Elkeserítően kevés nyugdíjra számíthatnak a vállalkozók

Elkeserítően kevés nyugdíjra számíthatnak a vállalkozók
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-07-11
 

Rengeteg vállalkozó van az országban, a legfrissebb májusi adatok alapján több mint fél millió egyéni vállalkozó tevékenykedik Magyarországon – de vajon milyen nyugdíjra számíthatsz, ha te is köztük vagy?

Rengeteg vállalkozó választja a KATA kedvező adózási formáját, de a látszólag alacsony terhek hosszú távon komoly nyugdíjkiesést eredményezhetnek. A Bankmonitor szakértői megvizsgálták, hogy milyen nyugdíjra számíthatnak a katások és az egyéni vállalkozók.

KATA-sok nyugdíja

Időről időre nagy visszhangot kap, hogy mennyire alacsony nyugdíjra számíthatnak a KATA szerint adózó vállalkozók. 2025-ben sem javult a helyzet: az idei évben kevesebb szolgálati időt gyűjtenek, mint 2024-ben. Ennek legfőbb oka, hogy a KATA nyugdíjalapját érintő szabályok változatlanok maradtak.

Egyrészt a KATA szabályok változatlanok maradtak, másrészt a minimálbér emelkedése relatív mértékben csökkentette a KATA nyugdíjalapját. De miért jelent ez problémát?

A legnagyobb gond, hogy minimálbér alatti jövedelem esetén nemcsak a keresetet, hanem az elszámolt szolgálati időt is arányosan csökkentik, így kevesebb szolgálati időt könyvelnek el.

A nyugdíjszámítás szempontjából olyan mintha a katások havi 108 ezer forintot keresnének (75 ezer forintos kata esetén 179 ezer forintot). A valós jövedelmük nem számít ebből a szempontból, csak az számít, hogy milyen járulékalap után adóznak – ez egy törvényileg meghatározott összeg, ami legutóbb 2022-ben változott- , és ebben a helyzetben ez a bruttó 108 ezer forint. Ez éppen több mint a harmada a minimálbérnek, de itt még nem áll meg a történet. Ha ez az összeg alacsonyabb, mint a mindenkori minimálbér, akkor a nyugdíjtörvény szerint a szolgálati időt arányosan csökkenteni kell. Azonban a szolgálati idő csökkentése miatt nem számolnak majd a nettó minimálbérnek megfelelő keresettel, marad a bruttó 108 ezer forint (nettó 71 820 forint) mint kereset.

Vagyis még “büntet” is a rendszer a minimálbér alatti járulékalap miatt.

Ezáltal 2025-ben a KATA-sok csak 0,37 évnyi szolgálati időt gyűjtenek, ami 136 napnak felel meg. Ezt azt jelenti, hogy 40 év katázás után nekik csak 14,86 évnyi szolgálati idejük lenne, ha a jelenlegi helyzet változatlan maradna 40 évre.

katások nyugdíja

A 2025-ös állapot szerint 40 év KATA után havonta mindössze 29 446 forintos nyugdíj illetné meg őket. Még ha a szolgálati időt nem csökkentenék arányosan, akkor is csak 57 456 forintra számíthatnának, ami továbbra is alacsonynak minősül.

Ha valaki emelt, havi 75 000 forintot fizet, akkor a nyugdíjalapja 179 000 forint. Ebben az esetben 40 év KATA után 24,48 év szolgálati ideje gyűlik össze (2025-ös állapot szerint), és mivel 24 év után az átlagkeresetet – ami a katások esetében az ellátási alap – 61%-kal veszik figyelembe, ez havi 72  611 forintos nyugdíjat eredményez.

A KATA nyugdíj szempontjából egy kifejezetten rossz adózási konstrukció, de más szemszögekből pedig egészen jó. Az biztos, hogy a mostani KATA-s évek később nem kerülnek megváltoztatásra (hallatlan lépés lenne ez a mindekori kormánytól) ezért vagy váltani kell adózási keretet vagy saját megtakarítást kell építeni, ami ellensúlyozza a KATA negatív oldalait. Még az 50-hez közeledve is megéri elkezdeni.

Mennyi pénzed lesz mire nyugdíjba mész?
Ft
Bankmonitor

Hirdetés

Hirdetés

Egyéni vállalkozók nyugdíja

Az egyéni vállalkozók között érdemes különbséget tenni főfoglalkozásúak és másodállásúak között mivel eltérő a járulékfizetésük és ez hosszú távon más nyugdíjjogosultságot eredményez. Most a főfoglalkozásúakat vesszük górcső alá.

Az egyéni vállalkozóknak, akárcsak a KATA-s vállalkozóknak, van egy kötelező minimum járulékuk, amelyet minden hónapban be kell fizetniük. Főfoglalkozásúak esetén ez a minimálbér utáni járulékoknak, bizonyos esetekben pedig a garantált bérminimum járulékainak felel meg. Így havonta legalább akkora terhet viselnek, mint a minimálbérért dolgozók, és ezért azonos nyugdíjjogosultságra is számíthatnak.

2025-ben a minimálbér utáni járulékok alapján az egyéni vállalkozók minimálisan havi 154 706 forint nyugdíjra számíthatnak. Ez csak akkor igaz, ha a következő 40 évben nem módosulna a rendszer – ami nem reális –, de jelenleg a minimálbér utáni járulékfizetéssel ekkora érhető el.

A KATA-sokkal ellentétben az egyéni vállalkozók járulékaikat mindig legalább az aktuális minimálbér után fizetik, így a szolgálati idejük teljes egészében beszámítódik. Ennek eredményeként 40 év vállalkozói munka után az átlagjövedelmük 80%-át alapul véve kapnak majd nyugdíjat (ha maradnak a jelenlegi kiszámítási képletek).

Az állami nyugdíjrendszer nagy kihívások elé néz

Valószínűleg nem kell senkinek bemutatni Magyarország demográfiai helyzetét az elmúlt pár évtizedben. Az országban nem születik elég gyermek ahhoz, hogy a népesség nagyjából ugyanazon a szinten maradjon. Ez önmagában még nem kell, hogy problémát jelentsen, azonban a társadalombiztosítás szempontjából ez egy egzisztenciális krízis is lehet. Mivel a társadalom idősödik és arányaiban egyre kevesebb a munkavállaló, így finanszírozási oldalról egyre nagyobb terhet fog jelenteni a társadalombiztosítás a munkavállalóknak. Ez igaz a nyugdíjkiadásokra és az egészségügyi kiadásokra is. Ne legyen senkiben sem illúzió a nyugdíjkorhatáremelésnek jönni kell előbb vagy utóbb, de akik már közelebb állnak a nyugdíjhoz azokat ez nem fogja érinteni, maximum pár hónappal kell majd tovább dolgozniuk.

Bár a kilátások borúsak, a nyugdíjrendszer nem szűnik meg – nyugdíj továbbra is jár majd. Csak a vásárlóértéke fog jelentősen elmaradni a bérek szintjétől.

Társadalmilag nehéz kimászni ebből a helyzetből, de egyénileg még van lehetőség rá. A nyugdíjmegtakarítások igénybevétele erre egy jó lehetőség, nem is beszélve arról, hogy a befizetett összegre az állam 20%-os jóváírást is ad, maximum évente 280 ezer forint értékben.

Ne bízd magad kizárólag az állami nyugdíjra, építs saját nyugdíj-megtakarítást, hogy valódi anyagi biztonságban várhasd a nyugdíjas éveket. Itt elolvashatod, hogy melyik megtakarítási forma illik hozzád.

Mennyi pénzed lesz mire nyugdíjba mész?
Ft
Bankmonitor

Hirdetés
Hirdetés