A koronavírus járvány miatti vészhelyzet következtében sokan elveszítették az állásukat, és közülük sokan idén már nem is nagyon fognak tudni újra dolgozni. Ebben a helyzetben lehet megoldás az átképzés, ám ennek költségeit nem mindenki képes megfinanszírozni. Ezért körbejártuk a Diákhitel lehetőségeit, ami ráadásul a legújabb változtatásoknak köszönhetően akár 55 éves korig is felhasználható.
A koronavírus miatti válság egyértelműen rávilágít a képzettség fontosságára, hiszen a gyárbezárások első körében a legalacsonyabb képzettségű, kölcsönzött munkavállalók veszítették el ideiglenesen vagy véglegesen az állásukat. Persze a képzettség nem minden esetben segít, többek között a turizmus, a vendéglátás, a film- és szépségipar egyelőre áll, de az autóipari cégek sincsenek könnyű helyzetben. Ilyenkor mérlegelni kell, hogy a válságból való kilábalás után korábbi munkakörünkben helyezkednénk el, vagy esetleg átképeznénk magunkat. Ez utóbbi nem olcsó mulatság, ám a Diákhitel segíthet a finanszírozásban, ráadásul van olyan formája, amelyet akár 55 évesen is lehet igényelni.
A Diákhitel1 egy szabad felhasználású, kedvezményes kamatú (jelenleg 1,99%) kölcsön, amelyet a felsőoktatásban tanulók gyakorlatilag bármire – étkezésre, utazásra, ruházkodásra, albérletre stb. – fordíthatnak. Jó hír a tanulóknak, hogy a Diákhitel1 eddigi havi maximum 70 ezer forintos keretét 150 ezer Ft-ra emelik augusztus 15-től, ezzel pedig már 1,5 millió Ft lesz az egy tanévben felvehető kedvezmények kamatú hitel maximális összege. További könnyítés, hogy a felsőoktatásban tanulók május 1-től az első szemeszterre akár visszamenőleg is igényelhetik a Diákhitel1-et, valamint meghosszabbították ennek igénylési és keretemelési határidejét június 15-re és december 31-re, így ha valakinek plusz forrásra van szüksége a mostani helyzetben, akkor ehhez hozzájuthat.
A kamatmentes Diákhitel2 ezzel szemben az önköltséges képzések tandíjának finanszírozására fordítható, a hitelösszeg pedig nem lehet több, mint az adott intézmény tandíja. Ez utóbbi kamata az állami kamattámogatásnak köszönhetően 0%.
Mindkét Diákhitel konstrukcióra igaz, hogy ezeket bárki igényelheti, aki valamelyik felsőoktatási intézményben érvényes hallgatói, tanulói jogviszonnyal rendelkezik és még nem töltötte be a 45. életévét.
Az előbbiekhez képest újdonság a május 1. és december 31. között igényelhető a kamatmentes Diákhitel Plusz, ami a Diákhitel1-hez hasonlóan kamatmenetes és szabad felhasználású, vagyis bármire elkölthető. Ennek maximális összege 500 ezer Ft, ám az innovációs- és technológiai miniszter által meghatározott felnőttképzésekben résztvevő tanulók esetén maximum 1,2 millió forintig lesz elérhető. (Az érintett képzések listáján még dolgoznak a minisztériumban, így erről később lesz csak információ.) A kamatmentes támogatást a felsőoktatási intézmények hallgatói, a felnőttképzésben résztvevők igényelhetik, a felső korhatár pedig itt 55 év!
Ráadásul az új terméket igénylők is jogosultak a 2018-tól bevezetett családtámogatásra, mely alapján a második gyermek megszületése esetén az édesanya diákhitelének a felét, míg a harmadik gyermek megszületése esetén a teljes diákhitel-tartozást elengedik.
A Diákhitel Plusz bevezetésével egy időben megszüntették a Nyelvtanulási Diákhitelt, ám annyi jó hír azért van, hogy akik ezt már felvették korábban, azok számára a kölcsön kamatmentes lesz az eredeti 1,9%-os kamat helyett.