A Babaváró hitelt jellemzően fiatal házasok veszik igénybe. Mivel ezzel a hiteltípussal a gyermekvállalást szeretnék ösztönözni, a jogszabály meghatároz egy maximum életkort a feleség esetén. De mi a helyzet a férj életkorával? Van arra vonatkozóan is előírás? Milyen szabályokat alkalmaznak a bankok? Ha nagyobb a korkülönbség a házaspárok esetén, akár elutasításra is kerülhet az igénylés? Megmutatjuk, mire figyelj az életkorra vonatkozóan!
A bankok alapvetően három különböző esetet határoznak meg az életkor vizsgálatára vonatkozóan egy hitelnél:
- A férj és feleség esetében egységesen meghatároznak egy minimum igénylési életkort.
- A feleség igényléskori maximum életkorát meghatározza a jogszabály, így a bankok is.
- A férj életkorára a jogszabály nem tér ki, viszont a bankok meghatároznak náluk is egy maximum életkort.
Összegyűjtöttük, melyik esetben mire érdemes figyelni!
Hirdetés
Hirdetés
1. Igényléskori életkor
A hitelkérelem benyújtásra már 18 éves korunktól lehetőségünk van a jogszabály szerint. Ez a férjre és a feleségre egyaránt vonatkozik. Azonban a bankok eltérhetnek ettől és akár szigorúbb szabályokat is alkalmazhatnak, így a gyakorlat az, hogy az igényléskori életkor 18-23 év között változik. Ha szeretnéd tudni, hogy melyik banknál hány éves kortól nyújtható be igénylés, kérd szakértő kollégáink segítségét!
2. Feleség életkora
Ahogy azt már a csok támogatásnál is tapasztalhattuk, a feleség igényléskori életkorát a Babaváró hitel esetében is maximálta a jogalkotó. Ezt minden bank úgy kezeli, ahogy a jogszabály előírja. Eszerint akkor nyújtható be az igénylés, ha a feleség igényléskor nem töltötte be a 41. életévét.
A lejáratkori életkor az esetükben nem releváns, hiszen legfeljebb 64 évesek lehetnek, amikor visszafizetik a teljes tartozást. A 64 év abban az esetben igaz, amennyiben a maximálisan elérhető, 20 éves futamidőt választja a pár, és az első baba születését követő 3 éves szüneteltetési lehetőséggel is élnek.
3. Számít a férj életkora is
Azonban nem csak a feleség életkora lehet mérvadó a hitel igénylésekor! A bankok a hitelképesség szempontjait vizsgálva figyelik azt is, hogy hány évesek lesznek az adósok a hitel lejáratakor. Az előbb említettek szerint a feleség életkorát ebből a szempontból nem szükséges vizsgálni. Azonban sokan megfeledkeznek a férj életkoráról! Pedig ez is egy lényeges pont lehet, hiszen ha a férjünk idősebb nálunk, akár elutasításra kerülhet a hitelkérelmünk.
Jelenleg a legalacsonyabb 65 éves korhatár a legalacsonyabb, amelyet az igényléshez képest a hitel tényleges futamidejével vesznek figyelembe. Tehát ebben az esetben nem nézik az esetleges szüneteltetés miatt kitolódó lejárati időt. Ez azt jelenti, hogy ha a maximum 10 millió forintos hitelösszeget vennénk igénybe, akkor az igényléskor a férj nem lehet idősebb 45 évesnél. Azonban itt is nagy eltérések mutatkoznak az egyes bankok között: van olyan bank, amelyik akkor is befogadja a kérelmet, ha a férj már a 60. életévét betöltötte.
Ha a Ti esetetekben a férj életkora 45 és 60 év között van, akkor kérjétek szakértő kollégáink segítségét, akik megmutatják, hogy melyik bank jöhet nálatok számításba! Ehhez nincs más dolgotok, mint használni a Bankmonitor Babaváró hitel kalkulátorát, majd megadni az elérhetőségeteket. A Bankmonitor szakértőije ezt követően hamarosan felveszi veletek a kapcsolatot.