Diákhitel – Munkáshitel összehasonlítás: válaszd azt, ami a céljaidhoz illeszkedik!

Diákhitel – Munkáshitel összehasonlítás: válaszd azt, ami a céljaidhoz illeszkedik!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-11-05
 

A napokban döntött a Kormány a munkáshitel 2025. januári indulásáról és fontos részletek is kiderültek a konstrukcióval kapcsolatban. Az új hitelt azok a fiatalok vehetik majd igénybe, akik nem vesznek részt felsőoktatásban, és beléptek már a munkaerőpiacra. A Diákhitel hosszú évek óta működik, és sok fiatalnak nyújt anyagi segítséget a felsőfokú tanulmányaik alatti időszakra, valamint az önköltséges képzési forma térítésére. Az alábbi cikkünkben megnézzük, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok milyen segítségre számíthatnak.

A két hiteltípust természetesen nem lehet versenyeztetni, más-más célcsoportnak szólnak, és nem tartjuk valószínűnek, hogy bárki is az elérhető hitelek miatt változtatna a tervein, amennyiben az életkörülményei lehetőséget biztosítanak a választásra. Várhatóan nem sok továbbtanulni vágyó középiskolás mondja majd azt januártól, hogy inkább dolgozni megy és majd igénybe veszi a munkáshitelt. Másrészt lehetséges, hogy a még bizonytalanok körében, sokak vágya teljesedhet ki egy 4 milliót forintos támogatással, és egyetemi képzés helyett, megtanulhatnak egy vágyott szakmát, elindíthatják akár saját vállalkozásukat.

Ugyanakkor jó lehetőség lehet a fiataloknak a Munkáshitel és a Diákhitel is az adott élethelyzetben. Mutatjuk, melyik kinek lehet jövedelmező.

Hirdetés

Hirdetés

Mire való a Munkáshitel és ki veheti igénybe?

A 2024. október 30-án kiderült részletek alapján azok a 17-25 éves kor közötti fiatalok lesznek rá jogosultak, akik nem mennek továbbtanulni és nem jogosultak a Diákhitelre. Maximálisan 4 millió forint kamatmentes, szabadfelhasználású hitelt igényelhetnek. Ráadásul gyermekvállalási támogatás is jár mellé, amennyiben a támogatottnak a szerződéskötés után gyermeke születik:

  • Első gyermek születésénél: 2 évig szünetel a törlesztés
  • Második gyermek esetén: újabb moratórium + a fennálló tartozás felének elengedése
  • Harmadik gyermek érkezése esetén: teljes elengedés.

Jó lehetőség azoknak, akik eleve nem szerettek volna részt venni a felsőoktatásban, és fiatalon, a középiskola befejezése (vagy akár megszakítása) után kiléptek a munkaerőpiacra. Viszont kezdőként, megfelelő munkatapasztalat és szaktudás nélkül alacsonyabb még a jövedelmük, és/vagy nem tudnak olyan területen elhelyezkedni, amiben eredetileg szerettek volna. Ez a támogatás ilyen szempontból tekinthető kezdőtőkének is ahhoz, hogy megvalósítsák az elképzeléseiket, legalább is elinduljanak afelé, és javíthassanak az életkörülményeiken.

Diákhitel és Munkáshitel összehasonlítása

Mit tud a Diákhitel 1 és Diákhitel 2?

A Diákhitel 1 és Diákhitel 2 is nagy segítség a felsőoktatásban tanulóknak. Míg az 1-es verzió szabadfelhasználású, így teljes egészében fordítható az egyetemi évek alatti megélhetésre, mindennapi kiadásokra is, addig a 2-es csak tandíjra használható. Ez utóbbi főként azok számára kedvező, akik nem jutottak be államilag támogatott helyre, vagy már nem jogosultak rá, mert korábban kihasználták és támogatott képzésben vettek részt.

A Diákhitel mindkét változatát 45 éves korig lehet igénybe venni, aktív hallgatói jogviszonnyal. Tehát a sikeres felvételit és beiratkozást követően lehet indítani az igénylést akár online is, a Diákhitel Központ oldalán vagy a Neptunon keresztül. A kettő kombinálható is, tehát egy hallgató mindkettőt igénybe veheti egyszerre.

Diákhitel 1

A Diákhitel 1 keretében havi 15 000 forinttól 150 000 forintig terjedő összeget tudunk felvenni, azaz tanulmányi félévenként akár 750 000 forintot.

A szabadfelhasználású változattal nem árt óvatosan bánni, hiszen sokáig tartó elköteleződés is lehet belőle a későbbiekben. Jelenlegi kamatkörnyezetben igen kedvező, éves 7,99%-os kamatozású, az érvényben lévő kamatstopnak köszönhetően ez év végéig még biztosan. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy a felvett összeg azonnal kamatozni kezd, ugyan a törlesztést megkezdeni csak a tanulmányi éveink befejezésével kell (a hallgatói jogviszony megszűnését követő 4. hónaptól). Amennyiben minden félévben a teljes 750 000 forintot igényeltük és a jogviszonyunk 6 féléven keresztül tartott, akkor a diplománk kézhezvétele után 5 159 040 forintot kell elkezdenünk visszatörleszteni.

A havi törlesztőrészlet összege szintén kedvező, ugyanis jövedelemarányos. A törlesztőrészletet az alapján határozzák meg, hogy a tanulmányi jogviszony megszűnésének évét megelőző év október 31. napján érvényes minimálbér 6 százalékának 1/12-ed részét veszik. Ez a második évben is így történik, a harmadik évtől kezdve pedig az adós jövedelmét veszik figyelembe: a törlesztőrészlet mindig a két évvel korábbi, éves bruttó jövedelem 6 százalékának 1/12-ed része lesz. Ezzel a törlesztési metódussal azonban sok-sok évig el lehet húzni a visszafizetést, miközben folyamatosan kamatozik a felvett összeg. Amennyiben 5 év alatt letudjuk a hitelünket, havi egyenlő törlesztőrészletekkel, úgy várhatóan 6 274 922 forintot kellene visszafizetnünk. (Ez 104 582 ezer forintos havi törlesztést jelent és a 8 év alatt 1 774 922 forint a 4,5 milliós hitel díja). És arról se feledkezzünk meg, hogy a későbbi hiteligényléseknél – akár Babavárót, jelzáloghitelt, személyi kölcsönt szeretnénk igényelni – a hitelkitettségünkbe a Diákhitel is beleszámít.

Érdemes tehát előtörleszteni, vagy akár nagyobb összeget vállalni havonta, ha meg tudjuk oldani a fizetésünkből.

Diákhitel 2

Sokkal kötöttebb, mivel kizárólag az önköltséges formában történő felsőoktatási képzések tandíjára fordítható, viszont kamatmentes hitel. Az összeget közvetlenül a felsőoktatási intézmény kapja, felső határa nincs, de maximum tanulmányi félévente a tandíj összege. Amennyiben a mostani díjakat nézzük, ez félévente 250-450 ezer forint körül mozog. Tehát egy 6 féléves alapképzés esetén 350 ezer forintos tandíjjal számolva 2 100 000 forint.

Visszafizetése szintén a hallgatói jogviszony megszűnését követő negyedik hónapban kezdődik. A törlesztőrészletet az első két év után a jövedelem alapján sávosan határozzák meg az alábbiak alapján: (Az első két évben ugyanúgy, mint a Diákhitel 1-nél a minimálbér alapján határozzák meg)

  • 1 000 000 forint alatti tartozás – 4 %
  • 1 000 001 – 2 000 000 forint közti tartozás – 5 %
  • 2 000 001 – 3 000 000 forint közti tartozás – 7 %
  • 3 000 001 – 4 000 000 forint közti tartozás – 9 %
  • 4 000 001 forint feletti tartozás – 11 %.

Képzési Hitel

Képzési Hitel az önköltséges képzések díját fedezi, középfokú végzettséggel rendelkező 18-55 évesek igényelhetik szakmai képzéshez. A maximum 500 000 forintos támogatás a tandíjra fordítható, 20 % önerő elvárása mellett, és a képzést követően kamatmentesen lehet visszafizetni.

Gyermekvállalási támogatás a Diákhiteleknél is érvényes. Azaz a gyermekvállalást kamatmentességgel, törlesztési kötelezettség szünetelésével, részleges és teljes tartozáselengedéssel támogatják. Fontos, hogy csak egy szerződésre vehető igénybe, tehát annak, aki mindkét típust igénybe vette, ki kell választania, hogy melyikre kéri a kedvezményt, elengedést.

Diákhitel számla

A Diákhitelek mellé kötelező a diákhitel számla nyitása, melyet jelenleg 4 pénzintézet kínál, az előírt ingyenesség mellett sok kedvezménnyel és extrával.

Maradt még sok nyitott kérdés

Több nyitott kérdés maradt még a Munkáshitellel és a kombinálhatóságával kapcsolatban is. Várhatóan ezek a következő hetekben tisztázódnak a konstrukció részleteinek megjelenésével. Néhány fontosabb a felmerült kérdések közül:

  1. Hogyan kell majd visszafizetni a Munkáshitelt? A Diákhitelhez hasonló sávos, jövedelemarányos törlesztésre kell számítani? Mikor kell megkezdeni a visszafizetését?
  2. Mi alapján határozzák meg, hogy ki, mekkora összeget vehet igénybe a maximum 4 millióból?
  3. Az a fiatal, aki igénybe vette a Munkáshitelt, jogosult marad a Képzési Hitelre is a szakképesítése megszerzése céljából?
  4. Az a fiatal, aki igénybe vette a Munkáshitelt, és a későbbiekben úgy dönt, hogy részt kíván venni a felsőoktatásban, megkaphatja a Diákhitelt? 25 éves kora előtt is vagy csak azt követően, esetleg egyáltalán nem?

Amint kiderülnek a részletek, természetesen ezeket is megvizsgáljuk.

Ha a fenti lehetőségek közül egyik sem megfelelő számunkra, nem szeretnénk élni velük, vagy külföldi terveink vannak, de a tanulmányainkra, képzéseinkre mégis pénzre van szükségünk, érdemes körülnézni a személyi kölcsönök között.

Amikor pedig a hitel már a számlánkon lesz, már „csak” okosan kell felhasználni, majd később pontosan visszatörleszteni.

Mennyi pénzre van szükséged?
Ft
év
Bankmonitor
Sajnos nem találtunk a megadott feltételeknek megfelelő hitelt.
Amennyiben lejárt, ki nem fizetett banki tartozás miatt szerepelsz a KHR listán, nem kaphatsz hitelt.
Még nem nem adtál meg jövedelmet!
Sajnos nem találtunk a megadott feltételeknek megfelelő hitelt.
Próbálj meg enyhíteni a feltételeken:
hitel évre
Havi törlesztőtől
THM-től
Beállításaid alapján ezekkel a
kondíciókkal érhető el személyi kölcsön
A részletes eredményeidet
email-ben küldjük el, szakértőnk telefonon keresni fog a további részletekkel kapcsolatban.
  • Milyen kamattal, teljes visszafizetéssel és induló költséggel számolhatsz?
  • Mennyi idő alatt és milyen feltételekkel kaphatod meg a fenti hitelt?
  • Szakértőink segítenek bármilyen felmerülő kérdésedben
Kérd részletes eredményeidet email-ben és várd szakértőnk hívását, hogy segítsen a felmerülő kérdések tisztázásában!
A lenti gomb megnyomásával elfogadom az Adatvédelmi szabályzatba foglaltakat.
Köszönjük, hogy leadtad érdeklődésed!

Az eredményeket elküldtük az email címedre.
Ha nem érkezik meg perceken belül, ellenőrizd leveleződ „spam/levélszemét” mappáját is!
Itt folytasd az igénylésed
Plussz adataiddal eléred
előzetes hitelminősítésed eredményét
személyre szabott hitelajánlatodat
Hirdetés
Hirdetés