A forint már évek óta trendszerűen gyengül a nyugati világ nagy devizáihoz képest. Éppen ezért sokan úgy vélik, biztosabb, ha más devizákban (is) tartják a megtakarításaikat. Megnéztük, milyen lehetőségek kínálkoznak ebből a szempontból, különösen egy hosszú távú befektetés esetében.
Hogyan teljesített a múltban a magyar forint?
Az utóbbi években a forintgyengülés meghatározó jelenséggé vált a devizapiacon. Ha csak az elmúlt 10 évet nézzük, a magyar fizetőeszköz érdemben gyengült a három nagy nyugati devizához képest. Az euró évente átlagosan 2,6 százalékkal lett drágább 2010. óta. A dollár ugyanebben az időszakban átlagosan évi 3,8 százalékot drágult a forinthoz képest. A svájci frankkal szemben pedig átlagosan éves 4,6 százalékot veszített az értékéből a forint. Az alábbi ábra azt szemlélteti, hogy az utóbbi 2 évtizedben hogyan alakultak ezeknek a devizáknak az árfolyamai a forinthoz képest.
Hirdetés
Hirdetés
Mit jelent ez befektetői szemszögből?
Látható, hogy a 2008-as gazdasági világválság óta erősen gyengülő trend uralkodik a forint szempontjából. Ez egyben azt is jelenti, hogy aki 2008-ban átváltotta a forintban tartott megtakarításait valamelyik nagy nyugati devizára, ő gyakorlatilag egy stabil hozamot tudott elérni ezzel a „befektetésével”. A nyereség ebben az esetben úgy keletkezik, hogy a külföldi devizákban tartott vagyont egyre nagyobb mennyiségű forintra lehetne átváltani.
A fenti helyzet miatt sokan úgy vélekednek, hogy forint helyett érdemes valamelyik erősebb devizában befektetni. Hiszen, aki Magyarországon él, annak a kiadásai nagyrészt forintban keletkeznek, így előnyt jelent számára a forintban kifejezett vagyonnövekedés. Ez a hatás pedig különösen látványos lehet hosszú távon, például a nyugdíjcélú megtakarítások esetében.
Milyen lehetőségek közül választhatnak, akik így gondolkodnak?
Egy aktív korú dolgozónak hosszú távon az egyik legnagyobb pénzügyi célja a nyugdíj-előtakarékosság. Érthető, hogy nagyon sokan szeretnék a nyugdíjcélú befektetéseiket – részben vagy egészben – a forinttól eltérő devizákban tartani. Jó hír, hogy számukra jelenleg is számos alternatíva áll rendelkezésre. Vannak ugyanis olyan nyugdíjcélú konstrukciók, amelyeknél biztosítva van például az eurós megtakarítás lehetősége.
A legszélesebb mozgásteret a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) nyújtja a megtakarítók számára. A NYESZ egy kötött felhasználású (nyugdíjcélú) értékpapírszámla: az ide befizetett összegekhez csak a nyugdíjkorhatár betöltése után lehet hozzáférni. A NYESZ-számlával rendelkező megtakarítók számára az EGT-térségen belül szinte korlátlan befektetési lehetőségek válnak elérhetővé. Vásárolhatnak állampapírokat, magyar és külföldi befektetési alapokat, illetve tőzsdén jegyzett egyedi értékpapírokat is. A NYESZ segítségével tehát kihasználhatók a különféle devizák árfolyamváltozásából származó hozamlehetőségek is.
Ugyancsak könnyű dolguk van azoknak, akik a nyugdíjbiztosítások mellett teszik le a voksukat. Ennél a konstrukciónál ugyanis számos esetben választható egy eurós módozat. Ekkor mind a megtakarítás, mind annak befektetése euróban történik. A nyugdíjbiztosítással rendelkező ügyfelek a szolgáltató által meghatározott befektetési alapokból állíthatják össze saját portfóliójukat. Saját kockázatviselési hajlandóságuk szerint kötvény- és részvényalapok közül egyaránt válogathatnak. A hozam egy része ezek teljesítményéből származik. Aki pedig eurós alapokat választ, ő arra is lehetőséget teremt magának, hogy az uniós fizetőeszköz esetleges erősödéséből is részesedjen.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében kicsit szűkösebb a mozgástér. Itt ugyanis a megtakarítók nem vesznek részt közvetlenül a befektetési döntések meghozatalában. Mindössze néhány alapértelmezett portfólió közül válaszhatnak, a saját kockázattűrő képességük alapján. Ennél a konstrukciónál tehát legfeljebb közvetett módon jöhet létre devizakitettség, de ez sem nevezhető jellemzőnek.
Érdemes-e külföldi devizában befektetni?
A hosszú távú befektetések egyik legfontosabb eleme a kockázatmegosztás („diverzifikáció”). Ez alapján természetes, hogy a megtakarítók nem csak iparág vagy földrajzi kitettség, hanem deviza szerint is igyekeznek több lábon állni. Ugyanakkor a jövőt senki sem láthatja előre: megjósolhatatlan, hogy két deviza relatív árfolyama hogyan fog alakulni a későbbiekben. Éppen ezért, ha valaki úgy dönt, hogy szeretne több devizában is befektetni, ennek nem spekulációs célokat kell szolgálnia, hanem sokkal inkább a megtakarítás értékének megőrzését.
A legmegfelelőbb nyugdíjmegtakarítás kiválasztásában segítséget nyújthat a Bankmonitor kalkulátora.