Sorra csökkennek a lakossági állampapírok kamatai, az alkalmankénti 25 bázispontos csökkenések nem tűnnek nagynak, de apránként már összejött egy tetemes esés. Érdemes emiatt hosszabb időtávra visszatekinteni: hogyan változott egy év alatt a lakossági állampapírok kamata, hozama?
Szeptember másodikától 25 bázisponttal csökken a Magyar Állampapír Plusz kamata. Az 5 éves futamidejű konstrukció kamata a futamidő előrehaladtával fokozatosan emelkedik továbbra is, de a héten már 0,25 százalékponttal kisebb lesz ez a kamatszint. (Az első évben 6,00%, a második évben 6,25%, a harmadik évben 6,50%, a negyedik évben 6,75%, míg az ötödik évben 7,00% lesz a kamat.)
A konstrukció EHM értéke a jövő héttől 6,48% lesz, eddig a mutató értéke 6,73% volt.
Szintén szeptember másodikától csökken a kamata a Kincstári Takarékjegyeknek:
- Az egy éves futamidejű KTJ kamata évi 6,00%-ról 5,75%-ra csökken.
- A két éves futamidejű KTJ kamata évi 6,50%-ról 6,25%-ra mérséklődik.
Sajnos az utóbbi időben több hasonló kamatvágást láthattunk. Augusztus 26-tól a rövidebb futamidejű 2027/N BMÁP éves kamata csökkent több, mint 1 százalékponttal. (Az új éves kamatszint 7,35% lett, míg a korábbi érték 8,7% volt.) Azt hozzá kell tenni, hogy ez a lépés a kérdéses papír automatikus átárazódása miatt történt, nem pedig a kibocsátó döntése miatt. A kérdéses állampapír kamata ugyanis negyedévente, az aktuális 3 hónapos futamidejű Diszkont Kincstárjegy aukciós hozama alapján módosul.
Emellett az idei év legnépszerűbb állampapírjának tekinthető FixMÁP éves kamata is csökkent augusztus 16-tól: a konstrukció kamata évi fix 6,75% lett. Korábban a papír éves kamata 7,00% volt.
Hirdetés
Hirdetés
Egy év alatt érdemben csökkent a lakossági állampapírok kamata
A kamatcsökkenések relatív kis mértékűek, jellemzően 25 bázispontot vágott a kibocsátó. Ebből kilóg a bónusz állampapír, de ott egy piaci folyamat hatása és nem a kibocsátó döntése miatt mérséklődött az éves kamat.
Ha hosszabb távra nézünk vissza, akkor viszont már komoly hozamcsökkenéseket láthatunk. Vizsgáljuk meg egy éves időtávon a kamatok alakulását.
- Egy évvel ezelőtt, augusztus végén az egy éves futamidejű 1MÁP kamata fix, évi 9,00% volt. Jelenleg ilyen papír nem elérhető, de a Magyar Állampapír Pluszt tekinthetjük hasonlónak, hiszen fix kamatozású és az első év végén mindenféle költség nélkül ki lehet szállni a befektetésből. A héten elérhető MÁP Plusz kamata az első évben évi 6,00% lesz.
- A bónusz állampapírok közül egy éve a 2026/O BMÁP volt vásárolható. A papír kamata akkor is negyedévente módosult, a tavaly augusztusban érvényes éves kamata a befektetésnek 11,92% volt. Jelenleg a rövidebb futamidejű 2027/N BMÁP éves kamata 7,35%. (Mivel ez egy változó kamatozású papír, ezért jó eséllyel a korábban vásárolható 2026/O sorozat kamata is érdemben kisebb az egy évvel korábbinál.)
- Az inflációkövető prémium állampapír hozamígérete is érdemben átalakult egy év alatt. Tavaly augusztusban a 2033/I PMÁP volt elérhető. A papírnak az akkor érvényes éves kamata 14,75% volt. A jelenleg forgalomban lévő hasonló 2032/J PMÁP befektetés éves kamata 7,90%. Itt is komoly kamatcsökkenést láthatunk, a papír azonban változó kamatozású. Ugyanakkor talán meglepő módon, de a tavaly vásárolt befektetés idei évre érvényes kamata 17,85%, vagyis még érdemben emelkedett is. Ennek az az oka, hogy a tavalyi igen magas áremelkedés csak az idei kamatba épült be.
- A MÁP Plusz esetében azonban komoly kamatemelést láthattunk. A tavaly augusztusban elérhető sorozat 5 évre érvényes átlagos hozama 4,95% volt. A szeptemberi kamatcsökkenés ellenére is ennél magasabb, 6,48% lesz az 5 év kamatával elérhető éves átlagos hozam. Ez a pozitív változás annak köszönhető, hogy a papír már igen kedvezőtlennek volt tekinthető a tavalyi évben.
Egészen más piaci környezetben voltak magasabbak az állampapír kamatok is
Tavaly augusztusban még egy egészen brutális inflációs környezet volt hazánkban. A 2023. augusztusában mért éves drágulás 16,4% volt. Már jó ideje velünk volt a gyors átárazódás, ugyan a szakértői kilátások pozitívak voltak, de ilyen környezetben érthető még a magas hozamszint. Idén júliusban mért éves drágulás 4,1% volt, ami egy sokkal kezelhetőbb érték. Ráadásul már az év eleje óta minden hónapban elfogadható, 4% körüli éves inflációt láthatunk.
Azt azonban mindenképpen hozzá kell tenni, hogy az áremelkedés múltbeli értékét a befektetések jövőbeni hozamával nem érdemes összevetni. (Az infláció múltbeli áremelkedést mutat, míg az állampapír jövőbeni kamatígérettel rendelkezik.)
Ugyanakkor az aktuális piaci hangulatot, a hozamelvárásokat nagyon jól szemlélteti az idei és a tavalyi infláció közötti drasztikus különbség. Mondhatni a tavalyi évben mindenki komoly hozamokat várt el a jövőbemutatóan is a múltban relatív hosszan tapasztalt gyors áremelkedés miatt. Emellett az alapkamat és a pénzpiaci hozamok is igen magasan voltak, ami szintén befolyásolta a befektetők hozamelvárását.
Ezek alapján valóban kijelenthetjük, hogy az állampapírok nominális hozama tényleg sokkal rosszabb, de a piaci környezetet szemlélve már nem is tűnnek feltétlenül olyan kedvezőtlennek ezek a 6-7% körüli éves kamatok.