Jelenleg a Falusi csok keretében legfeljebb 5 millió forint – a támogatás konkrét összege a meglévő- és vállalt gyermekek számától függ – vissza nem térítendő támogatás érhető el lakáskorszerűsítésre. Emellett 2021. januárjától 3 millió forint felújítási támogatást is igényelhetnek a gyermeket nevelő szülők. Azaz akár összesen 8 millió forint ingyen pénz érhető el meglévő lakásunk megfiatalítására.
A jelenleg is elérhető falusi csok egy a gyermekek – meglévő és vállalt – után járó speciális lakáscélú támogatás, melyet a preferált kistelepüléseken fekvő lakásokra lehet fordítani. A standard csok támogatáshoz – családi otthonteremtési kedvezmény – képest emelt összeget lehet kapni hasznát lakás vásárlására – abban az esetben ha bővítés és/vagy korszerűsítési célra is igénylik a támogatást -, lakás korszerűsítésére és/vagy bővítésére is. (Korszerűsítésre a standard csok támogatást nem is lehet igényelni.)
E mellé bevezetésre kerül 2021. januárjától a lakások felújítására igényelhető támogatás, melyet a legalább egy gyermeket nevelő szülők vehetnek igénybe meglévő lakásuk rendbehozatalára. A támogatás összege a felújítás költségének fele, de legfeljebb 3 millió forint, melyet utólag a bemutatott számlák alapján kaphat vissza a család.
Hirdetés
Hirdetés
Mekkora összegre lehet jogosult valaki háza korszerűsítésekor?
A korszerűsítési célú falusi csok összege a meglévő és vállalt gyermekek számától függőn 300 ezer forint és 5 millió forint között lehet. Fontos, hogy csak preferált kistelepüléseken lévő ingatlan korszerűsítésére lehet használni. A felújítási támogatás összege a költségvetés fele, maximum 3 millió forint lehet, azonban csak gyermeket nevelő szülő kérheti ezt a támogatást. Az azonban nem feltétel, hogy a csok-ot is felvegye mellé a felújítási támogatást igénylő szülő.
Egy háromgyermekes család összességében akár 8 millió forintot is kaphat lakásának megújítására. Fontos, hogy legalább egy gyermeknek már meg kell lennie igényléskor – a további két gyermeket akár vállalni is lehet -, illetve az ingatlan elhelyezkedése is lényeges.
A felújítási támogatást utólag kapja az igénylő a benyújtott számlák alapján, vagyis előzetesen meg kell finanszírozni a támogatás összegét. Viszont a 8 millió forint támogatás összegén felül nem kell feltétlenül további hitelt, saját megtakarítást a lakásra költeni, ekkora költségvetéssel már jogosult lehet a család a teljes támogatásra is. (A Bankmonitor szakértői kizártnak tartják azt, hogy a falusi csok támogatásból finanszírozott munkálatok után visszakérhető legyen a költségek fele. Azaz dupla támogatást ugyanarra a munkálatra, számlára nem lehet igénybe venni.)
A 3 millió forint felújítási támogatást akár személyi kölcsönnel, vagy lakáshitellel is meg lehet finanszírozni átmenetileg, a számlák visszatérítéséig. Természetesen a lakáshitelnek kedvezőbb a kamatozása – a legolcsóbb lakáshitel havi törlesztőrészlete 56 ezer forint 5 éven át, míg egy személyi kölcsönre 60 ezer forintot kellene fizetni ugyanerre a futamidőre -, ugyanakkor az induló költsége jóval magasabb, akár 50-100 ezer forint is lehet. Viszont jóval egyszerűbb és gyorsabb a személyi kölcsön igénylése, 3-5 nap alatt megkaphatja az adós a kért összeget, ez lakáshiteleknél akár 4-6 hét is lehet.
Mi a különbség a felújítás és a korszerűsítés között?
Fontos kihangsúlyozni, hogy a falusi csok támogatás korszerűsítésre igényelhető, ami eltér a felújítástól. A felújítás általában az ingatlan építéskori állapotának helyreállítását szolgálja, míg a korszerűsítési munkálatokkal az ingatlan az eredeti állapotát is meghaladó minőségi javulást eredményez. Az új felújítási támogatás szempontjából nem ismerjük még a pontos részleteket, de általában a korszerűsítési célú munkálatokat elfogadják felújítási tevékenységként is.
A falusi csok rendeletben pedig nevesítve van, hogy milyen korszerűsítési munkálatokra vehető fel a támogatás:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- kémény építése, korszerűsítése,
- belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást; a konyhafelújítást,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30%-áig, valamint
- a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20%-áig.
Ha mindkét támogatást ki szeretné használni egy gyermeket nevelő szülő, akkor érdemes átgondolni milyen munkálatokat szeretnének elvégezni ingatlanukon. Természetesen az is fontos, hogy az adott munkálat melyik támogatásba sorolható be.