Figyelned kell a határidőket, ha részben csok – családi otthonteremtési kedvezmény – támogatásból szeretnéd megvásárolni az új otthonodat. A jogszabály alapján ugyanis az adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül meg kell igényelned a támogatást is. A jelenlegi veszélyhelyzet azonban felülírja ezt az elvárást, így egyelőre nem kell rohannod.
Amennyiben a veszélyhelyzet alatt jár a 180 napos igénylési határidő, akkor a veszélyhelyzet végét követően még 30 napod lenne beadni a támogatási kérelmet a bank felé. Azonban nincs még konkrét lejárati dátuma a veszélyhelyzetnek: a jelenleg érvényben lévő szabályok alapján az őszi ülésszak első parlamenti ülését követő 15. napon fog lejárni a veszélyhelyzet.
Fontos, hogy a könnyítés nem érvényes akkor, ha a veszélyhelyzet lejártát követő 30 napon belül jár le a 180 napos határidő!
Amennyiben fel szeretnéd venni a támogatást, akkor érdemes tisztában lenni a csok igénylés feltételeivel. A Bankmonitor csok kalkulátora megmutatja, hogy jogosult lehetsz-e a kedvezményre:
Hirdetés
Hirdetés
Új lakás vásárlásakor sokat segíthet a határidő kitolása
Alapesetben tehát fél év van az adásvételi szerződés aláírását követően a támogatás igénylésére. Ez az idő elég kellene legyen mindenkinek a dokumentumok begyűjtésére és az igénylés leadására, akkor mégis milyen esetben jelenthet előnyt a határidő meghosszabbítása? (Amellett, hogy a járványveszély miatt természetesen sokan kivárhatnak, kivárhattak.)
Elsősorban az új épitésű lakást, házat vásárlóknak jelenthet előnyt a hosszabb határidő. Hiszen könnyen előfordulhat, hogy már a tervezőasztalról megvásárlod az új otthonodat, a tényleges átadásig pedig az adásvételi szerződés megkötését követően akár egy év is eltelhet. Márpedig a támogatás folyósítására csak a használatbavételi engedély – azzal egyenértékű dokumentum – megszerzését követően kerülhet sor.
Ez különösen akkor okozhat gondot, ha lakáshitelt is igényelnél a vásárláshoz, hiszen a hitelszerződés megkötését követően egy meghatározott időn belül le kell igazolnod a folyósítási feltételeket a bank felé, vagyis a kölcsönösszeget le kell hívnod. Ha átléped ezt a határidőt, akkor szélsőséges esetben a bank akár fel is mondhatja a veled kötött hitelszerződést. (Azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy erre azért jellemzően nem kerül sor.)
A támogatás igénylési határidejének kitolásával viszont a hitel/támogatás lehívásának határideje is kitolódhat.
Használt lakás vásárlásakor nem számít a dolog
Használt lakás vásárlásakor az ingatlan már készen van, így a korábban említett problémákba itt nem ütközhetsz. Ráadásul a legtöbb adásvételi szerződést már eleve a tulajdonjog függőben tartásával kötik meg. Ebben az esetben pedig alapvetően 6 hónap az a határidő, amelyen belül a szerződésnek teljesülnie kell.
Vagyis a jelenleg elterjedt adásvételi típus alapján nem jelent komoly előnyt a 180 napos határidő módosítása. Ettől függetlenül a kései igénylés itt is adott, ami viszont kifejezetten a járványhelyzet miatt jelentett, jelenthetett előnyt a vevők számára.
Az új építésű lakások adásvételi szerződéseit gyakran nem függőben tartással kötik meg. Ennek részben az az oka, hogy sok ilyen ügylet nem valósulhatna meg 6 hónapon belül, hiszen az ingatlan még épülőfélben van. Így az ehhez kapcsolódó csok ügyleteknél tényleg lehet pénzügyileg is jelentősége az igénylési határidő kitolásának.
Ha a csok mellé csok hitelre vagy piaci lakáshitelre is szükséged van, akkor a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorával megkeresheted a számodra elérhető legkedvezőbb banki ajánlatot: