Egyre többen vesznek fel hitelt hazánkban, legyen szó akár lakáshitelről, akár személyi kölcsönről. Előző cikkünkben azt vettük sorra, hogy mik az aranyszabályok hitelfelvételnél, most a sort folytatva a buktatókat mutatjuk be. Érdemes végigfutni rajtuk, mert alkalmasint több millió forint múlhat rajta.
Kimaxolni a hitelt: a hitelcsapda, eladósodási spirál klasszikus tünete, amikor minden hitelfajtából kötünk egy szerződést. Lakáshitel, autóhitel, személyi kölcsön, hitelkártya… Az új hitel kamata jellemzően magasabb, mint a korábbi, a család terhe szépen lassan nő és nő, majd a végén ott tart, hogy az aktuális törlesztést is új hitelből fizeti.
Nem tájékozódni: a hitelfelvevők tetemes része még mindig nem hasonlítja össze a bankok kínálatát. Fogalma sincs, hogy akár 1%-kal alacsonyabb kamat mellett is felvehet lakáshitelt, mint a saját bankjánál (ez a teljes futamidő alatt 10 millió Ft-os hitelnél 1 millió Ft-tal több visszafizetést jelent!).
Az ingatlan biztos befektetés (és hitelből kiadási céllal lakást venni): az elmúlt 2 év lakásár emelkedése után úgy tűnik, hogy ma már sokan nem emlékeznek a 2008-as pénzügyi válság „mellékhatására”. Jelentősen estek az ingatlanárak és ezzel párhuzamosan egészen meglepő (?) módon csökkentek a bérleti díjak is (külön figyelmeztetés az AIRBNB specialistáknak: és jelentősen csökkent az idegenforgalom…) Nem állítható, hogy az ingatlan nem lehet jó befektetés, de fontos tudni, hogy megvannak a saját kockázatai…
Hitelből befektetni: rendkívül sokan égették meg vele magukat a 2008-as válságban. Soha senki ne higgye el, hogy 1%-nál nagyobb valószínűséggel nagyobb hozamot fog elérni a befektetéssel, mint a hitel kamata.
Pénzügyi termékek kombinációja: érdemes lehet a lakáshitel mellé lakástakarék pénztári megtakarítást kötni (lásd fentebb) külön szerződés keretében. Nem javasolt azonban, hogy a két szerződés szervesen összefonódjon, azaz a hitelnél csak a kamatot fizessük és a lakástakarék pénztárba menjen a tőketörlesztésre szánt összeg.
Ha nő (vagy mielőtt nő) a kamatszint, gyorsan lecserélem a hitelem végig fix törlesztésűre: most pedig élvezzük, hogy a változó törlesztésű hitel sokkal olcsóbb. A kamatemelkedés pont olyan, mint a lottó nyerőszámok: utólag értesülünk és utólag tudjuk, mit kellett volna korábban tennünk…
Az aktuális lakáshitel kínálatot az alábbi kalkulátorral lehet áttekinteni: