Azt már számos helyen olvashattuk, hogy a meglévő és új lakáshitelek kamata is növekedésnek indult az irányadó kamatláb emelése miatt. (A kormány a meglévő kölcsönök kamatemelkedésének átmeneti mérséklésére vezette be a kamatstop intézményét.) Ugyanakkor a pénzpiaci hozamok megtakarításokra gyakorolt hatásáról eddig kevesebb szó esett. Pedig az emelkedő hozamkörnyezet hatással kellene legyen a megtakarítások, így a betétek kamatára is.
A magas infláció – 2021. novemberében az éves áremelkedés mértéke 7,4 százalék volt – miatt az MNB kamatemelési ciklusba kezdett: az irányadó kamat folyamatosan emelkedett és emelkedik mind a mai napig. Ennek hatására a lakáshitelek kamata emelkedni kezdett. Ez teljesen érthető, hiszen a pénzpiaci hozamok emelkedésével a banki hitelköltségek is növekedtek, ugyanis a pénzintézetek a pénzpiacról szerzik be a kölcsönök összegét.
Joggal merülhet fel a kérdés: mi történik a megtakarítások hozamával? Hiszen a pénzpiaci hozamoknak arra is hatással kell lennie. A Bankmonitor.hu legtöbb olvasója kifejezetten a betéti kamatokra kíváncsi: azok mikor fognak érdemben növekedésnek indulni.
Hirdetés
Hirdetés
Az MNB kimutatása szerint a betéti kamatok emelkedése is megkezdődött már
A jegybank novemberi adatai alapján a betéti kamatok emelkedtek 0,12 százalékponttal a 2021. októberi értékhez. Ha pedig hosszabb távra tekintünk vissza, akkor az emelkedés még szembeötlőbb, a 2021. novemberi átlagos betéti kamatszint ugyanis 0,59 százalékponttal volt magasabb, mint az egy évvel korábbi érték.
A lakáshitelek drágulásáról lehetett rengeteget hallani, mégis a betéti kamatok emelkedtek nagyobb mértékben, mint a hosszú kamatperiódusú lakáshitelek THM értéke. Utóbbi esetében ugyanis „csupán” 0,41 százalékpont volt az emelkedés egy év alatt a jegybank kimutatása alapján. (Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy november óta több lépésben számos bank megemelte a lakáshitel kamatokat: jelenleg a legolcsóbb lakáskölcsönök kamata vetekszik a tavaly novemberben még átlagosnak tekinthető THM értékekkel.)
A betéti kamatok tényleges értéke azonban még a növekedés ellenére is igen alacsony: a 0,9 százalékos kamatszint – különösen az infláció fényében – igen kedvezőtlen. A reálkamat – betéti kamat a 2021. novemberében mért inflációval csökkentve – igen alacsony; -6,5%. Ráadásul az idei évben sem várható az éves áremelkedés jelentős csökkenése. A szakértők 5 százalék körüli drágulást várnak, vagyis a betét lejáratát követően a hozamokkal növelt pénz sem érne annyit, mint jelenleg a lekötött összeg.
A betéteknél nominális kamatemelkedés már érzékelhető, viszont a reálhozamok, reálkamatok sajnos még mindig nem emelkednek, sőt…
Nem feltétlenül a betét a megfelelő választás
Számos alternatívája lehet a betéteknek még akkor is, ha kockázatmentest, vagy alacsony kockázatút szeretnénk választani. A korábbi években igen népszerű Magyar Állampapír Plusz éves átlagos hozama 4,95%. Ez a jelenlegi betéti kamatokhoz képest igen jó lehetőségnek tűnik, ugyanakkor a jelenlegi inflációs szinttől elmarad.
A Prémium Magyar Állampapír választásával pedig az infláció feletti hozam garantált. A kérdéses állampapír kamata ugyanis az infláció aktuális értéke felett van egy meghatározott prémiummal. Vagyis a megtakarítás kamata évről évre változhat, ugyanakkor az biztos, hogy a befektetők az éves áremelkedést meghaladó nyereséget érhetnek el.
Nem szabad elfeledkezni arról, hogy a pénzpiaci hozamok várhatóan tovább fognak emelkedni és ez hatással lesz a betéti kamatokra is. Vagyis a betéteken elérhető hozam is tovább fog emelkedni várhatóan 2022-ben.