Vajon sok vagy kevés egy 20 millió forintos életbiztosítás?

Vajon sok vagy kevés egy 20 millió forintos életbiztosítás?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2021-08-06
 

Egy életbiztosítási védelemnek az a célja, hogy a tragédiát követő anyagi nehézségeken segítsen. Nem arra való, hogy meggazdagodjunk belőle, de ha túl alacsony az összege, akkor nincs sok értelme. Érdemes végiggondolnod, hogy mekkora legyen a biztosítási összeg, ami a családodnak megfelelő védelmet biztosít, és a pénztárcád is elbírja a díjait.

A biztosítási összeg az a pénz, amit a biztosító a halálesetkor kifizet a család részére. Ennek az összegnek a meghatározása a biztosítási szerződés megkötésekor egy nagyon fontos kérdés. Részletesen lehet elemezni a család anyagi helyet, a körülményeket, a célokat, a kiadásokat. Ez a folyamat az igényfelmérés, amely a szerződéskötés része.

Van egyszerűbb megoldás is!

Ha a családod elveszít téged, örökölni fogja a vagyonodat és a tartozásaidat is, viszont kiesik a jövedelmed a családi kasszából. A biztosító által fizetett összeggel a kieső jövedelmedet kell pótolni, amennyire csak lehetséges. Ennek csak az szabhat gátat, hogy mennyi az a maximális havi kiadás, amit most biztosítási díjfizetésre tudsz fordítani a jövedelmedből.

Hirdetés

Hirdetés

Ökölszabály

Ha életed aktív időszakában a családod védelme érdekében életbiztosítást akarsz vásárolni, a minimális biztosítási összeg az éves nettó fizetésednek legalább a 3-szorosa, de ha jobb anyagi helyzetben vagy, akkor az 5-szöröse legyen. Ennél kisebb összegben nem érdemes gondolkozni, mert ha te vagy a családfenntartó, vagy az egyik kereső, akkor a jövedelmed hiánya a tragédiát követő első 3-5 évben komoly gondot fog okozni. (Még akkor is, ha nincsenek komolyabb tartozásaid.) Ez tehát a legalacsonyabb szint, ami valóban kézzelfogható segítséget jelenthet a családodnak.

Ha az anyagi helyzeted megengedi, akkor a szorzószámot természetesen tetszés szerint növelheted. Ebben az esetben a családod előtt álló hosszabb távú jövőbeli kiadásokat is bele tudod kalkulálni az összegbe. Ilyen lehet a gyerekek továbbtanulása, egy lakáscsere, vagy bármilyen komolyabb kiadás, amit a jövedelmed nélkül a család nem tud megvalósítani.

Mennyibe kerül egy életbiztosítás?

Nézzünk meg, hogy pontosan mit jelent ez 30 éves és 40 éves korban, havi nettó 500.000 forintos, illetve 750.000 forintos jövedelemmel. Ha a biztosítási összeget az éves jövedelem 3-szorosára állítjuk be, vagyis 18, illetve 27 millió forintra, akkor a havi díj 30 éves korban kötött szerződés esetén a havi jövedelem 1,9 százaléka, 40 éves korban, a 2,2 százaléka lesz.

Kockázati életbiztosítás díja, ha a biztosítási összeg az éves nettó jövedelem 3-szorosa
A minimális biztosítási összeg az éves nettó fizetésednek legalább a 3-szorosa legyen, ennél kevesebb pénz nem nyújt hathatós segítséget a bajban.

Ha a biztosítási összeget az éves jövedelem 5-szörösére állítjuk, vagyis 30 és 45 millió forintra, akkor a havi díj 30 éves korban kötött szerződés esetén a havi jövedelem 2,4 százalékára, 40 éves korban a 3,3 százalékára növekszik.

Kockázati életbiztosítás díja, ha a biztosítási összeg az éves nettó jövedelem 5-szöröse
Fontos mérlegelni a család anyagi helyzetét, és ez alapján megállapítani a biztosítási összeget az életbiztosítás megkötésekor!

A fenti példákban a biztosítási tartam hosszát 25 évre állítottuk be, hogy a biztosítási védelem minél hosszabb időszak alatt álljon fenn. A tartam hossza szintén befolyásolja a biztosítási díj nagyságát: rövidebb tartamok esetében a biztosítás díja alacsonyabb, hiszen egy ilyen szerződés kisebb kockázatot jelent a biztosító számára. Szintén a szerződés megkötésekor kell döntést hoznod arról, hogy milyen hosszú időszakra szeretnéd biztosítani ezt a védelmet.

Számolj a Bankmonitor kalkulátorával!

Kalkulátorunk segítségével te magad is kiszámolhatod, hogy az éves jövedelmed alapján neked mennyibe kerülne a biztosítási védelem, akár 3-szoros, akár 5-szörös szorzóval számolsz.

Bankmonitor
Kiszámoljuk mennyibe kerül
a családod védelme

Milyen kockázatokra
szeretnél megoldást?
Bankmonitor

Hiteltartozás mellé kötelező az életbiztosítás!

Ha lakáshitelt vettél fel, akkor a biztosítás megkötésekor az aktuális hiteltartozás összegét is érdemes beleszámolni a biztosítási összegbe. Így egy olyan hitelfedezeti biztosítással fogsz rendelkezni, amely a bank felé törleszti a tartozás összegét és a családnak is anyagi segítséget tud nyújtani. A mai korszerű életbiztosítási termékek esetében a biztosítási összeg a tartam folyamán csökkenthető, így, ha a hitelt visszafizetted a bank felé, a biztosítási összeget alacsonyabb szintre állíthatod, hogy a biztosításod csak a család védelmét szolgálja. A hitelfedezeti életbiztosításokról korábban itt írtunk részletesen.

Összefoglalás

A Bankmonitor munkatársai segítenek neked abban, hogy eligazodj a piacon megtalálható kockázati életbiztosítások között, így biztosan a számodra legjobb konstrukciót válaszd. Első lépésként határozd meg, hogy a jövedelmi helyzeted alapján mekkora lenne a megfelelő biztosítási összeg. Azután vedd fel velünk a kapcsolatot az alábbi kalkulátor segítségével, és gondoskodj családod anyagi biztonságáról!

Bankmonitor
Kiszámoljuk mennyibe kerül
a családod védelme

Milyen kockázatokra
szeretnél megoldást?
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés