebb havi összegekből is összegyűlhet egy tízmilliós nagyságrendű lejárati összeg, ezáltal a megtakarítók jelentős kiegészítő jövedelemre tehetnek szert az állami nyugdíjon felül.