A zöld hitel igényléséhez végleges adásvételi szerződés szükséges
Az NHP Zöld Otthon Program keretében igényelhető kedvezményes lakáshitel felvételének van egy eddig kevésbé ismert feltétele, ami azonban számos érdeklődő számára jelenthet komoly akadályt. A probléma nem leküzdhetetlen, azonban az idő nem az vevők számára dolgozik, hiszen a 200 milliárd forintos keret elfogyhat.
A zöld hitel kombinálható csok mellé kérhető támogatott lakáshitellel is, ebben az esetben az MNB kedvezményes kölcsönéből legfeljebb 10/15 millió forint akár kamatmentes is lehet. (Az “ingyenhitel” két gyermek esetén 10, míg legalább három gyerek esetén 15 millió forint lehet.)
Hírdetés
Hírdetés
Milyen feltételeket kell teljesíteni a zöld hitel igényléséhez?
A kedvezményes kölcsön felvételéhez néhány elvárást is teljesíteni kell:
- Kizárólag energiatakarékos új lakás finanszírozható a kölcsönből: a lakás energetikai besorolása el kell érje legalább a “BB” kategóriát, emellett az épület primer energiaigénye nem haladhatja meg a 90 kWh/m2/év értéket.
- Egy magánszemély alapesetben csak egy zöld hitelben szerepelhet adósként.
- Egy hitelnek legfeljebb 4 adósa lehet és alapesetben kizárólag az adósok szerezhetnek tulajdonjogot az ingatlanban.
- Minden tulajdonszerző adósnak legalább 10 évig életvitelszerűen az adott ingatlanban szükséges élnie.
- Teljesíteni kell a bank egyedi hielbírálati elvárásait is.
Ez utóbbi pontban azonban egy, a konstrukcióra nagyon is komoly hatást gyakorló elvárás is beletartozik: a legtöbb pénzintézetnél ugyanis a hitelszerződés megkötésének a feltétele a végleges adásvételi szerződés aláírása.
Ez a csok támogatás mellé igényelhető támogatott hitelnél kifejezetten jogszabályi előírás, vagyis a kamatmentes zöld hitelt csak végleges adásvételi megkötése után kaphatja meg az igénylő. Ugyanakkor a bankok jellemzően a piaci hiteleknél, így a sima zöld hitelnél is elvárják legkésőbb a kölcsönszerződés aláírásához – sok esetben pedig ennél már hamarabb is – az adásvételi szerződés meglétét. Vagyis előszerződés, szándéknyilatkozat nem elégséges a bankok számára.
Miért jelenthet akadályt a végleges adásvételi szerződés?
A legtöbb lakásvásárlási célú jelzáloghitel esetében a pénzintézetek alapesetben is elvárják a végleges adásvételi szerződés benyújtását. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy akkor jelen kedvezményes hitelnél ez miért is jelenthet komoly akadályt.
Először is a zöld hitel kizárólag új lakás vásárlására és építésre fordítható. Márpedig sok esetben az új építésű lakásokat a vevők már az építkezés elején – sőt gyakran a tervezőasztalról – lefoglalózzák. Ebben a stádiumban azonban még gyakran nem köt végleges adásvételi szerződést a vevő és a beruházó vagy kivitelező, csupán előszerződést írnak alá.
Egy sima piaci hitelnél még mindig nincs probléma ebben a szituációban, hiszen a végleges adásvételi szerződés megkötésekor – sok esetben erre 0,5-1 évvel az előszerződés aláírását követően kerül sor – még mindig fel lehet venni a kölcsönt. A zöld hitelnél azonban nem szabad megfeledkezni a konstrukció 200 milliárd forintos keretéről, amely az érdeklődők száma miatt akár 2022. nyarára kimerülhet.
Vagyis az előszerződést kötők könnyen lehet, hogy lemaradnak a kedvezményes 2,5 százalékos kölcsönről. Ezt is át kell gondolni a lakáskeresés során és a kiszemelt új lakás eladójával minél előbb érdemes végleges adásvételi szerződést kötni.