2024 második felében is folytatódik a Széchenyi Kártya Program

2024 második felében is folytatódik a Széchenyi Kártya Program
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-07-16 Frissítve: 2024-07-18
 

A Széchenyi Kártya 2024. júliusától változatlan feltételekkel igényelhető. A támogatott vállalkozói hitel kamata továbbra is legfeljebb 5%, ugyanakkor zöld beruházási célok esetén kiemelten kedvező, akár 1,5% is lehet a kamatszint. De mennyit takaríthat meg egy vállalkozás a támogatott hitelt választva?

Az elmúlt években a vállalati  hitelezés egyik legfontosabb eleme a Széchenyi Kártya Program volt, a támogatott kölcsönből 22 év alatt összesen 8300 milliárd forintot vettek fel a vállalkozások. Csak a tavalyi évben 1800 milliárd forint összegben kötöttek szerződést Széchenyi hitelre.

Éppen ezért kiemelten jó hír, hogy a KAVOSZ Zrt honlapján a program folytatását jelentették be. A támogatott vállalkozói hitel az év második felében változatlan feltételekkel igényelhető: a kölcsön kamata továbbra is legfeljebb 5% lehet, ugyanakkor a nettó kamatszint akár 1,5% is lehet, amennyiben a hitelcél megfelel a zöld beruházási céloknak.

Az elérhető termékek köre sem módosult. Az alábbi termékek érhetők el a támogatott kölcsön keretében:

  1. Széchenyi Kártya Folyószámlahitel MAX+ és ezen belül Széchenyi Turisztikai Kártya MAX+
  2. Széchenyi Likviditási Hitel MAX+
  3. Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ és az ennek részét képező Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+
  4. Széchenyi Lízing MAX+
  5. Széchenyi Mikrohitel MAX+
  6. Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel

Hirdetés

Hirdetés

Miért éri meg a Széchenyi hitelt választani?

A támogatott hitel érdemben kedvezőbb kamat mellett érhető el, mint a piaci kamatozás mellett igényelhető vállalkozói kölcsönök. A piaci feltételekkel elérhető vállalati hitelek jellemzően változó kamatozásúak, a kamat mértéke 1, 3, 6, vagy épp 12 havonta módosulhat. A kamat alapvetően két részből áll: a referenciamutató értékéből és az azt növelő kamatfelárból.

Jó tudni
Ez a referenciamutató a vállalkozói hiteleknél a BUBOR szokott lenni. A BUBOR, azaz a Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb azt mutatja meg, hogy a kereskedelmi bankok milyen áron hajlandók egymásnak kölcsönt nyújtani rövid futamidőre.

A gyorsuló infláció és magas alapkamat mellett ezen referenciamutató értéke is igen magas szokott lenni, nem volt ez másképp az elmúlt években sem. 2023 év elején a mutató értéke még 15,25-16,87% között volt. (A pontos érték a futamidőtől függ.) De az infláció csökkenését követően a kérdéses referenciamutató értéke 2024.07.15-én még mindig 6,61-6,96% között alakul.

Erre jön még rá a kamatfelár nagysága, ami 3% körül szokott alakulni. Ez alapján egy 3 havonta változó kamatozású piaci vállalkozói hitel kamata 9,84% lenne (3 havi BUBOR + 3%). Ennek közel a fele a támogatott Széchenyi hitel kamata.

Több millió forint megtakarítást eredményezhet a kedvezményes kamat

De mit jelent ez a kamatkülönbség? Nézzük meg ezt egy folyószámlahitel és egy beruházási kölcsön esetén.

A beruházási hitel összege 200 millió forint, a futamidő 10 év, a kölcsönt havi egyenlő részletekben kell visszafizetni. A piaci feltételekkel a hitel kamata 3 havi BUBOR-hoz kötött, a kamatfelár 3%, az induló kamatszint ezek alapján 9,84%. Ilyen kamat mellett a havi törlesztőrészlet 2 625 326 Ft, a teljes visszafizetés pedig 315 millió Ft. Ugyanez az összeg Széchenyi hitel keretében 5%-os kamat mellett elérhető, a törlesztőrészlet 2 121 310 forint lenne, a teljes visszafizetés pedig 254,5 millió forint lenne. Ez összességében közel 60 millió forint megtakarítást eredményezne.

A folyószámlahitel összege 100 millió forint, ennek átlagosan a felét, azaz 50 millió forintot használ ki a cég. Legyen jelen hitel is 3 havonta változó kamatozású, a kamatfelár 3%. A 9,84%-os kamat mellett az éves kamatteher 4 920 000 Ft lenne. Ugyanez az éves teher a támogatott, 5 százalékos kamat mellett csupán 2,5 millió forint lenne. A Széchenyi hitel választása évi 2,4 millió forint megtakarítást eredményezne.

Érdemes tehát még a jelenlegi csökkenő kamatkörnyezetben is lecsapni a támogatott vállalkozói kölcsönökre. Bármely vállalkozás ellenőrizheti a Bankmonitor kalkulátorával, hogy mennyi Széchenyi hitelt kaphat.

Széchenyi hitel
Mennyi széchenyi hiteltkaphat a céged?
  • hitelösszeg:
    max. 500 millió Ft
  • kamat:
    max. 5% fix
  • futamidő:
    max. 10 év
Több mint egy kalkulátor,
adható hitelösszeg és termékajánlat, hitelezési
tapasztalatok, buktatók és tudnivalók
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés