Hatalmas kockázatcsökkentés zajlik globálisan, ami magával rántott számtalan tőzsdét Ázsiától Európán át Amerikáig. Azonban ez nem csak a részvények árfolyamára van hatással, hanem az összes kockázati eszközre, így az olaj világpiaci ára is csökkent. Általában ilyenkor a befektetők állampapírokba, kötvényekbe és hasonló fix hozamú instrumentumokba szokták áthelyezni befektetéseiket, most ennek a hatását vizsgáltuk meg.
Mi történik a világban?
Az elmúlt héten a globális tőkepiacokon jelentős esést figyelhettünk meg. Ennek az egyik oka, hogy rendkívül sérülékeny időszakban érkezett gyenge foglalkoztatási adat az Egyesült Államokból, amely komoly recessziós aggodalmakat keltett a befeketítőkben. Ezen kívül a gyengülő kiskereskedelmi forgalom és csökkenő lakossági megtakarítások is aggodalomra adnak okot.
Már az AI cégeket sem övezi olyan optimizmus, mint ahogy azt eddig megszokhattuk. A növekvő költségek és egyre bizonytalanabb nyereségességek szintén hozzájárultak a piaci optimizmus csökkenéséhez. Esnek a részvények, esik az olaj és gyengül a forint, de milyen hatással lehet ez lakáshitelekre?
Hirdetés
Hirdetés
Hogyan hat ez a lakáshitelekre?
Először is, vessünk egy pillantást a BIRS-re, ez a mutató azt mutatja meg, hogy a bankok milyen kamat mellett adnának hitelt egymásnak hosszú futamidőre. A mutató értéke elmúlt héten 0,4%-kal csökkent, így 2024. augusztus 5-én a 10 éves BIRS 5,68%-on állt, ami 2024 januárja óta a legalacsonyabb szint.
A BIRS azért fontos számunkra mivel a bankok gyakran ezt a mutatót használják hiteltermékeik beárazására, mondhatni ez a mutató jól jelzi a bankok hitelkihelyezésének forrásköltségét. Vagyis a BIRS értékének tartós csökkenése lehetőséget teremt a hitelkamatok mérséklésére is. Persze ehhez az is kell, hogy a jelenlegi piaci kockázatkerülés fennmaradjon.
Mekkora az esély ténylegesen a lakáshiteleknél az árcsökkenésre? Ehhez vizsgáljuk meg, hogy hol is álltak a hitelkamatok januárban, hiszen ekkor volt utoljára ilyen szinten a BIRS értéke. 2024 januárjában egy lakáshitel THM-je (20 éves futamidejű, 20 milliós lakáshitel 10+ éves fixálással és 600 ezer nettó jövedelemmel) 6,75% – 7,17% között volt. Augusztusban ugyanez a hitel 6,54% – 8,03%. Vagyis nyílt az olló, a legolcsóbb hitel olcsóbb lett, míg a legdrágább drágább lett januárhoz képest. A jelenlegi helyzetből azt mondjuk, hogy az olcsó szegmensben nem számítunk csökkenésre se emelkedésre, de a drága szegmensben az eddig tapasztalható kamatemelkedés megállhat.
Ez a változás azt jelenti, hogy az alacsonyabb jövedelmű hiteligénylőknél valószínűleg lekerülhet a kamatemelés a napirendről. A magasabb jövedelmű ügyfelek számára sem csökkenést sem emelkedést nem prognosztizálunk, ha a most megfigyelhető bankközi hozamszint megmarad.
Két okból sem gondoljuk, hogy érdemi kamatcsökkenés jöhet:
- A jelenlegi nemzetközi trend a pénzpiaci hozamok csökkenését eredményezte. Ugyanakkor a sérülékenyebb gazdasági környezet mindig kockázatot hordoz magában, ami beárazódik a hitelkamatokba is.
- Az önkéntes kamatplafon januárban irreálisan alacsony szintre lökte a drágább lakáshitelek kamatát. Júliusban az intézkedés kivezetésével ezek a kölcsönök kezdtek elsőnek drágulni, de a mostani kamatszintjük még nem tekinthető extrémnek.
Természetesen ilyen bizonytalan környezetben nagyon nehéz jósolni, éppen ezért azt javasoljuk a hitelfelvétel előtt állóknak, hogy fokozottan figyeljék a híreket, banki ajánlatokat. Erre jó megoldás lehet a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora, ami néhány adat megadásával megmutatja az éppen legkedvezőbb ajánlatok listáját.