Ezernyi okot fel tudnánk sorolni, amikor pénzre lenne szükséged, de nem akarsz a hitel mögé ingatlan fedezetet is rakni. A személyi kölcsönök révén pontosan a lakás elzálogosítását kerülheted el, ugyanakkor gyorsan kaphatsz az elképzeléseidnek megfelelően felhasználható összeget. A jövedelem kérdésére azonban nagy hangsúlyt kell fektetni, éppen ezért összefoglaltuk a főbb tudnivalókat. Ráadásul egy olyan eszközt is adunk a kezedbe, amivel pillanatok alatt kiderítheted, hogy pontosan mekkora hitelösszegre számíthatsz! (Cikkünket 2019. január 24-én frissítettük.)
A személyi kölcsön olyan hitellehetőséget jelent, ahol nem szükséges semmilyen konkrét fedezetet adnod a bank számára. Márpedig könnyen el lehet képzelni, hogy nem szeretnéd az ingatlanod jelzáloggal terhelni, vagy esetleg nincs is olyan ingatlanod, ami szóba jöhetne.
Ilyen esetben egyértelműen a személyi kölcsön jöhet szóba megoldásként, ahol most ráadásul az alacsony kamatoknak köszönhetően a feltételek is kedvezőek. Mivel fedezet nélküli hitelről van szó, egyedül a jövedelemmel kapcsolatos feltételeknek kell megfelelned, amelyek egyben azt is meghatározzák, mekkora hitelösszegre pályázhatsz.
Nézzük, milyen fontos kritériumok merülnek fel a jövedelemmel kapcsolatban:
- Mióta dolgozol? Alapesetben alkalmazotti jövedelem esetében legalább 3 havi, határozatlan idejű munkaviszony szükséges az aktuális munkahelyeden, ráadásul sem próbaidő, sem felmondás alatt nem állhatsz. Vannak azonban bankok, amelyek határozott idejű szerződést is elfogadnak, ha azt korábban már meghosszabbították egyszer.
- Milyen jövedelemről van szó? Saját cégből származó jövedelem esetén több feltételnek kell megfelelned, mint egy alkalmazotti jövedelem esetében. A munkáltatói igazolás mellett be kell szerezni NAV jövedelemigazolást és NAV köztartozásmentes igazolást is. Katás adózóként alapesetben a kiszámlázott összeg 60%-a lesz a bank által elfogadott jövedelem. A bankok között azonban nagy különbségek vannak azt illetően, hogy milyen feltételekkel hitelezik a kisadózókat, ezért a legjobban akkor jársz, ha szakértő segítségét kéred, amit a Bankmonitor Személyi Kölcsön Kalkulátorán keresztül tehetsz meg.
- Meddig nyújtózkodhatsz? Az, hogy mekkora összegű hitelt kaphatsz, a jövedelmed nagyságának függvénye, ugyanis az adósságfék szabály pontosan meghatározza, hogy a jövedelem mekkora hányada fordítható legfeljebb hiteltörlesztésre. Eszerint 400 ezer Ft/hó nettó jövedelem alatt 50%, míg 400 ezer Ft vagy ezt meghaladó nettó jövedelemnél 60%-ot engedélyez a Magyar Nemzeti Bank.
- Törlesztesz más hitelt is? Minden hitel, amiben adós, adóstárs, vagy kezesként szerepelsz, beleszámít a havi terhekbe, ami miatt megnő a jövedelemelvárás a bank részéről. Ráadásul számításba kell venned az akár kihasználatlan hitelkeretet, hitelkártyát is.
Láthatod, hogy rendkívül sok tényezőt figyelembe vesz a bank a bírálat során. Ugyanakkor a Bankmonitor készített egy olyan kalkulátort, amivel a saját hitelképességed meg tudod vizsgálni. Nem csak a személyi kölcsön ajánlatokat gyűjtjük össze, hanem arra is konkrétan választ kapsz, hogy mekkora hitelösszeget kaphatsz!
Ők nem kaphatnak személyi kölcsönt:
- Az EVA-ból befolyó összeget a bankok nem tudják értelmezni, ezért nem is adnak rá személyi kölcsönt.
- A GYES nem számít hitelezhető jövedelemnek.
- Osztalék: ha csak osztalékból van jövedelmed, akkor nagyon kevés bank ad rá személyi kölcsönt!
- A Közmunka nem számít jövedelemnek!
De mégis mit nyerek a jelzáloghitelhez képest?
Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a szabad felhasználású jelzáloghitel nem minden helyzetben bizonyul racionális döntésnek. Például azért, mert gyorsan kell a pénz (egyszerűbb ügyintézés, és dokumentáció), vagy egy alacsonyabb összegre van szükség, esetleg nincs tartalék a jelzáloghitelnél felmerülő indulóköltségekre.
Átlagos esetben összesen körülbelül 80-90 ezer forintot tesznek ki az induló díjak egy lakáshitelnél, amiben benne van az értékbecslés, a tulajdoni lap, a jelzálog bejegyzés, és a közjegyzői díj is. Ez egy személyi kölcsönnél lényegesen kevesebb, jellemzően 20 ezer forint.
Ráadásul a tapasztalatok alapján 1-2 millió forintos összeg esetében a bankok sem igazán részesítik előnyben a jelzáloghiteleket.
1 millió Ft hitel3 évre – törlesztő: 31 691 Ft/hó, THM: 8,01%
3 millió Ft hitel 3 évre – törlesztő: 92 741 Ft/hó, THM: 7,31%
5 millió Ft hitel 5 évre – törlesztő: 100 518 Ft, THM: 7,73%
10 millió Ft hitel 10 évre – törlesztő: 11 650 Ft, THM: 7,85%