Az ősz utolsó hónapjában az éves áremelkedés mértéke 22,5 százalék volt. Ennek fényében a drága lakáshitelek és személyi kölcsönök kamata teljesen más színben tűnik fel.
A KSH adatai alapján 2022. novemberében az éves áremelkedés mértéke 22,5 százalék volt. Ezen belül az élelmiszerek 43,8 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek 14,4 százalékkal, a háztartási energia 65,9 százalékkal, a szeszes italok, dohányáruk 13,8 százalékkal, a szolgáltatások pedig 9,0 százalékkal drágultak egy év alatt.
Az élelmiszereken belül az alábbi termékek ára nőtt a leggyorsabban:
- A tojás ára 102,9 százalékkal emelkedett. (Nem tévedés, a duplájára.)
- A kenyér 81,8 százalékkal kerül többe, mint egy éve.
- A tejtermékek ára 79,0 százalékkal nőtt.
- A sajtért 78,8 százalékkal kell többet fizetnünk.
- A vaj és vajkrém ára 77,3 százalékkal kerül többe, mint egy éve.
- A száraztészta árát 70,8 százalékkal emelték.
Hirdetés
Hirdetés
A hitelkamatok kanyarban sincsenek az áremelkedéshez képest
A bankok – reagálva a megváltozott piaci környezetre – érdemben megemelték a hitelkamatokat. Ugyanakkor még a jelenlegi „drága” kölcsönök kamata is messze elmarad az infláció mértékétől. Ez azt jelenti, hogy a törlesztőrészletek értéke, vásárlóereje folyamatosan csökken. Vagyis a jelenlegi környezet még a magasabb hitelkamatok ellenére is elsőre kedvezőnek tűnik a hiteligénylők számára.
De mit is jelent ez a konkrét hiteltípusok esetén?
- 20 millió forint lakáshitelt 20 éves futamidőre, fix kamattal, 500 ezer forint jövedelem mellett már 8,70 százalékos THM értéken is igényelhetünk. A banki ajánlatok átlag THM értéke 9,94 százalék, de még a legdrágább banknál is megkaphatjuk a kölcsönt 12,04 százalékos teljes hiteldíj mutató mellett.
- Sőt, még a személyi kölcsönöknél is hasonló a helyzet. A legolcsóbb 3 millió forintos személyi hitel THM értéke 14,29 százalék. ( 7 éves futamidő, fix kamatozás és 500 ezer forintos fizetés mellett.) Az összes bank ajánlatának átlagos THM értéke 16,08 százalék. De a legdrágább ajánlat teljes hiteldíj mutatója is 20,72 százalék, ami elmarad az éves inflációtól.
- A folyószámlahitelek, hitelkártyák között kell keresgélnünk ahhoz, hogy a novemberi inflációs értéket meghaladó hitelkamatokkal találkozhassunk.
Mindig konkrét áru áremelkedését érdemes nézni
Természetesen az általános áremelkedés nem sokat árul el konkrét termékek, szolgáltatások megvásárlásakor. Ebben a helyzetben mindig az adott termék árváltozását érdemes nyomon követni. Például az infláció a 2017-2018-as évben 2,4, illetve 2,8 százalék volt. Az ingatlanárak ugyanakkor 12,2 illetve 14,4 százalékkal emelkedtek. A lakásvásárlást tervezők számára pedig ez utóbbi árváltozás volt a lényeges.
Mit tegyen, aki új autót vásárolna?
A jelenlegi inflációs helyzetet vizsgáljuk meg egy vadonatúj autó vásárlását tervező szemszögéből. Tételezzük fel, hogy a vételár 10 millió forint, a vevőnek viszont csak 5 millió forint megtakarítása van. Érdemes kivárni, vagy inkább igényeljen személyi kölcsönt az illető?
Nézzük meg a hitelfelvétel esetét; egy 5 millió forintos, 2 éves futamidejű személyi kölcsön törlesztőrészlete 231 161 forint. Összességében a két év alatt 5 547 864 forintot kell visszafizetni a hitelre, vagyis az autóért kicsivel több, mint 10,5 millió forintot kellene kifizetni két év alatt.
A kivárás esetén szembesülni kell az autó árának emelkedésével. Az elmúlt évben 24 százalékot drágultak az új autók: egy hasonló áremelkedés azt jelentené, hogy egy év után 12,4 millió forintot kellene fizetni a kérdéses járműért. Még akkor is 13,8 millió forintba kerülne a kocsi a második év végére, ha az áremelkedés megfeleződne, azaz 12 százalékra mérséklődne. Ez a vételár 3,3 millió forinttal haladja meg az kölcsönfelvétellel járó kiadásokat. Ekkora hozamot még a megemelkedő kamatkörnyezetben sem lehet reálisan elvárni a vásárló kezdetben meglévő 5 millió forintjától két év alatt.
Vagyis a hitelfelvétel reális döntés lehet pénzügyileg, hiszen a hitelkamatok nem érik el az infláció mértékét.
Minden kiadást kétszer meg kell gondolni
Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy holnaptól mindenkinek több millió forint kölcsönt kellene felvennie és abból finanszíroznia a kiadásait. Sőt, a jelenlegi bizonytalan kamat-, és gazdasági környezetben a megfontoltság és óvatosság a két legfontosabb szempont, amit a döntések során figyelembe kell venni.
Nagyobb értékű, felesleges árut nem szabad megvásárolni hitelből, adott esetben még saját megtakarításból sem. Ugyanakkor a fontos kiadásokat még hitelből is érdemes lehet megfinanszírozni.