Jó hírünk van: nagy szerencsénkre minden csendes és nyugodt a hazai bankok háza táján a brit szavazás után, a törlesztőrészletekre egyelőre nem lesz káros hatással ez az esemény a mostani állás szerint. Teljesen nyugodtak viszont csak akkor lehetünk, ha a kilépés nem okoz dominóhatást és az EU megváltozott formában egyben tud maradni a britek nélkül is.
Minden a lehető legnagyobb rendben
Akinek forinthitele van, annak valószínűleg nem csenghet újdonságként a BUBOR (budapesti bankközi forint hitelkamatláb) mozaikszó, hiszen jellemzően ehhez kötik a változó kamatozású hiteleket. Sokaknak azért is esett ilyen konstrukcióra a választásuk, mert a fix kamatozású társaikhoz képest kisebb törlesztőrészlet mellett vehetők fel, viszont ezért cserébe vállalni kell a kamatok emelkedésének kockázatát.
A történet egyszerű, ha a kamatperiódus végén magasabban van a BUBOR, mint korábban, akkor emelkedni fog a kamat, ezzel együtt a törlesztőrészlet is, míg fordított helyzetben a havi részletünk akár csökkenhet is. Hosszabb távon (5-10 éven túl) előre gondolkozva az várható, hogy emelkedő pályára áll majd a BUBOR, azt viszont üveggömb hiányában nem lehet megmondani, hogy pontosan milyen időzítéssel és ütemben változik meg a hitel kamatozása.
A következő néhány évben a meglátásaink alapján nem kellene nagyobb törlesztőrészlet emelkedésnek bekövetkeznie, viszont vannak olyan események, amelyek akár felül is írhatják ezt a nézetet. Tipikusan ilyen lehetett volna a britek múlt csütörtöki meglepetésszerű döntése, amikor az EU elhagyásáról döntöttek. Pénteki cikkünkben már áttekintettük, hogy mi volt az első fejlemény, és szerencsére akkor még nem látszott semmi abból a pánikból, ami a részvénypiacokat magával rántotta.
Adtunk pár napot, hogy azért tisztábban láthassunk, és a jó hír az, hogy pániknak semmi jele, minden úgy ment tovább, mintha nem is lett volna semmilyen szavazás. A BUBOR a lehető legjobban vészelte át ezeket a nehéz napokat, mait az is kiválóan mutat, hogy a 3 hónapos és a 12 hónapos BUBOR értéke között mindösszesen 5 bázispont különbség volt (1% egyenlő 100 bázisponttal).
Hirdetés
Hirdetés
Azért nem ülhetünk nyugodtan
Nem feledkezhetünk el viszont arról, hogy a törlesztőrészletre nemcsak a BUBOR-nak van hatása, hanem a kamatfelár változásának is (BUBOR + kamatfelár = hitelkamat). Márpedig a bankoknak meg van a joguk arra, hogy a hitel futamideje alatt a jegybank által meghatározott mérték szerint, de változtassanak a hitel kamatozásán.
Pontosan ezért annak kell drukkolni, hogy ha a britek kilépésére az EU megfelelő választ tudjon adni. Mivel ilyen horderejű ország kilépésére még nem volt példa az EU történetében, teljesen sötétben tapogatózunk. A legjobb eshetőség, ha a britekkel való kapcsolat csak kisebb mértékben változik meg, ami nagyon jót tenne a kilátásoknak, míg a legrosszabb kimenetel az, ha a britek kilépése csak a kezdet volt és több ország kiválásával az egész EU-nak mondhatunk búcsút.
Természetesen az sem mellékes, hogy melyik irányba megyünk el, viszont a hitelesek és a befektetők szempontjából külön probléma, ha nem sikerül időben pontot tenni az ügy végére. A bizonytalanság kifejezetten káros, annál még az is jobb, ha tudjuk egyértelműen, milyen rossz helyzetre kell felkészülni. Lényeg a lényegben, a kívánság az, hogy a bizonytalan környezet ne maradjon fent sokáig.
Ha még csak most készülsz lakáshitel felvételére…
Tájékozódj, kalkulálj, nézd meg, hogy milyen feltételek elérhetők számodra! Ezt követően alaposan gondold át, hogy fix, vagy változó törlesztésű lakáshitelt választasz: