A Duna House Barométer legfrissebb elemzése szerint több rekordot is döntött az ingatlan- és hitelpiac. Mutatjuk a legérdekesebb eredményeket az óévből, és arról sem feledkezünk el, mire számíthatnak azok, akik még lakásvásárlás, otthonteremtés, vagy épp befektetés előtt állnak.
Minden idők legerősebb decemberi ingatlanpiaci eredménye
A hazai ingatlanpiac dinamikus lendülettel zárta a 2024-es, trendfordulót hozó évet. Decemberben a Duna House becslése szerint 10 231 tranzakció valósult meg, amely csupán 9%-kal maradt el az előző hónap adataitól, miközben a megszokott év végi visszaesésnél mérsékeltebb enyhülést láthattunk. 2023 decemberéhez képest ez 31%-os növekedést jelentett. A vevői kereslet tekintetében minden idők legerősebb decemberi eredményét produkálta a tavalyi év.
Szárnyalt a lakáshitel piac is
A jelzáloghitel-piac szintén kiemelkedő évet zárt: a Credipass magyarországi becslése alapján decemberben 105 milliárd forint lakáscélú jelzáloghitelt folyósítottak, ami 66%-kal haladta meg a 2023-as év azonos időszakának teljesítményét. Az otthonteremtési támogatások, első sorban a CSOK Plusz kamattámogatott konstrukció is nagyban hozzájárult a piac élénküléséhez, hiszen a támogatott lakáshitel a tavalyi volumen 25%-át adta.
A Credipass adatai alapján a jelzáloghitel-piac 2024-ben meghaladta az 1300 milliárd forintos volument, ami 123%-kal több, mint az előző évben, és 2025-re további 10%-os növekedés várható a vállalat prognózisa szerint.
Mekkora lakáshitelt vettünk fel?
2024 negyedik negyedévében a fővárosi hitelfelvevők körében kiemelkedően magas, 72%-os arányban a 20 millió forint feletti lakáshitelekre szerződtek – derül ki a Credipass adataiból. Vidéken is ez a kategória bizonyult a legnépszerűbbnek: keleten az igénylők 53%-a, nyugaton pedig 48%-a választotta ezt az összeghatárt.
Budapesten a második leggyakoribb hitelösszeg a 15-20 millió forintos kategória volt. Nyugat-Magyarországon viszont azonos arányban, 19-19%-kal oszlott meg az érdeklődés a 10-15 millió, illetve a 15-20 millió forint közötti hitelek között. Keleten ezzel szemben a 10-15 millió forintos hitelösszegek kerültek a második helyre, ami jól mutatja a régiók eltérő pénzügyi lehetőségeit és lakáspiaci helyzetét.
Hirdetés
Hirdetés
Tovább emelkedtek a lakásárak
A lakásárak mindeközben jelentős emelkedést mutattak: a Duna House országos lakásárindexe nominálisan 311 pontra nőtt, reálértéken pedig 6 ponttal emelkedett az előző negyedévhez képest. A 100 pontos értéket a vállalat indexe 2008 januárjában jegyzi, azóta tehát háromszorozás történt a nominális (inflációval nem korrigált) árakban.
A fokozott keresletnek és az áremelkedésnek köszönhetően mind az országos panel, mind a tégla lakásárindex mindenkori csúcsra került.
Az ország régiói között azonban vannak eltérések, Kelet-Magyarországon különösen érezhető volt a drágulás, amelyet a régió nagyberuházásai hajtottak. Nyugat-Magyarországon a lakásárak mérsékeltebb ütemben nőttek, azonban a vásárlók egyre inkább nyitottak a felújítandó állapotú ingatlanok iránt, hogy kordában tartsák költségeiket.
A befektetési célú vásárlások is rekordot döntöttek
A fővárosban a befektetési célú tranzakciók a forgalom 44%-át adták. A befektetők átlagosan 68 millió forintot, míg első lakást vásárlók 50,3 millió forintot költöttek. Vidéken is élénk maradt a befektetői aktivitás, ahol 30%-os arányt értek el, és átlagosan 34,2 millió forintos költést mutattak.
A fővárosban a XIII. kerület bizonyult a legkeresettebbnek, ahol a Duna House ügyfeleinek 25,4%-a keresett ingatlant. Újbuda, valamint a befektetők körében népszerű VI. és VII. kerületek is kiemelt érdeklődést tapasztaltak.
Az újépítésű lakások piacán szintén a XIII. kerület dominált, több mint 8000 meghirdetett új otthonnal, míg Újbuda csupán feleennyit kínált. Az újépítésű lakások átlagos négyzetméterára Budapesten 2024 negyedik negyedévében megközelítette az 1,5 millió forintot, míg a II. kerületben 3 millió forint feletti négyzetméteráron lehetett átlagosan új lakáshoz jutni.
Az alku lehetősége régiónként változott
Keleten 6-8%-os, nyugaton 3-6%-os volt az alku lehetséges mértéke, míg Budapesten az eladók mindössze 2-4%-ban engedtek az árakból a negyedik negyedévében.
Mire számíthatunk 2025-ben?
2025 további növekedést hozhat mind az ingatlan-, mind a hitelpiacon, miközben a lakásvásárlók és befektetők aktivitása továbbra is meghatározó szerepet játszhat a hazai ingatlanpiac alakulásában. A kereslet élénkülését a lejáró és visszaváltandó inflációkövető állampapírok is jelentősen megdobhatják, számos befektető táncoltathatja át a pénzét ugyanis ingatlanba már az év első felében. Az árak emiatt sem látszanak mérséklődni.
Nem beszélve arról, hogy 2025-ben egy különleges intézkedés is fellendítheti a lakáspiacot: mostantól az önkéntes nyugdíjpénztárakban gyűjtött pénzt is fel lehet használni különböző lakáscélokra. A szabályok szerint a 2024. szeptember végi egyenlegnek megfelelő összeget fordíthatják a tulajdonosok ingatlanvásárlásra vagy építésre. Bár elméletben akár 2164 milliárd forint is megmozdulhat, a szakértők szerint valószínűleg csak 300 milliárd forint áramlik majd át a lakáspiacra ebből az összegből.
Az újépítésű lakások piacán is vegyes a helyzet. Bár a kereslet csökkent, az árakat a magas munkabérek, energia- és alapanyagköltségek miatt nehéz mérsékelni. 2025-től továbbra is több támogatás segíti ezt a szegmenst. Például, ha valaki energiahatékony ingatlant vásárol vagy épít, 10% önerő is elég lehet számára. Emellett jó hír, hogy az új lakások 5%-os áfája 2026 végéig érvényben marad, így olcsóbban lehet hozzájutni ezekhez az otthonokhoz.
Akik pedig Falusi CSOK-kal vásárolnak újépítésű házat, még az 5%-os áfát is visszaigényelhetik, ami tovább csökkentheti a költségeket.
Hitelkamatokat tekintve vannak, akik az 5%-os önkéntes kamatplafon tavaszi bevezetésére várnak lakásterveikkel, de a jelenlegi feltételek szerint a kedvezményes kamatot csak nagyon kevesen vehetik igénybe – leginkább azok a fiatalok, akik korszerű, energiahatékony lakást vásárolnának. Ezért a jelenlegi információk alapján nem igazán érdemes erre a lehetőségre várni.
A magas infláció lecsengésével a lakáshiteleknél kamatcsökkenésnek lehettünk tanúi, ez a folyamat azonban a 2024-es évben érdemben lelassult. A jelenlegi pénzpiaci környezetben sajnos a 2025-ös évben sem számíthatunk olcsóbb kölcsönökre, sőt, emelkedés sem kizárt. Ennek oka a kamatkörnyezet alakulásában keresendő: a jegybanki alapkamat csökkentésére a forint sérülékenysége miatt várhatóan a korábbiaknál óvatosabb ütemben kerülhet sor, ami továbbra is szinten, vagy magasabban tarthatja a hitelkamatokat.
2025 januárjában a Bankmonitor kalkulátora szerint a legkedvezőbb lakáscélú, piaci kamatozású hitel kamata 5,99%-tól (THM: 6,26%) indul, míg a legmagasabb kamat 8,09% (THM: 8,46%). Ez 20 millió forintos hitelösszeg, 550 000 forintos nettó családi összjövedelemmel, 20 éves futamidő, valamint végig fix vagy 10 éves kamatperiódus esetén értendő.
2025-ben továbbra is a CSOK Plusz lesz a lakástámogatási rendszer egyik meghatározó eleme. Nem véletlen, hiszen az akár 50 millió forintos kölcsön kedvezményes kamattal és tartozáselengedési lehetőséggel érhető el. Érdemes utánajárni, miért lehet ez a kölcsön kiváló választás, és milyen feltételekkel élhetnek vele az igénylők.