Megszületett a bérmegállapodás: jövőre 9, két év múlva 13, míg három év múlva 14 százalékkal nőhet a minimálbér összege. 2027-re 374 624 Ft lehet a minimálbér, ez a jelenlegi 266 800 Ft-os szinthez képest több, mint 40%-os emelést jelentene.
A kormány terveinek megfelelően a munkaadók és munkavállalók 3 éves bérmegállapodást kötöttek. A jelenleg bruttó 266 800 Ft-os minimálbér az alábbiaknak megfelelően fog változni a tervek szerint:
- 2025-ben 9%-os emelkedés mellett a bruttó minimálbér 290 812 Ft lehet, ez nagyságrendileg nettó 193 390 Ft-nak felel meg.
- 2026-ban 13%-os emelkedés mellett a bruttó minimálbér 328 618 Ft lehet, ez nagyságrendileg nettó 218 531 Ft-nak felel meg.
- 2027-ben 14%-os emelkedés mellett a bruttó minimálbér 374 624 Ft lehet, ez nagyságrendileg nettó 249 215 Ft-nak felel meg.
A tervek szerint három év alatt összességében több, mint 40%-ot emelkedhet a minimális fizetés. A garantált bérminimum is emelkedik, a jövő évben 7%-os növekedés várható. Ezzel a bruttó garantált bérminimum a jelenlegi 326 000 Ft-ról 348 820 Ft-ra emelkedhetne.
Előzetesen a hosszú távú, jelentős béremelést a munkaadók valamilyen adókedvezmény, adócsökkenés mellett tudták volna elképzelni. Az eddig megjelent hírek alapján ez valamilyen formában meg is valósul. Eddigi értesülések alapján – először a portfolio.hu, illetve az index oldalán lehetett részleteket olvasni – egy bizonyos jövedelmi szint alatt a munkaadóknak a munkavállalóik után az előző évre érvényes szociális hozzájárulási adót kellene megfizetniük. Vagyis a fizetésemelés adókra gyakorolt hatása ebben a körben csak egy év csúszással jelentkezne.
A hosszú távú béremelési tervet a munkaadók akkor tudnák vállalni, ha egyes gazdasági mutatók – például a GDP emelkedése – a kormány által előre meghatározott tervnek megfelelően alakul. Ha jelentősen eltér a gazdasági teljesítmény a tervhez képest, akkor a megállapodást, béremelést újratárgyalnák. Sajnos az utóbbi időben volt példa arra, hogy az előre meghatározott tervekhez képest a gazdasági mutatók másképp alakultak.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen hatása lehet a béremelésnek a hiteligénylésekre?
Azt mindenképpen le kell szögezni, hogy a bankok nem szívesen hiteleznek meg minimálbérrel rendelkező adóst. Komoly feltételeket támasztanak az adóssal szemben ilyen esetben, illetve a fizetést is alacsonyabb mértékben lehet megterhelni.
Sokkal életszerűbb a Bankmonitor szakértői szerint az az eset, amikor két igénylő esetén az egyik fél fizetése éri csak el a minimálbért. Egy ilyen példán keresztül nézzük meg a bejelentett béremelés hatását. Induljunk ki abból, hogy az egyik fél nettó jövedelme 300 ezer Ft, a másiké pedig 177 422 Ft, azaz a minimálbérnek megfelelő.
Érdemben több hitelt vehetne fel a család, ha a bejelentett béremelkedés megvalósul
A család tehát nettó 477 422 Ft jövedelemmel rendelkezik, induljunk ki abból, hogy lakáshitelt szeretnének: A tervek szerint a futamidő 20 év lenne, a kamat 6,5%. A bank a jövedelem 40%-áig engedi el a törlesztőrészletet. Ilyen körülmények között a jövedelem 25,6 millió Ft hitelösszeg törlesztésére lenne elegendő.
Induljunk ki abból, hogy a minimálbér a bejelentett módon emelkedne, míg minden más elem változatlan maradna. (Vagyis a hitelkamatok, a másik fél fizetése, illetve a jövedelem terhelhetősége sem módosulna.)
- 2025-ben a minimálbér emelkedése miatt a család 26,4 millió Ft lakáshitel törlesztését tudná kifizetni.
- 2026-ban a minimálbér emelkedése miatt a család 27,8 millió Ft lakáshitel törlesztését tudná kifizetni.
- 2027-ben a minimálbér emelkedése miatt a család 29,4 millió Ft lakáshitel törlesztését tudná kifizetni.
Ez alapján 3 év alatt 15 százalékkal emelkedne a felvehető hitelösszeg. Természetesen a kölcsön igényléséhez egy megfelelő ingatlanra is szükség lenne.
Az évek előrehaladtával jóval kevesebb terhet jelenthet egy ma felvett hitel törlesztése
Természetesen sokan nem szeretnék elhúzni a hitelfelvételt, ugyanakkor az idei igénylésekre is hatással lehet a bejelentett béremelés. A családok ideális esetben kiszámolják, hogy fizetésük mekkora részét tudnák nélkülözni – törlesztés fizetésére fordítani – úgy, hogy a megélhetésük nem romlana. Ebben a számításban igenis lényeges lehet, hogy a bevételek hogyan alakulnak rövid és középtávon.
A várható fizetésemelés miatt a család az idei évben jobban kifeszítheti magát, ugyanis a jövő évi növekedés helyreállíthatja az egyensúlyt. Azt mindenképpen ki kell hangsúlyozni, hogy óvatosan kell a jövőbeni béremelkedésekre tekinteni: egy váratlan gazdasági sokk a bejelentett béremelkedéseket is elsodorhatja. Éppen ezért ténylegesen nem szabad túlvállalnia magát senkinek .