Sajnos nincs tuti recept, hogy megtaláljuk a legjövedelmezőbb befektetéseket, plázákat lehetne megtölteni az olyan könyvekkel, melyek különböző módszereket kínálnak. Jelen cikkünkben máshogy közelítjük meg ezt a dilemmát, azt foglaljuk össze milyen befektetési hibákba eshetünk, amelyekre érdemes figyelni.
Beleragadunk a veszteséges pozícióba
Sokszor túlságosan is ragaszkodunk a befektetéseinkhez és nem szívesen nyúlunk azokhoz, melyek mínuszban vannak. Nyilvánvaló hogy nem szeretünk veszíteni, de nem is érdemes a végtelenségig reménykedni, hogy a befektetés ledolgozza a veszteséget. Az is munkál ilyenkor bennünk, hogy nem akarjuk megbánni korábbi döntéseinket, vagy bevallani, hogy rossz lóra tettünk. De gondolkodjunk el ilyenkor, és tegyük fel magunknak a kérdést, hogy vajon holnap megvennénk-e ezt a részvényt, látnánk-e benne valami vonzót? Ha a válasz nem, akkor túl kell lépni és máshol befektetni a pénzt.
Hirdetés
Hirdetés
Nem adjuk el a nyerő befektetéseket
Általános jelenség, hogy a nyereséges befektetésekhez is ragaszkodunk, nem adjuk el azokat. A kockázat persze mindig fennáll, hogy akkor emelkedik tovább a részvény árfolyama mikor már túladtunk rajta. De néha jó döntés lehet a már elért nyereséget megvédeni, vagy legalább megfontolni a befektetés egy részének eladását, és befektetni máshol a nyereséget.
Terv hiányában fektetünk be
Terv nélkül soha nem éri meg nekivágni az ismeretlennek, célszerű hogy legyen valami, ami mutatja az utat számunkra. Hasonlóan a befektetések során is vannak céljaink (mint például a nyugdíjas éveinkre való megtakarítás, egészségügyi célokra, lakásra gyűjtés), amihez szükséges, hogy meglegyen a saját térképünk. Pénzügyi terv híján nem tudjuk hányadán állunk, mennyi pénzre lehet szükségünk, milyen kockázatot tudunk felvállalni.
Várunk a jó időpontra
Még a profik sem tudják megjósolni, hogy egy részvény árfolyama mikor fog emelkedni, vagy esni, pontosan ez a tőzsde lényege. Még ha meg is tudunk győződni arról, hogy a tőkepiacok egy irányban haladnak, akkor is lehetnek napi szinten nagyobb mozgások felfelé vagy lefelé, amik komoly fejtörést okozhatnak. Az pláne nehéz lehet, hogy ezekre a napokra időzítsük a vételeinket, vagy eladásainkat.
Sokat foglalkozunk az adózással
Az adózás fontos kérdés, főleg manapság mikor ilyen alacsonyan vannak a kamatok, az adófizetési kötelezettség az elért hozamok egy részét elviheti. De ne feledjük, még mindig jobb a nyereségek után fizetendő adóval foglalkozni, mint a lehetséges veszteségeinkkel.
Nem követjük a híreket
Az általunk tartott befektetések helyzetét bizonyos időközönként célszerű lehet felülvizsgálni. Nézzük meg mi változott a környezetben, vannak-e olyan hírek, amelyek érintik a befektetésünk értékét, különösen akkor, ha részvényt is tartunk. De például egy befektetési alapnál is figyelmeztető jel lehet, ha egyik napról a másikra nagyot emelkedik vagy esik a kezelt vagyon.
Változnak az idők, csak a befektetésünk marad ugyanaz
Ez a hiba szorosan kapcsolódik a befektetési tervhez, ugyanis érdemes egy vezérfonalat kijelölni, ami meghatározza milyen típusú befektetéseket tartunk a jövőben és milyen arányban. Természetesen a különféle befektetések mást tudnak hozni attól függően milyen idők járnak, ami azt okozhatja, hogy kiegyensúlyozatlanná válik a portfóliónk. Vagyis nagyobb kockázatot vállalunk, mint azt annak idején szerettük volna.
A jelen eseményeit kivetítjük a jövőre
Amikor egy cég, vagy akár az egész piac sora jól megy, gyakran hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ez a jövőben is így lesz és túl nagy kockázatot vállalunk be. A 2001-es dotcom lufi vagy a 2008-as válság esete is bizonyítja, hogyan törhet derékba az egész piac lelkesedése, és hogy érhetünk el veszteségeket. Időben sem kell messzire mennünk, elég gondolni a Brexit kapcsán bekövetkezett befektetői pánikra, ahol szintén nagyot zakózhattunk. Persze az események hatását sokszor túlreagáljuk, és nem gondoljuk át hosszú távon mennyire érint minket az adott esemény kihatása, a jelen rossz eseményeit is kivetítjük ugyanígy a jövőre.
Cél nélkül gyűjtjük a befektetéseket
Gondoljunk bele, hogy egy focicsapatnak is nagyobb esélye van nyerni, ha mindenki tudja a saját szerepkörét a csapatban és végre is hajtja a feladatát. Ugyanígy növelhetjük a befektetés sikerét is, ha a portfóliónkba választott papíroknak meghatározott szerepük van, valamilyen szisztéma szerint válogatjuk őket össze. És nem csak azért, mert szeretnénk birtokolni őket.
1