Sokunkban felmerül, hogy régen minden jobb és egyszerűbb volt. De valóban igaz ez? Megnéztük, hogy régen megfizethetőbbek voltak-e az ingatlanok, vagy épp ellenkezőleg.
Az elmúlt 10 évben az ingatlanárak jelentősen megemelkedtek, sokak számára elérhetetlenné téve a saját lakást. De vajon mennyire volt ez így régen?
Sokan emlékeznek arra, hogy 10-20 évvel ezelőtt mennyiért vásároltak lakást, de az ilyen összehasonlításokból gyakran kimarad egy lényeges tényező, hogy hogyan viszonyultak ezek az árak az akkori fizetésükhöz. Mi most ezt vizsgáltuk meg.
Áremelkedés az ingatlanpiacon
Ha vetünk egy pillantást bármelyik publikusan elérhető lakásárindexre, azonnal látjuk, hogy drasztikus áremelkedés történt az ingatlanpiacon. Ez elszomoríthat minket, de ne csüggedjünk, amíg nem vizsgáltuk meg a bérek változását is. Ugyanebben az időszakban a bérek is jelentős emelkedésen mentek keresztül.
Elemzésünkben 2001-et választottuk bázisévnek, amelyhez viszonyítva vizsgáltuk a jelenlegi helyzetet.
Ha összevetjük a nettó átlagbérek és a lakásárindex változását láthatjuk, hogy habár nem is egy utcahosszal, de a bérek többet emelkedtek 2001 óta, mint az ingatlanárak. Láthatjuk emellett azt is, hogy volt pár olyan év, amikor jóval „megfizethetőbbek” voltak az ingatlanok. Ez az időszak közvetlenül a 2008-as világválság után kezdődött és nagyjából 2015-ig tartott.
Hirdetés
Hirdetés
Ezek alapján megnéztük, egy havi átlag nettó fizetésből hány négyzetméter lakás jött ki Budapesten. Ezen az ábrán még jobban látszik, hogy mekkora teher a lakásvásárlás, és hogy mennyivel egyszerűbb volt vásárolni 2012-2015 között.
Hitelek és támogatások
A cikk írásakor (2024.08.07) a legkedvezőbb lakáshitel ajánlatot a CIB Bank kínálja, 6,68%-os THM-mel egy 20 millió forintos, 20 évre szóló hitel esetében, 450 ezer forintos havi jövedelem mellett. 2024 első negyedévében az új lakások és építkezések átlagos hitelösszege 20 millió forint volt, míg a használt lakásokra ez az összeg 16 millió forintot tett ki.
A CSOK+ program maximális kamata 3%, és ha a futamidő alatt születik második gyermek, 10-10 millió forintot engednek el a fennálló tartozásból. További részletek a CSOK+ oldalunkon találhatók. Emellett a Babaváró hitel is jelentős segítséget nyújt: a maximálisan felvehető összeg 11 millió forint, amely az első öt évben kamatmentes, és ha ezen időszakon belül gyermek születik, a hitel a teljes futamidő alatt kamatmentes marad.
Számold ki magadnak!
Most nem számoltunk az állami kedvezményekkel, így azok igénybevételével könnyebb lehet ingatlant vásárolni, mint a fent bemutatottak alapján látszik. Ha még több részletre vagy kíváncsi, és szeretnéd megtudni, hogyan segíthetnek ezek az előnyök, használd a CSOK plusz kalkulátorunkat!