Főváros vagy vidék? Sokan gondolkodnak, hogy ki kellene költözni Budapestről, esetleg az ország más területeiről az agglomerációba költözni a jobb munkalehetőségek miatt. Számukra lehet érdekes elemzésünk, amiben azt vizsgáljuk meg, hogy mennyibe kerül a lakhatás az agglomerációs településeken, ha onnan napi szinten a fővárosba kell ingázni.
Ennyit spórolhatunk
Az ingatlanárak fényében, ha hitel is szükséges a vásárláshoz, akkor átlagosan egy kilométer távolodás Budapesttől 4704 forinttal csökkenti a törlesztőrészletet. Azonban, ha figyelembe vesszük a havi 20 napos autós ingázást is, a csökkenés mértéke már csak 3240 forint minden egyes kilométer után.
A budapesti agglomerációban a Budakeszi járás települései a legdrágábbak és azok közül is Remeteszőlős vezet a maga több mint 648 ezer forintos lakhatási költségével, ha összeadjuk a lakáshitel törlesztőjét és az autós ingázás költségét.
Ezzel szemben a legolcsóbb település Csörög a Váci járásban, ahonnan átlagosan 44 perc alatt lehet bejutni Budapest központjába. Itt egy 110 m²-es családi ház törlesztőrészlete mindössze 260 ezer forint körül alakul, az ingázási költségekkel együtt pedig a teljes havi lakhatási költség közel 320 ezer forint. A második legolcsóbb település Pilisszentiván, ahol a havi összköltség durván 350 ezer forint, míg a harmadik Kisoroszi, ahol kevesebb mint 400 ezer forintért élhetünk és ingázhatunk Budapestre.
Ha csupán azokat a településeket vizsgáljuk az agglomerációban, ahol olcsóbban vásárolhatunk család házat, mint Budapesten, akkor kijelenthető, hogy átlagosan 960 forintos benzinárig (ez az érték a jelenleg alkalmazott ingázási költségszámítási módszerrel jött ki) megéri az agglomerációba költözni, mert összességében még mindig olcsóbban jövünk ki.
Hirdetés
Hirdetés
Hogyan számoltunk?
Jelen elemzésünkben a 110 m²-es családi házak hiteltörlesztőrészletét és az adott településről történő ingázás költségét vettük alapul, hogy meghatározzuk a lakhatási költségeket a főváros agglomerációjában.
Az ingázási költségek kiszámítása során figyelembe vettük az érintett városok távolságát Budapest központjától (a GeoX Kft. adatai alapján) és az oda-vissza Budapest távolsághoz még hozzáadtunk további 5 kilométert. Becslésünkben 20 munkanappal, 6 l/100 km-es fogyasztással és 610 forintos üzemanyagárral számoltunk. Az összehasonlíthatóság érdekében az ingázásnál csak az üzemanyagköltségeket néztük. A havi teljes költség kiszámításához összeadtuk az ingázási költségeket és a hiteltörlesztőrészleteket, míg Budapesten ugyanúgy 20 napra napi 15 km autózással számoltunk.
A vizsgált agglomerációs településeken az átlagos négyzetméterárak alapján számoltuk ki a 110 m²-es családi házak árát, amely meghatározta a 30%-os önerővel, 6,7%-os THM-mel, 20 éves futamidővel és végig fixált kamattal fizetendő törlesztőrészleteket. A budapesti adatoknál az egyszerűség kedvéért egész városra vonatkozó átlagot használtunk.
Önerő és kamatok hatása
Az itt kiszámolt értékek (főleg a hiteltörlesztő) képes jelentősen eltérni, ha megváltoztatjuk az önerőt vagy változnak a kamatlábak, de a települések egymáshoz mért relatív költségessége stabil és a jövőben is hasonlóképpen alakul.
Ha lakáshitellel vásárolnál ingatlant akkor használd a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát, amely segít megtalálni a legkedvezőbb konstrukciót.