Meglepő díjak a bankszámlán: érdemes odafigyelni a váratlan költségekre!

Meglepő díjak a bankszámlán: érdemes odafigyelni a váratlan költségekre!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-01-23
 

Egy bankszámla fenntartása manapság már nem kerül okvetlenül sok tízezer forintba, köszönhetően a tudatosabb használatnak és az ingyenes számlacsomagoknak. Azonban a mindennapi használati díjakon túl számos extra költséggel is találkozhatunk. Milyen tételek a leggyakoribbak, amelyekért számunkra észrevétlenül terhelnek díjat a bankok?

Akár egy átlagos használat mellett is előfordulhatnak olyan esetek, amikor a szokásostól eltérő tranzakciókra, beállításokra, összegekre van szükségünk. Mindezeknek azonban extra díjai is lehetnek, sőt, az esetek döntő többségében vannak is a bankoknál és jelentősen megdobhatják a bankszámla költségünket.

Mit tekinthetünk átlagos, mindennapi használatnak?

Minden olyan tétel, ami a napi bankszámlahasználathoz kapcsolódik, általánosnak, alapvetőnek tekinthető. Ezalatt az alábbi, legjellemzőbb tranzakciókat érthetjük:

  • kimenő és bejövő forint átutalások
  • állandó átutalási megbízások és csoportos beszedések
  • bankkártyával történő vásárlások
  • mobilapplikáció és webes banki felületek használata
  • készpénzfelvétel

Mindezek olyan tételek, amelyek már teljesen ingyenesen is elvégezhetők, tranzakciós illeték átterhelése és havi számlavezetési díj nélküli ingyenes számlacsomagok használatával. A Bankmonitor kínálatában már 5 ingyenes bankszámla közül tudsz választani. Nézd meg melyik lehet számodra a legjobb megoldás!

Fontos kiemelni, hogy ezek jellemzően forint alapú lakossági bankszámlákra vonatkoznak, és a tranzakciók a számla devizanemével megegyező devizában történnek.

Hirdetés

Hirdetés

Mi történik akkor, hogy sürgős esetet kell megoldanunk, és nem csupán az alap tételeket szeretnénk használni?

Előfordulhatnak olyan esetek, amikor a szoksásotól eltérő beavatkozás szükséges a bankszámlánkhoz kapcsolódóan. Erre hoztunk néhány életszerű helyzetet, amelykre megoldási javaslatot is kínálunk.

Nagyobb összegű készpénzfelvétel

Magyarországon a díjmentesen felvehető készpénz összege egy 2014-ben életbelépett jogszabálynak köszönetően 150 ezer forint. Ez bárki számára elérhető és egy darab lakossági bankszámlára vonatkozóan leadhat nyilatkozatot, aminek következtében a havi első kettő készpénzfelvétele – összesen legfeljebb a fenti keretösszeg erejéig – ingyenes. Ezen túl már jellemzően külön díj ellenében lehet készpénzt felvenni az ATM-ekből.

Egy példán keresztül nézzük meg, hogy mennyibe kerülhet most 500 ezer forint felvétele. Tételezzük fel, hogy a tranzakcióhoz a számlavezető bank saját ATM-ét használjuk, ugyanis az idegen banki illetve a postai készpénzfelvétel még magasabb díjjal sújtott.

Az alábbi példában a jogszabályi keret már kihasználásra kerül. Így a teljes 500 ezer forintra vonatkoznak a díjak. Az egyszeri díjak bankonként változók: egyszeri fix díj (200-1221 Ft) mellett a legtöbb esetben százalékos díj (0,66-1,79%) terheli a felvenni kívánt összeget. Ezen felül pedig sok esetben még a tranzakciós illetéket is felszámolják, ami 0,9%. Jelen esetben hozzájutni 500 ezer forinthoz banktól és azon belül is a számlacsomagtól függően 1221 forinttól akár 12 ezer forintba is kerülhet. Amennyiben a jogszabályi keret még rendelkezésre áll, 350 ezer forintra vonatkozóan terhelődnek a díjak.

Mindenképpen érdemes kerülni tehát a postai kifizetést, és ugyanígy a bankfiókban, pénztári kifizetéssel történő készpénzfelvételt, mert ezek esetében még magasabb díjat kell megfizetnünk.

Néhány banknál van lehetőség bizonyos bankszámlacsomagok esetén nagyobb összegű készpénzfelvételre is díjmentesen (400-600 ezer, de akár 1 millió Ft). Amennyiben nagyobb készpénzforgalomra számítunk, érdemes átgondoloni szintén a számlaváltást vagy bankváltást. Ehhez segítséget nyújt a Bankmonitor bankszámla kalkulátora.

Jó tudni
A bankszámlákhoz és bankkártyákhoz limitek is tartoznak. Ilyenek a vásárlási és készpénzfelvételi limitek is, amelyeket személyesen bankfiókban vagy telebankon keresztül lehet módosítani. A napi limitek módosítására többnyire banki applikáción keresztül is van lehetőség.

Magasabb össszegű átutalás 

Nem ritka eset, hogy nagyobb összeget kell átutalnia egy számlatulajdonosnak. Ebben az esetben is érdemes körültekintően eljárni és amennyire lehet, csökkenteni az ezzel járó kiadásokat. Egy nem ingyenes bankszámla esetében az átutalásokra is vonatkoznak banki díjak, valamint tranzakciós illeték is az 50 ezer forintot meghaladó részre. A készpénzfelvételhez hasonóan ennél a tranzakciónál is egyösszegű, és százalékos díjakat is felszámolnak a bankok.

Maradva az 500 ezer forintos példánál: ennek az összegnek az átutalása szintén bankonként és számlacsomagoknént változó, a Bankmonitor által vizsgált csomagok alapján 0-300 forint egyszeri díj mellett 0,1-0,7%-os díjak terhelik az átutalásokat. Több esetben ezen felül a tranzakciós illeték megfizetése (0,45% max. 20000 Ft) is terheli a tranzakciót. Mindezek alapján 500 forinttól akár 5000 forintig is terjedhet az összeg, amit az átutalásért fizetni kell. Ezek a díjak bankon belüli átutalásokra vonatkoznak, más bankhoz történő átutalás esetén a legtöbb bank még magasabb díjakkal számol.

Mindenképpen érdemes elkerülni a telefonon és a bankfiókban megadott átutalásokat is, ugyanis ezek után gyakori, hogy kétszeres díjat is felszámolnak.

Az átutalások bankon belül és bankon kívül is intézhetők díjmentesen és tranzakciós illetéktől mentesen is: az ingyenes számlacsomagok esetében ezektől a költségektől is megszabadulhat a számla tulajdonosa, és összeghatártól függetlenül ingyenesen utalhat.

Devizakonverzióval járó tranzakciók

Amennyiben forinttól eltérő pénznemben kell tranzakciót végrehajtani – legyen az átutalás vagy készpénzfelvétel – szintén magas költségekre kell számítani. Eleve számolni kell a devizaváltás egyszeri, banki díjával, emelett az árfolyammal és az alap tranzakciós illetéken felül a konverzióval járó kiegészítő tranzakciós illeték áthárításával is.

Természetesen nem egyedi helyzet, hogy valaki külföldön szeretne készpénzhez jutni ATM-ből. Néhány bank esetében ez is megoldható ingyenesen, vagy kedvezményesen. Jellemzően az adott bankcsoport automatáin keresztül. Ugyanakkor érdemes kivenni azt az összeget, ami biztonsággal elegendő lesz.

Érdemes olyan bankot válaszatni ebben az esetben, ahol elérhető egyedi áras devizaváltás, és kedvezményes az átutalás, készpénzfelvétel díja is. Célszerű deviaszámlát nyitni, abban a devizanemben amelyikben a leggyakoribb a pénzmozgás. Erre is több pénzintézet kínál kedvező, ingyenes lehetőséget, és a neobankoknál is adottak kedvező feltételek.

Bankkártyához kapcsolódó díjak

A bankkártyákhoz alapbeállítások és díjak is tartoznak típustól függően. A számlához tartozó kártyának éves díja és néhány esetben kibocsátási díja is van. Szintén érdemes olyan ingyenes számlacsomagot választani, amelyhez a bankkártya is ingyenes tartozik.

Amennyiben a kártyánkkal törénik valami – például megsérül, elveszik, ellopják – az újragyártásért, azaz a pótlásért is díjat számolnak fel. Ez a költség 1-2 ezer forintos tételtől kezdődik és 5-10 ezer forintra is emelkedhet. A külföldi bankkártya pótlás nem minden csomag és bankkártya esetén érhető el, de azoknál, ahol van erre lehetőség, borsos árat kérnek érte: akár 100 ezer forintnak megfelelő összeg is lehet.

A limitmódosításokért és a tiltásokért is számíthatnak fel díjat, szerencsére a legtöbb banknál díjmentesen megtehető és ideiglenes blokkolás is elérhető a mobilapplikációkon keresztül is.

Egyéb meglepő díjak

Többször előfordulhat olyan helyzet, amikor gyorsan kell cselekednie a számlatulajdonosnak, vagy nincs internetelérhetősége és kénytelen személyesen, bankfiókban vagy telefonon intézni az ügyeit. Amennyire lehet, ezeket érdemes elkerülni, és a bank internetes felületeit, applikációját használni az ügyintézéshez, valamint megfelelő biztosítással rendelkezni ahhoz, hogy például külföldön történt káresemény miatti költségeket részben vagy egészben megtérítsék.

Az alábbi tételek szintén bankoknént eltérő költséget jelentenek, melykről mindig az aktuális hirdeményekből lehet pontos információhoz jutni.

  • számlakivonat kikérése, igazolások: általában egyszeri díjas szolgáltatások, 1-2 ezer forintos költségek. Elektronikusan hitelesített számlakivonatok elérhetők a webes felületeken, illetve a mobilappban is, jellemzően csak az utolsó időszakra (6-12 hónapra) vonatkozóan. Érdemes tehát letölteni és megőrizni azokat, ha például adóbevalláshoz szükségesek lehetnek, így elkerülhetők a plusz költségek és az ügyintézés. Az igazolások, meghatalmazások kikérése, megadása is külön díjba kerülhet.
  • bankon belüli számlacsomag-váltás: fix díjas tétel, jellemzően pár ezer forintos összeg. Ha szükséges az adott banknál a számlát, akkor is érdemes lehet váltani egy kedvezőbb díjú csomag érdekében, ha pedig lehetséges, érdemes bankot is váltani, a számlazárásnak jellemzően bizonyos időn túl (általában 3-6 hónap) nincs külön díja.
  • SMS-értesítések: meglepően magas díjtételt jelenthet havi és éves szinten. Áltlában havi fix díjas szolgáltatás, ami mellett még minden kiküldött sms után is fizetni kell. Amennyiben csupán az 5 ezer forint feletti vásárlásokat érinti, és ezekből havonta van 10 db, 23 Ft/db és havi 520 Ft fix díjjal számítva is évente 9000 forintot jelent. A szolgáltatás kiváltható az ingyenes Pish-értesítésekkel.
  • PIN-kóddal kapcsolatos szolgáltatások: megemlítendő itt a PIN kód újragyártás, ATM-en keresztüli módosítás, melyek szintén külön díj ellenében történhetnek
  • egyenleglekérdezés ATM-en keresztül: egyre ritkább ugyan, és a mobilapplikáción keresztül bármikor elérhető az aktuális egyenleg. ATM-en keresztüli lekérdezés külön díjba kerül a legtöbb esetben.

Hogyan ellenőrizhetjük a bankszámlánk költségeit?

A bankszámlakvonatokból számos információ kiderül, mikor, mire, mekkora összeget számolt fel a bank az adott hónapban. Ugyanígy lehet tájékozódni a számlavezető bank honlapján lévő hirdetményekből, kondíciós listákból, valamint kérhetünk segítséget személyesen, telefonon vagy akár chatboton is.

Január 31-ig pedig fontos dokumentumnak kell megérkeznie minden számlatulajdonoshoz. Ez az éves díjkimutatás, amelyből egyértelműen kiderül, hogy mennyibe került az előző évben a bankszámla fenntartása és használata.

Bankszámlát nem csak a nyitás előtt érdemes átgodoltan választani és a személyes preferenciák alapján dönteni, hanem a meglévő használata közben is tanácsos némi odafigyelés, amellyel elkerülhetők az extra kiadások. Mindebben segítséget nyújt az ingyenes bankszámla kalkulátor, valamint a bankszámla szakértők naprakész tudása és támogatása a számlanyitási folyamatban.

Hirdetés
Hirdetés