Egy hónap alatt a Bankmonitor által vizsgált kilenc bank közül nyolc kamatot emelt. Jelenleg 1,69 százalékponttal magasabb THM érték mellett lehet kölcsönt felvenni, mint egy hónappal ezelőtt. Ha egy éves időtávra tekintünk vissza, akkor a változás még szembeszökőbb: az átlagos teljes hiteldíj mutató értéke 9,03 százalékról 14,79 százalékra emelkedett. De hol a vége a drágulásnak? Ha az infláció értékének alakulására tekintünk, akkor még nehéz hónapok jöhetnek.
A magas inflációs és az emelkedő jegybanki alapkamat kifejtette hatását a személyi kölcsönök piacára is. Némi késlekedéssel ugyan, de a fedezetlen hitelek is drágulni kezdtek, augusztus hónapban aztán a bankok jelentősen belehúztak az áremelésbe.
Kilenc bank közül nyolcnál drágult a személyi hitel
Ráadásul a kamatemelés szinte teljesen általánosnak tekinthető, a Bankmonitor által vizsgált 9 bank közül egyedül az OTP Bank nem változtatott a kamatokon. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátora alapján jelenleg egy 3 millió forint összegű, 7 éves futamidejű személyi hitelt 500 ezer forintos fizetéssel 14,79 százalékos átlagos THM érték mellett lehet igényelni, ez 1,69 százalékkal magasabb, mint egy hónappal ezelőtt volt.
A kamatemelés miatt havonta 2800 forinttal kell többet fizetni egy 3 millió forint összegű, 7 éves futamidejű személyi kölcsönre, mint ha egy hónapja vették volna fel. Ez összességében 235 ezer forint többletkiadást eredményez.
Ha hosszabb időtávra tekintünk vissza, akkor a különbség még nagyobb. Egy évvel ezelőtt még 9,03 százalék volt egy átlagos személyi hitel THM értéke, jelenleg 14,79 százalék ugyanez az érték. Vagyis majd 10 ezer forinttal emelkedett a törlesztője egy 3 millió forint összegű, 7 éves futamidejű személyi kölcsönnek csak azért, mert egy évet vártunk az igényléssel.
Hirdetés
Hirdetés
Kergeti a hitelkamat az inflációt
De mi várható a jövőben? Biztosat senki sem tud mondani, de jó eséllyel a kamatemelkedés tovább folytatódik. Elég csak az infláció és a kamatok elmúlt évi alakulására tekinteni. Jól látható, hogy kezdetben az infláció 2,0-2,5 százalékponttal elmaradt a hitelkamatoktól. (Több évre visszatekintve ez a természetes állapot személyi hitelek esetében.)
Kezdetben a drágulás gyorsulását a bankok nem reagálták le, azonban 2022. februárjától már a pénzintézetek kamatemelkedése is megkezdődött. Ezt követően a banki kamatemelés és az infláció kéz a kézben jártak. Viszont a különbség megfordult, már az infláció magasabb 05,-1,0 százalékponttal, mint a hitelkamat.
Rövid távon ez az együttmozgás várhatóan fennmarad – márpedig az infláció előreláthatóan tovább gyorsul -, hosszabb távon pedig a két mutató közötti különbség is rendeződni fog. Vagyis a közeljövőben mindenképpen a személyi hitelek további drágulására lehet számítani.