Mindent felforgatnak majd a fogyasztóbarát személyi kölcsönök?

Mindent felforgatnak majd a fogyasztóbarát személyi kölcsönök?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2020-07-29
 

Az elmúlt évek trendje, hogy dinamikusan nőtt a fogyasztási hitelek, azon belül is a személyi kölcsönök iránti igény, ezért a fogyasztóbarát lakáshitelek sikerén felbuzdulva 2021-től elérhetők lesznek az első Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelek. Összefoglaljuk, hogy mit kell tudni ezekről.  

1. Maximum 7 éves futamidő, végig fix kamat

A konstrukció maximum 7 év futamidő mellett nyújtható. A minősítést csak olyan személyi hitel nyerheti el, amelynél az ügyleti kamat – és ezáltal a havi törlesztőrészlet – a maximum 7 éves futamidő alatt változatlan marad, ezzel kiszámíthatóságot biztosítva a hitel visszafizetése során.

2. Alacsonyabb maximális kamatfelár

Az ügyleti kamattal szembeni kikötés, hogy a hitelnyújtó által figyelembe vett referenciaérték (jellemzően az állampapírok vagy a bankok közötti kamatcsere-ügyletek hozama) feletti maximális kamatfelár mértéke nem haladhatja meg 500 ezer Ft hitelösszegig a 15 %-ot, míg 500 ezer Ft-ot meghaladó hitelösszeg esetén a 10 %-ot.

Hirdetés

Hirdetés

3. Maximált folyósítási és előtörlesztési díjak

A Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelek – a többi minősített termékhez hasonlóan – nem tartalmazhatnak „rejtett költségeket”. A folyósítási- és előtörlesztési díjakat egységes módon kell meghatározni és feltüntetni, mértékük pedig a jogszabályban meghatározott legfeljebb 1 %-os mértékhez képest kedvezőbb. A folyósítási díj összege „hagyományos” papír alapú szerződéskötés esetén a folyósított hitelösszeg maximum 0,75 %-a, míg online szerződéskötés esetén a folyósítási díj nem számítható fel. Az előtörlesztési díj maximális mértéke az előtörlesztett összeg 0,5 %-a, 1 évnél rövidebb hátralévő futamidő esetén pedig díjmentes.

Egyéb szerződéskötésre, illetve díjköteles szolgáltatás igénybevételére így a fogyasztó nem kötelezhető. Kamatkedvezmények elérése érdekében ugyanakkor lehetősége van az igénylőnek hitelfedezeti biztosítás kötésére, díjköteles számlanyitásra, illetve jövedelme egy meghatározott részének rendszeres érkeztetését vállalnia.

4. Nem lehet véglegesen elveszíteni a kamatkedvezményt

A kamatkedvezmény megvonása – az arra jogosító feltétel nem teljesítése miatt – nem lehet végleges. A feltétel ismételt teljesítésével a kamatkedvezményt a hitelezőnek ismételten biztosítania kell.

5. Maximum 2 vagy 3 napos bírálati idő

Fontos elvárás még, hogy az adósok időben, kiszámítható módon jussanak hozzá az általuk igényelt összeghez: a folyósításra ennek megfelelően papír alapú szerződéskötés esetén 3 munkanap, online szerződéskötés esetén 2 munkanap alatt kerülhet sor.

6. Online is elérhetőnek kell lennie a terméknek

Az MSZH termék a hitelezők döntése alapján három lehetséges csatornán érhető el:

  • bankfiókban
  • teljeskörű online hitelfelvétel során,
  • illetve közvetítőn keresztül.

A bankoknak biztosítani kell a teljes körű online ügyintézés lehetőségét, a teljes hitelnyújtási folyamatot lefedve az azonosítástól kezdve az átvilágításon, a hitelbírálaton és folyósításon át, a törlesztéssel bezárólag.

Mennyi pénzre van szükséged?
Ft
év
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés