A napokban bejelentett gazdaságélénkítő akcióterv egyik elemeként 3,5%-ra csökkentenék a Széchenyi Beruházási Hitel kamatát. A konstrukció kamata jelenleg 5%, melyet a tervek szerint a jövő évtől 1,5 százalékponttal csökkentenek. Egy 100 millió Ft összegű beruházási hitel esetében ez az intézkedés akár 8,6 millió Ft megtakarítást eredményezhet.
A Széchenyi Kártya Program jelenleg is az egyik legkedvezőbb hitelkonstrukció a vállalkozások számára. A legfeljebb 5%-os kamatozású kölcsönt számos célra fel lehet használni.
A hazai piaci kamatozású vállalkozói kölcsönök jellemően változó kamatozásúak: a kamat általában a BUBOR-hoz – Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb – van kötve. Például egy havonta változó kamatozású beruházási hitel kamata az egyhavi BUBOR értékéből és egy felárból áll össze. Ez a jelenlegi környezetben két százalékos felár mellett 8,55%-os kamatot jelentene.
Hirdetés
Hirdetés
Akár 8,6 millió Ft megtakarítást eredményezhet a kamatcsökkenés
Nézzük meg egy példán keresztül hogy egy vállalkozás számára konkrétan mekkora előnyt jelenthetne a Széchenyi kártya kamatcsökkenése. Induljunk ki abból, hogy a cég 100 millió Ft beruházási hitelt venne fel 10 éves futamidő mellett. A kölcsön törlesztését havi egyenlő részletekben, a kölcsönfelvételt követő hónapban már meg kell kezdeni.
Ha piaci hitelből finanszírozná meg a vállalat a beruházást, akkor a korábban leírtak alapján egy 8,55%-os kamat reális lehet. Ilyen feltételek mellett a hitel induló törlesztőrészlete 1 242 533 Ft lenne, a teljes visszafizetés pedig meghaladná a 149 millió Ft-ot. Azt hozzá kell tenni, hogy a kamat a BUBOR alakulásának megfelelően havonta változhatna: emelkedhetne vagy épp csökkenhetne is.
A jelenlegi Széchenyi Beruházási Hitel 5%-os kamata mellett a havi fizetnivaló 1 060 655 Ft lenne, a teljes visszafizetés pedig 127,2 millió Ft körül alakulna. A mostani támogatott hitel is havi 18 ezer Ft megtakarítást jelentene, ami 10 év alatt 21,8 millió Ft-ra hízna.
Ha tényleg meglépné a kormány a kamatcsökkenést, akkor egy ilyen Széchenyi hitelt már 3,5%-os kamat mellett is fel lehetne venni. Emiatt a havi fizetnivaló 989 ezer Ft körül alakulna, míg a teljes visszafizetés 118,6 millió Ft lenne. A piaci hitellel szemben így már 30,4 millió Ft-ot lehetne spórolni. De még a jelenleg elérhető Széchenyi konstrukcióval szemben is 8,6 millió Ft-ra rúghatna a 10 év alatt megtakarított összeg.
Érdemes várni a kamatcsökkenésre?
Alapvetően vannak már most is olyan támogatott kölcsönök, ahol a kamat ennél kedvezőbb. Ilyen például a Széchenyi Beruházási Hitel egy olyan speciális fajtája is, amikor zöld célokra fordítják az összeget.
Azt mindenképpen látni kell, hogy a kilátásba helyezett kamatcsökkenés tényleg érdemben mérsékelheti a cégek, vállalkozások hitelköltségét. Az azonban már egy másik kérdés, hogy a kivárásnak milyen ára van. Lehetnek olyan beruházások, ahol a halasztás önmagában komoly kiesést eredményezhet. Nem bővül kellően a kapacitás, kitolódik a termelés hatékonyabbá tétele… Ezeket a szempontokat is mérlegelni kell akkor, amikor a döntést meghozzuk.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a részletek még nem ismertek, és a jövő évi indulást is csak sejteni lehet. Éppen ezért fokozottan érdemes figyelni minden ezzel kapcsolatos hírt, információt, közzétételt.