A lakossági készpénzállomány egyre magasabb Magyarországon. Ez nagyrészt köszönhető a jelenlegi alacsony hozamoknak, hiszen kevés olyan megtakarítás van jelenleg, ami miatt érdemes lehet pénzünk egy bankban tartani. Ráadásul egy bankszámla használatának egyre magasabbak a költségei. De tényleg minden bankszámla olyan drága?
2019 III. negyedévére a lakossági készpénzállomány tovább növekedett az MNB kimutatása szerint, és elérte az 5 ezer milliárd forintot. Az otthon tartott pénzünk nem termel nekünk semmilyen hozamot, akkor mégis miért nem tartjuk azt egy bankban, valamilyen megtakarításban?
A jelenlegi kamatkörnyezet nem kedvez a befektetőknek, legalábbis azoknak, akik alacsony kockázat mellett szeretnének nyereséget elérni. A bankbetétek kamata eléggé alacsony, ugyanakkor a lakossági állampapírokkal már az inflációt meghaladó nyereség érhető el. Kiemelten igaz ez a magyarok jelenleg legnépszerűbb befektetésére a Magyar Állampapír Plusz kötvényre, mellyel 5 éves futamidőre 4,95% EHM érhető el.
Hirdetés
Hirdetés
Mennyibe kerül bankszámlán tartani a pénzünk?
Természetesen az összes pénzünk nem fektethetjük be, szükségünk van mindennapi szükségleteinkhez, váratlan kiadásainkhoz könnyen felszabadítható összegre is. A készpénzállomány növekedéséből úgy tűnik ezt az összeget nem bankban tartjuk, hanem otthon.
Ez magyarázhatnánk azzal, hogy az egyes bankszámlák drágák, nem szeretnénk pénzünk bankszámlára helyezéséért még fizetni is. Ugyanakkor a Bankmonitor Lakossági Bankszámla Kalkulátora szerint számos 0 forintos számlavezetési költségekkel rendelkező számla érhető el Magyarországon. Sőt a CIB ECO bankszámlánál – melyet kizárólag a Bankmonitoron keresztül lehet igényelni – sok esetben az egyes tranzakciókért sem kell fizetnünk. Vagyis kaphatunk egy teljesen ingyenes bankszámlát.
Otthon is ingyen tarthatjuk a pénzünk, de ne felejtsük el egy pénzintézetben biztonságban van megtakarításunk. Sokan nem szeretnek nagyobb összeggel a pénztárcájukban elmenni otthonról, sőt otthon sincs teljes biztonságban pénzünk, sajnos bármikor betörhetnek lakásunkba is.
Ha bankszámlát nyitunk, akkor viszont biztonságban tudhatjuk megtakarításunk, mégis bármikor hozzáférhetünk bankkártyánk segítségével. Természetesen ellophatják a plasztik lapot, de ebben az esetben is számos biztonsági elem védhet minket.
PIN kód, és bankkártya limitek
Számos tranzakció esetében kérik tőlünk 4 számjegyű PIN kódunkat – ezt soha ne tartsuk a bankkártyánkkal egy helyen -, ennek ismerete nélkül egy tolvaj sok esetben nem tudná használni ellopott kártyánkat.
Léteznek különböző limitek, melyek felett a kártyánk nem használható. Külön vásárlási és készpénzfelvételi limitösszeget adhatunk meg. Ennél nagyobb összegű tranzakciót egy napon belül nem teljesíthet a bank.
Emellett meghatározhatjuk, hogy naponta hány vásárlást, készpénzfelvételt kezdeményezhetnek a kártyánkkal. Sőt számos pénzintézetnél a sokak által kockázatosabbnak tartott internetes vásárlásokra külön maximális limitösszeget adhatunk meg.
Ebből már látható, hogy egy bankszámla ugyanúgy ingyenes lehet, mint a készpénz, ugyanakkor sokkal biztonságosabb annál, mint ha otthon tartanánk pénzünk a párnánkba varrva.
Valamennyi készpénzre mindenképpen szükségünk van
Egy bankszámla nem helyettesítheti teljes egészében a készpénzt. Nem mindenhol tudunk például kártyával fizetni. Ezekre a helyzetekre felkészülve, mindenképpen érdemes valamennyi pénzt a tárcánkban tartanunk.
Emellett lehetnek olyan váratlan helyzetek is, amikor gyorsan kell nagyobb összeghez jutnunk. Például tönkre mehet a kazánunk, melyet gyorsan meg kell javíttatnunk, szükség esetén újat vásárolnunk. Itt akár problémát is jelenthetnek a korábban említett limitek, hiszen ezek gátat szabhatnak egy nagyobb összegű vásárlásnak, készpénz felvételnek. A limitek emelése pedig időt vehet igénybe, ráadásul van olyan bank, ahol pénzbe is kerül.