Az MNB jelentése szerint szeptember után október hónapban is élénkült a lakáshitelezés, így a hónapban 118 milliárd forint értékben vett fel lakáshiteleket a lakosság.
Mennyi hitelt vesznek fel a magyarok?
Az MNB minden hónap elején publikálja a háztartások hitel- és betétkamatainak alakulását. Azonban ez a statisztika el van csúszva egy hónappal, vagyis a december elején kiadott jelentés az októberi adatokat tartalmazza.
Amennyiben a friss adatokat a 2024-es számokkal hasonlítjuk össze, akkor az eltérés nem kiemelkedő, az egy évvel ezelőttihez viszonyítva már kissé más képet kapunk. 2023 októberében még gyengélkedett a lakáshitelezés, a lakáscélú hitelek szerződéses összege mindösszesen 51,48 milliárd forint volt. Habár ez a 2023-ban produkált leggyengébb hónaphoz képest – ami csupán 33 milliárd forint volt – már jócskán erősebben teljesített, de még mindig gyengélkedett a hitelezés. 2024. októberére viszont a volumen 118,1 milliárd forintra emelkedett, ami az előző év ugyanezen időszakához képest 129,4 %-os növekedést jelent.
Hirdetés
Hirdetés
Nem olcsók a hitelek, de mégis rengetegen felveszik őket
Már elmúltak a 10%-os lakáshitelkamatok, amelyek 2022-ben és 2023-ban voltak megfigyelhetőek. A 2019-es 2-3% körüli lakáshitelkamatok még nem jöttek el és közel sem járunk hozzájuk, de a lakosságot látszólag nem különösebben érdekli, hogy kissé még mindig drágák a lakáshitelek. A 2024-es év eddig kifejezetten erős lakáshitelezési szempontból és minden arra utal, hogy 2025-ös év ennél még erősebb lesz. Ennek következményeképpen 8-10%-ot meghaladó előrejelzést láthattunk már a jövő évi lakásáremelkedésre vonatkozólag.
Drága az átlagos hitel, érdemes körülnézni
2024 októberében az MNB szerint a lakáscélú hitelek átlagos THM-je 7,13% volt. Ez némi csökkenés a szeptember havi átlagos THM-hez képest, de messze nem a legolcsóbb konstrukció a piacon.
A lakáshitelek piacán jelenlévő számos szereplő ennél a 7,13%-nál lényegesen olcsóbban ad hitelt. A következő rövid példában azt vesszük szemügyre, hogy mennyi a különbség az átlagos és a legolcsóbb hitelek között, és ez milyen mértékű spórolást tud jelenteni egy átlagosnak mondható hitelfelvétel esetében.
A Bankmonitor kalkulátorával elérhető lakáshitelek októberben kedvezőbb feltételeket kínáltak, mint az MNB által közzétett átlagos értékek. Ezért különösen lényeges, hogy alaposan tájékozódjunk, mielőtt hitelt igénylünk.
30 millió forint esetén havi 7,9 ezer forint előny!
Példánkban egy 30 millió forintos hitelen mutatjuk be, mekkora jelentősége van a kisebb kamatozású jelzáloghitelnek. A hitel kiválasztásához 600 ezer forintos jövedelemmel, 20 éves futamidővel, 10 éves kamatperiódussal és 30 milliós hitelösszeggel kalkuláltunk a 2024. október 28-án elérhető ajánlatok közül. A kiválasztott legolcsóbb lakáshitel 6,69%-os THM-mel egyedi Bankmonitor kedvezménnyel volt elérhető. Ha ilyen kedvezményekkel nem számoltunk volna, akkor a legolcsóbb hitel THM-je 6,92% lett volna.
Ha az MNB által publikált 7,13%-os teljes hitelköltség mutatót és az általunk talált hitelek kamatszintjét összehasonlítjuk az imént már említett hitelkonstrukciók formájában, akkor ez a 44 bázispontnyi különbség a két hitel THM-je között.
Ezáltal havi szinten 7896 forintot lehet megtakarítani, ami 20 év alatt 1,9 millió forintos összeggé gyarapodik.
Természetesen ennél elérhető olcsóbb konstrukció is egyedi kamatkedvezmények keretében, amihez több szempont, feltétel tartozik, így érdemes minél körültekintőbben kalkulálni és szakértőt bevonni.
Nézd meg számodra mi érthető el!
A Bankmonitor hitelkalkulátora számos bank elérhető lakáshiteleit tartalmazza. Nincsen más dolgod, mint beírni a jövedelmed és néhány információt a kívánt hitellel kapcsolatban és máris megjelennek a számodra elérhető ajánlatok. Ezek az ajánlatok a bankkal való tárgyalás eredményeként még akár kedvezőbbek is lehetnek, mint a feltüntetett értékek.